Hlavní obsah
Aktuální dění

Jste Singles? Tak si něco kupte. Nový svátek útočí na naše peněženky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Purple Mag/Stable Diffusion
11. 11. 8:30

V mailu mi přistála akce mé oblíbené kosmetické značky: „Pro uplatnění slevy použijte v košíku kód: SINGLES.“ A tak jsem se dozvěděla, že existuje nový komerčně zneužitý svátek.

Článek

Singles Day je prý největší nákupní den na světě a to proto, že ho vymysleli v nejpočetnější zemi světa - v Číně. V roce 1993 se čtyři muži z čínské univerzity ve městě Nanking chtěli vymanit z monotónnosti svobodného života, a tak se dohodli, že 11. listopad bude dnem akcí a oslav na počest toho, že jsou svobodní. Čínská číslice 1 symbolizuje jednotlivce, svobodného člověka.

Později vznikl Festival Singles Day, který byl vytvořen společností Alibaba a v Číně se stal několik týdnů trvajícím nákupním svátkem. Den svobodných je v Číně zároveň i kulturní událostí.

Společnost Alibaba obvykle pořádá velké slavnosti v Šanghaji a v roce 2017 na nich vystoupily světové celebrity včetně Nicole Kidman, v roce 2019 Taylor Swift a v roce 2020 Katy Perry, která kvůli pandemii vystoupila v živém přenosu.

Singles Day pravidelně dosahuje vyšších prodejů než Černý pátek a Kybernetické pondělí dohromady a je považován za ukazatel ochoty spotřebitelů utrácet.

A ta letos není nijak zvlášť vysoká ani u čínských obyvatel. Nyní odborníci předpovídají vlažnou odezvu. Důvodem je především rozkolísaná ekonomika komunistické země, celkově složitější podmínky občanů a méně upřímné slevové akce.

Vánoce, Valentýn, Svátek matek, Den dětí, Černý pátek a Kybernetické pondělí už nestačí. Nyní obchodníci zkouší zavést i svátek z Číny. Singles Day na den svatého Martina. Co asi přijde příště?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz