Hlavní obsah
Lidé a společnost

Starý mobil pro lidi bez domova

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Unsplash

Ilustrační foto

Starý a nepotřebný mobilní telefon nemusí překážet v šuplíku, může pomoci lidem bez domova a v nouzi nebo poslouží na náhradní díly, anebo recyklací získané suroviny najdou využití při výrobě nových zařízení.

Článek

Mobil s sebou nese 100 kg spotřebovaných materiálů a odpadů

Mobilní telefon je drobné zařízení s průměrnou váhou 100 gramů, které se nám snadno vejde do kapsy, měníme jej v průměru každé 2-3 roky a používáme jej denně. Za celým životním cyklem mobilu se skrývá 1000× více materiálů a odpadů, než sám váží, což činí asi 100 kg. Výroba mobilu je extrémně energeticky a materiálově náročná. Má mnoho negativních dopadů, včetně spotřebovávání vyčerpatelných přírodních zdrojů. Tyto negativní dopady můžeme mírnit nejen recyklací, ale zejména zodpovědným spotřebitelským přístupem a prodloužením životnosti mobilu (opravy, výměna baterie, dlouhodobé používání atp.).

Charitativní směr projektu Remobil

Aktivity projektu Remobil zaměřené na osvětu a sběr nepotřebných mobilních telefonů nejsou jen enviromentálního rázu, mají taktéž sociální přesah. Na charitativní účely projekt přispívá desetikorunou z každého odevzdaného mobilu, což od roku 2017 přineslo již téměř 700 tisíc korun na pomoc dětem v Jedličkově ústavu a školách, na paliativní péči poskytovanou Mobilním hospicem Ondrášek, na podporu sportování dětí z rodin se slabším finančním zázemím přes Českou olympijskou nadaci nebo pro získání dovednosti ovládat počítač hlasem pro lidi s poškozením jemné motoriky horních končetin pod vedením organizace Silou hlasu, z.s. Pomoc gorilám nížinným přímo v jejich africké domovině přichází přes sbírkové konto Pomáháme jim přežít ve spolupráci se Zoo Praha a dalšími zapojenými zoologickými zahradami.

Práce pro hendikepované a na trhu práce znevýhodněné

Projekt Remobil spolupracuje také s chráněnými dílnami Horizont a 1.sociální družstvo VLNA.

Zapsaný ústav Horizont, který provozuje sociálně terapeutickou dílnu a zajišťuje chráněná pracovní místa, současně připravuje příslušenství pro mobilní telefony do projektu Remobil. Tato aktivita naplňuje záměr zaměstnávání osob zdravotně znevýhodněných, invalidních, ohrožených sociálním vyloučením a těžko umístitelných na otevřeném trhu práce.

1.sociální družstvo VLNA taktéž vytváří zázemí sociálně terapeutické dílny, chráněného bydlení a pracovních příležitostí znevýhodněným osobám. Spolupráce se týká ruční demontáže některých starých mobilních telefonů a jejich přípravě k recyklaci.

Nový směr pomoci s organizací Místní místním

Nezisková organizace Místní místním podporuje přímou pomoc lidem bez domova a v nouzi kolem nás, ať již osvětou nebo sháněním a poskytováním materiálních potřeb. Současně vytváří síť sociálně přívětivých míst, jež se potřebným rozhodly zdarma nabízet drobné služby.

Spolupráce Remobilu a Místní místním nastartovala novou využitelnost některých mobilních telefonů určených k recyklaci. Takové mobily jsou již svou softwarovou výbavou zastaralé, pro dnešní používání nedostatečné, ale na pomoc lidem v nouzi a bez domova naopak nedocenitelné. Mobily se vždy očistí od dat, důkladně otestují, zprovozní, kompletují s nabíječkami a SIM kartami věnovanými společností T-Mobile.

Proč mobilní telefony věnovat lidem bez domova?

Lidé bez střechy nad hlavou nemají bez komunikačních prostředků možnost se jednoduše spojit s úřady, nemocnicemi, sociálními pracovníky nebo udržet spojení se svými blízkými. Díky mobilním telefonům získávají dostupnější nástroj k hledání zaměstnání nebo základní pomoc dostat se z násilných vztahů a jiných prekérních situací.

Místní místním spolupracuje se známými a důvěryhodnými organizacemi, jejichž prostřednictvím pomáhá konkrétním lidem bez domova a v nouzi. Mezi ně patří např. Naděje s největším terénním týmem a pokrytím celé Prahy, Armáda Spásy pomáhající a naplňující lidské potřeby bez diskriminace, Jako doma s komunitním centrem na pomoc ženám a trans osobám bez domova, Iniciativa Hlavák koordinující pomoc na hlavním nádraží v Praze pro uprchlíky z Ukrajiny, Sýrie a dalších zemí a La Strada organizující podporu vykořisťovaným a obchodovaným lidem.

Zástupci těchto spolupracujících organizací osobně na základě darovacích smluv přebírají připravené mobilní telefony a následně je předávají konkrétním nejpotřebnějším.

Foto: Remobil z.s.

Mobily se SIM kartami připravené pro lidi v nouzi

Skutečné příběhy lidí, kterým starý mobil pomohl

Pan Pavel

„Dlouho jsem hledal práci přes známé a různé náhodné lidi, které jsem potkal. To dopadalo blbě. S mojí sociální pracovnicí jsme často hledali i na internetu a věděl jsem, že je tam dost zajímavých nabídek. Ale měl jsem jen starý tlačítkový telefon. A když něco nevyšlo, nebo jsem musel poslat e-mail, bylo potřeba neustále chodit na počítač do poradny. Teď si konečně můžu hledat inzeráty sám a rovnou i firmě napsat. Večer na ubytovně si i v tom telefonu upravuju životopis a rozesílám ho. A když mi odepíšou na e-mail, mám to u sebe a můžu hned reagovat. Sice mi chvíli trvalo, než jsem si na ten složitější telefon zvykl, ale už mi to docela jde dobře.“

Paní Anastasie

„Po špatné zkušenosti se zaměstnavatelem jsem se dostala do služeb organizace La Strada. Potřebuji být v kontaktu se svojí rodinou na Ukrajině, kde jsem nechala rodiče a bratra. Takže jsem moc ráda za telefon s kamerou a připojením k internetu. Když nejsou výpadky na ukrajinské straně, dvakrát, třikrát denně si voláme a aspoň vím, že jsou v pořádku.“

Pan A

Věk cca 55-60 let. Pan A je velký samotář, straní se lidí, protože se v nich zklamal. Je silně věřící. Bez domova je již přes 10 let. Přespává sám v rokli. K nám do služby chodí pravidelně na sprchu a na terapie. Před pár měsíci se mu rozbil jeho telefon. Když mi o tom vyprávěl, byl smutný. Ne že by často telefon používal k psaní SMS nebo telefonování, ale objevil možnost internetu. Sám je překvapený, že ho baví pomocí wifi připojení dohledávat různé informace o světě. „Teď když telefon nemám, nemůžu to dělat. Dokážu bez toho být. Ale sama terapeutka říkala, že je to vlastně dobrý způsob, jak aspoň částečně zůstávat v kontaktu se světem.“ Byl překvapený, že existuje něco jako sbírka starých telefonů a těšil se, že mu jeden telefon schováme.

Paní H

Věk 45 let. Přišla o práci, kde neměla smlouvu na HPP. Tak i přišla o pravidelný příjem peněz a o bydlení. Se svojí partnerkou si pronajímaly pokoj ve sdíleném bytě. Momentálně bydlí ve stanu, na zimu by však již chtěla bydlet v teple, v pronajatém bytě nebo aspoň pokoji. Svůj starý telefon dala do zastavárny, aby měla nějaké peníze. „To je super, že budu mít zase telefon. Potřebuji si najít aspoň brigádu a nějaké peníze našetřit, ať můžeme jít aspoň na ubytovnu.“

Na pomoc přírodě i lidem

Velkou pozornost si zaslouží, jak životní prostředí a její vyčerpatelné přírodní zdroje, tak lidé, kteří v životě neměli tolik štěstí, mají zdravotní potíže nebo jsou hendikepovaní, ocitají se v nouzi, na okraji společnosti, na dně nebo bez domova. Projekt Remobil propojuje obojí, pomoc přírodě i lidem.

Více informací na www.remobil.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz