Hlavní obsah

Preeklampsie: rozpoznejte ji včas

Těhotenství není nemoc. Preeklampsie ale může postihnout i ženy s bezproblémovým průběhem. Následky přitom mohou být fatální. Je nutné o ní vědět a rozpoznat prvotní projevy - čím dříve se dostanete do péče lékařů, tím lépe.

Článek

Preeklampsie je závažná komplikace těhotenství, která v první řadě zasahuje ledviny nebo játra matky. Příčinou je reakce plodu na nedostatečné okysličení prostřednictví placenty - ve snaze získat více kyslíku začne produkovat látky, které zesilují průtok krve a tím i krevní tlak matky. To vede ke zhoršené funkci jejích ledvin nebo jater. Rozvoj tohoto akutního stavu přitom probíhá v řádu dní a kromě vyššího tlaku se projevuje výraznějšími otoky.

Otoky jsou specifické obzvlášť v prvním případě - tedy, jsou-li zasaženy ledviny. Tělo se kvůli jejich snížené funkci nedokáže zbavovat tekutin, v extrémním případě přibírá matka na váze tolik, kolik vypije, a přímo úměrně se zvětšují její otoky. Prvním projevem je otok dolních končetin, protože tělo se ze všech sil snaží ukládat vodu co nejdále od oblasti hrudníku a hlavy. Postupuje-li otok výše než do nohou, přičemž se zvyšuje krevní tlak matky, ne nutné, aby se okamžitě svěřila do péče lékařů. Preeklampsie totiž, jak název napovídá, předchází skutečné eklampsii, jež je de facto začátkem tzv. hellp syndromu, kdy jde o život matky i dítěte. Nemá-li tělo jinou možnost než uložit přebytečnou vodu v periferních oblastech, jako jsou končetiny, začne ji shromažďovat v oblasti břicha, hrudníku a v poslední fázi i v hlavě, což se při rozjeté eklampsii může projevit jako otok mozku, jenž je život ohrožujícím stavem.

Moderní technologie a prevence

V současné době mají nastávající maminky možnost sofistikovaného screeningu, který mimo jiné dokáže změřit průtok krve skrz placentu a odhadnout pravděpodobnost rizika preeklampsie. Vznikne-li na základě tohoto vyšetření obava z této komplikace, může lékař nařídit užívání léků na bázi acylpyrinu, který mírně ředí krev a zlepšuje tak její průtok cévami. Sledování krevního taku a otoků přesahujících dolní končetiny je přitom klíčové. Týdenní rozestup mezi kontrolami těhotných žen je optimální, pokud žena mezitím sama nezaznamená zvýšení tlaku a větší otoky. U silnějších žen je namístě sledovat rozdíl mezi příjmem tekutin a nárůstem tělesné hmotnosti. Pokud hmotnost stoupá přímo úměrně s přijatými tekutinami, je nutné vyhledat lékaře i mezi pravidelnými prohlídkami.

Léčba

Pokud vznikne podezření na rozvíjející se preeklampsii, jsou matce obvykle podány kortikoidy, jež urychlí dozrání plic plodu a jeho adaptaci na dýchání mimo její tělo. Preeklampsie hrozí nejvíce po dvacátém týdnu těhotenství, životaschopnost dítěte je přitom legislativně stanovena na jeho 24.týden. Při podezření na preeklampsii tedy nastává boj o čas, kdy je cílem udržet plod co nejdéle v těle matky. Určující jsou výsledky rozboru krve, v nichž je sledována především přítomnost bílkovin.

Raději za hypochondra

Nastávající maminky by se neměly zbytečně stresovat černými scénáři. Sledovat by se měly ovšem také samy a nespoléhat jen na kontrolu jednou za týden. V současnosti mají mnoho možností sebekontroly, jako je pravidelné vážení a sledování krevního tlaku domácím tonometrem nebo třeba i chytrými hodinkami. Nikdo se na ně nemůže zlobit, přijdou-li zbytečně. Je lepší být za hypochondra, než přijít o to nejdůležitější v životě.

Zdroje:

https://www.wikiskripta.eu/w/Preeklampsie

https://www.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/preeklampsie

https://www.rodimvklidu.cz/dotazy/acylpyrin-v-tehotenstvi

Osobní zkušenost autorky článku

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám