Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ficovo Slovensko aneb jak umírá demokracie

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Instagram Andreje Danka

Andrej Danko děkuje svým voličům

Nedávno vešel v platnost zákon o zrušení slovenské veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVS a o navazujícím zřízení nové „reformované“ STVR.

Článek

Tento krok současné vládní koalice Hlasu, Smeru a nacionalistické SNS je jedním z mnoha pokusů o destabilizaci demokracie na Slovensku. Mezi další podobné snahy patří omezení shromažďovacího práva nebo zrušení úřadu speciální prokuratury, čímž došlo ke zmaření vyšetřování několika kauz týkajících se vysoce postavených politiků předchozí Ficovy vlády. Kvůli politickému tlaku a navzdory přání veřejnosti a většinové části zaměstnanců soukromé televize Markízy byl také propuštěn Michal Kovačič, který moderoval pořad Na telo. Kovačič totiž ve svém svévolném výstupu varoval před orbánizací médií a vyzýval k ochraně demokracie. Vedení Markízy toto chápalo jako hrubé porušení pracovní disciplíny.

V jiném diskusním pořadu V politike, tentokrát na televizní stanici ta3, všemu nasadil korunu předseda SNS Andrej Danko. Pan předseda zřejmě na hodinu zapomněl, že pořád ještě žije v demokratickém právním státě. Dankova odpudivá vyjádření o LGBTQ+ komunitě jsou ve slovenské politice relativně běžná, a podle jeho slov v souladu s úctou ke křesťanským pilířům Slovenské republiky. Jeho přesvědčení o nároku na moc a „vládnutí“ už by však mohlo, či mělo, překračovat hranice akceptovatelnosti arogance politika i na Slovensku. Věty jako „Pokial my vládneme…“„My jsme nezískali moc na to, abychom vám ju zas o 3 roky dali…“ by si snad nedovolil ani jiný slovenský Andrej, toho času působící v české politice. Místopředseda parlamentu Danko by si společně s celou Ficovou vládou měl uvědomit, že on je pouhý volený zástupce lidu. Svou moc nezískal, ale byla mu svěřena, a to pořád ještě demokratickým hlasováním. Jeho představy o lidu, který bude takříkajíc držet hubu a krok, jsou tedy poněkud zcestné.

Politický tlak a kroky nynější slovenské vlády brojí proti nezpochybnitelným pilířům demokratického právního státu ve formě nezávislých médií, soudů a občanské společnosti. Časy totalistických pohlavárů, papalášů, generálních tajemníků a podobných oblud jsou naštěstí už pryč. Bohužel se ale jejich oddaní obdivovatelé poslední dobou na Slovensku objevují jako houby po dešti. Co způsobilo onen déšť? Možná odliv volně smýšlející mladé slovenské generace do normálnějších krajin (čtěte do ČR) a jejich obecný nedostatečný zájem o korupcí prohnilé politické dění. Snahy o vzedmutí společnosti skrze ojedinělé demonstrace a volbou Progresivného Slovenska v parlamentních volbách jednoduše nestačí na odvrácení prospektu selhávajícího státu na našich východních hranicích. Je nutná vyšší iniciativa mladé generace v přístupu k politice. Nevidím jiný způsob změny než celospolečenskou diskuzí a změnou archaického myšlení části společnosti, ať je to v rodinách, hospodách nebo na náměstích. Slováci, nač ještě čekáte?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám