Článek
Mobilní telefon je drobným zařízením s hmotností zhruba 100 gramů. Za celým životním cyklem mobilu se skrývá 1000krát více materiálů a odpadů, než sám váží, proto se jeho výroba vyznačuje extrémní energetickou a materiálovou náročností. Recyklací a zejména prodloužením životnosti mobilu kompenzujeme tyto negativní dopady na naše životní prostředí. Hromaděním nepotřebných mobilů doma v šuplíku ničemu nepomáháme. Co nejdelší používání mobilních telefonů, jejich zabezpečení pouzdrem a ochranou displeje, opravy, prodej na bazaru nebo předání rodinným příslušníkům jsou nejlepší způsoby, jak lze s mobily šetrně zacházet. Pokud již mobil žádné jiné využití nemá, je čas jej předat do projektu Remobil.
Spojení mobilu, gorily nížinné a Zoo Praha
Těžba nerostných surovin a vzácných kovů nevratně zasahuje do přírody a narušuje životní prostředí na celém světě. Také ve střední Africe, domovině goril nížinných a dalších ohrožených druhů zvířat dochází k těžbě niobu a tantalu používaných pro výrobu mobilních telefonů. Příčinou těžby těchto vzácných kovů je odlesňování deštných pralesů a degradace životního prostředí s přímým dopadem na gorily a další ohrožené druhy zvířat.
Zoo Praha se chovu goril nížinných věnuje již od roku 1963, kdy na úspěšnost péče o tento ohrožený druh zvířat v zajetí poukazuje více než dvacítka odchovaných goril, včetně zde narozených mláďat. Ve volné přírodě se však za posledních 20 let počet goril nížinných snížil až o 60 %, proto se Zoo Praha dlouhodobě podílí na projektu sběru a recyklace vysloužilých mobilních zařízení, čímž pomáhá k ochraně goril přímo v prostředí jejich přirozeného výskytu, ve střední Africe. Za každý vybraný mobilní telefon získá Zoo Praha od neziskové společnosti Remobil, z.s. částku 10 Kč a dalších 10 Kč z každého vybraného mobilního telefonu poskytne společnost ASEKOL a.s. formou daru. Prostředky putují na sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“ a z něho jsou pak financovány projekty ochrany goril přímo v místě jejich přirozeného výskytu.
Remobil = recykluj mobil
V České republice se nachází kolem 10 milionů vyřazených mobilních telefonů. Staré telefony někdy končí i na skládce, kde dochází k uvolňování toxických látek do přírody. Remobil se snaží těmto nepříznivým vlivům předcházet a zároveň chce nabídnout široké veřejnosti co nejjednodušší, bezpečnou likvidaci a materiálové využití v souladu s platnou legislativou včetně ochrany i likvidace osobních dat. Předané mobily jsou nejčastěji mechanicky rozdrceny autorizovanými zpracovateli a v případě možnosti opětovného využití jsou datové nosiče několikanásobně přehrány certifikovaným softwarem.
Ambasadorkami projektu Remobil jsou herečka Simona Babčáková a influencerka Jitka Nováčková.
Pololetní prázdniny ve znamení pomoci
Staré a nepotřebné mobilní telefony lze do projektu Remobil odevzdat kdykoliv, avšak v pátek 31. ledna na pololetní prázdniny za svůj starý vyřazený mobilní telefon získáte v Zoo Praha dětskou vstupenku za 1 Kč. Pomoc kriticky ohroženým gorilám nížinným a podíl na ochraně přírody má důležitý efekt.
Podmínky akce:
● Na pokladně ukažte nepotřebný telefon, za nějž si rovnou zakoupíte dětskou vstupenku za 1 Kč. Tato vstupenka je v Zoo Praha využitelná dětmi do 15 let a platná pouze 31. ledna 2025.
● Váš nepotřebný mobilní telefon následně vhodíte do sběrné nádoby umístěné u každého vchodu.
● Za každý vybraný mobilní telefon získá Zoo Praha od společnosti Remobil 10 Kč a dalších 10 Kč od společnosti Asekol, které půjdou na sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“.
Více informací naleznete na: