Hlavní obsah
Seberozvoj

Máte stonožkové dilema? Strategie pro budování kreativní sebedůvěry

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Purple Mag/Stable Diffusion
14. 11. 15:39

„Stonožkové dilema“ je krátká báseň, která propůjčila své jméno psychologickému účinku zvanému stonožkový efekt nebo syndrom stonožky.

Článek

Stonožka byla šťastná - docela!

Dokud se žába pro pobavení nezeptala:

„Prosím tě, která noha se hýbe po které?“

To v ní vzbudilo takové pochybnosti,

že padla vyčerpaná do příkopu

a nevěděla, jak utíkat.

Tak zní krátká báseň Katherine Crasterové, která dala název psychologickému jevu, jemuž se říká stonožkové dilema a přišel na něj anglický psycholog George Humphrey.

Stonožkové dilema neboli hyperreflexe nastává, když je normálně automatická nebo nevědomá činnost narušena tím, že si ji uvědomíme nebo o ní přemýšlíme.

Netlač řeku, teče sama

Přílišné přemýšlení - anglicky overthinking - často vede k tomu, že se ztratíme se v mentálním procesu, který spíše než k řešení vede ke zmaru a negativním emocím. Porozumění stonožkovému dilematu nás může přiblížit k osvojení kreativní sebedůvěry.

Přílišné přemýšlení je vnitřní obranný mechanismus a něco podobného se děje, když se snažíme uvolnit svůj tvůrčí potenciál. Každý člověk má v sobě skrytý potenciál kreativity, není určena pouze pro vybrané jedince. Věřte ve svou schopnost být kreativní. Jako děti jsme totiž takoví byli všichni.

Pryč s negativitou

Obnovení takové impulzivní kreativity, kterou nedrtí negativita a sebekritika, je nejlepší. Pokud si dokážete důvěřovat a následovat své impulsy, můžete obejít mentální bariéry a znovu se napojit na volnou kreativitu.

Naučit se ovládat pochybnosti vyžaduje ochotu odpustit si neúspěch a poučit se z něj. Žádný velký průlom nebo inovace se neobešly bez neúspěchů. Díky vytrvalosti a odhodlání může tvůrčí úsilí přežít nejistotu a neúspěchy, které jsou vždy součástí inovací.

Odmítnutím vzdát se a dotáhnout to do konce, jednáním, roste důvěra v tvůrčí schopnosti. S praxí a opakováním se tvůrčí sebedůvěra experimentovat a realizovat stává dovedností, kterou se může naučit každý.

Salámová metoda

Musíte přestat plánovat příliš dopředu a začít se více zabývat úkoly, kterou jsou tady a teď. Přestaňte se soustředit na ten velký úkol a rozdělte si ho na menší kousky, které můžete začít řešit hned. Proces je totiž důležitější. Opusťte tendenci, že se budete srovnávat s výsledkem někoho jiného. Dbejte na proces, ve kterém se nacházíte. Jinak můžete dopadnout jako stonožka.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz