Hlavní obsah
Umění a zábava

Relativní shoda okolností

Něco platí víc, něco platí míň a navíc je všechno relativní. V tom se už nevyzná ani nositel Nobelovy ceny.

Článek

Nedávno jsem se jen tak, zničehonic, ani nevím, jak to přišlo, zamyslel nad docela zvláštní shodou okolností. Všichni jistě známe slavného českého spisovatele Jakuba Arbese. V encyklopediích většinou vystupuje jako osobitý prozaik a publicista, novinář a překladatel. Narodil se v roce 1840 a zemřel v roce 1914.

Jeho vášní bylo sepisování fantastických povídek, kterým se postupem času začalo říkat romaneta. Autorem názvu romaneto je Jan Neruda, který moc romanet nenapsal, nicméně Jakub Arbes vstoupil do dějin jako vášnivý tvůrce a spisovatel řady zajímavých a vynikajících romanet.

Romaneto od Jakuba Arbese Newtonův mozek je považováno za první českou science fiction. Povídky či romaneta se dobře četly a živě si pamatuji, jak mě již kdysi dávno zaujal, až přímo oslovil Arbesův popis Stroje času.

Když jsme u toho času, je zajímavé, že Arbes se narodil a bydlel na Smíchově, na Kostelním náměstí, které se dnes jmenuje Arbesovo náměstí, kde jsem až do roku 1982 bydlel i já. Bylo to na adrese Arbesovo nám. 9 a bylo to v době, kdy jsem pracoval jako režisér, scénárista, animátor a fotograf u Krátkého filmu Praha. Dnes tam mám svého zubaře, takže více než nad Strojem času často uvažuji nad Zubem času a někdy si připadám jako v časové smyčce.

Za rohem, vedle Arbesova náměstí měla parádní půdní byt a doufám, že dosud má rodina slavného skladatele Petra Ebena (všichni známe jeho syna, moderátora Marka Ebena).

No a proč to všechno sepisuji a dávám do souvislostí, jistě znáte nejslavnějšího teoretického fyzika Alberta Einsteina. Nemyslím osobně, ale aspoň z doslechu. Narodil se v roce 1879 a zemřel v roce 1955.

Albert Einstein je nejenom světoznámý, ale je o něm známo i to, že nějakou dobu žil a (teoreticky) pracoval v Praze. A je i dost pravděpodobné, že se dostal při četbě časopisů a novin i k Arbesovým povídkám, v nichž se popisuje cestování prostorem a časem. Jsou tam totiž popsány naprosto stejné principy „ohýbání“ času, které tvoří základ Einsteinovy teorie relativity. Ale pochybuji, že by to měl Arbes od Einsteina. Arbes zemřel v roce 1914 a Einsteinova obecná teorie relativity se objevila v roce 1915. To zní skoro jako námět na další arbesovské romaneto.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám