Hlavní obsah
Psychologie

Zažili jste „jamais vu“? Co je to za jev a proč se děje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Purple Mag/Bing AI
29. 10. 21:28

Známé déjà vu alespoň jednou v životě zažilo až 97 % lidí. Pak je tu ale také jamais vu. Tento fenomén může být v okamžiku docela dezorientující.

Článek

Zatímco déjà vu je pocit, že jste již zažili něco, co právě zažíváte, a zároveň víte, že jste to ve skutečnosti předtím neprožili.

I když je to mnohem vzácnější, můžete zažít i opak déjà vu - jev známý jako „jamais vu“ (vyslovuje se: žame vi, z francouzského „nikdy neviděno“). Je to zkušenost, kdy cítíme neznámost v něčem, co je nám jinak velmi dobře známé. Tento pocit může být až trochu děsivý a může trvat několik vteřin nebo minut.

Jedním z příkladů je třeba situace, kdy zapomene při placení PIN, který jinak velmi dobře znáte. A to je velmi nepříjemné, když nemáte hotovost nebo druhou kartu. A nepříjemný pocit výpadku paměti také není něco, co by člověk chtěl zažívat každý den.

Stává se to z různých důvodů, ale nejčastěji tento jev nastává, když něco zpracováváme v rozrušení nebo nepozorní. Přesná příčina jevu jamais vu není dosud přesně prozkoumaná, ale mnozí odborníci věří, že souvisí se spánkovým lalokem mozku, protože tato část mozku má na starost paměť.

Ačkoliv jamais vu není tak časté, může si člověk takový pocit navodit sám. Opakujte si určité slovo - třeba „vlasy“ - pořád dokola, až vám za chvíli přestane dávat smysl, bude vám připadat nesprávné nebo neznámé, a nebo možná vás zaujme samotný rytmus daného slova. Můžete také číst nebo zírat na dané slovo a dosáhnout stejných výsledků.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz