Hlavní obsah
Internet a technologie

Gambling ve hře CS:GO: EvilBender odhaluje, jak se stal obětí a prohrál přes milion

Foto: Freepik

EvilBender otevřeně přiznává svou minulost. Jak se z nevinné zábavy s herními skiny stal hazard, který ho připravil o více než milion korun? A co vzkazuje těm, kteří se pohybují na tenkém ledě digitálního gamblu?

Článek

EvilBender, známý streamer a hráč, se rozhodl otevřít jednu z nejtěžších kapitol svého života. V sérii přiznání na svých kanálech odhalil, jak se během roku a půl stal obětí hazardu v herním světě Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO). Jeho příběh je varováním pro všechny, kdo považují digitální loot boxy a herní skiny za nevinnou zábavu.

Začátek jako každého hráče

„Bylo to prostě hobby,“ přiznává EvilBender. „Otvírání beden v CS:GO je jednoduché – zaplatíte pár korun, dostanete skin, který můžete použít ve hře. Jenže pak zjistíte, že ty vzácné skiny mají hodnotu desítek tisíc korun.“

To, co zpočátku vypadalo jako příležitost k zábavě, se rychle změnilo ve víc. „Začaly se objevovat stránky, kde jste mohli sázet skiny proti jiným hráčům. Původně jsem to bral jako srandu, ale když jsem pak viděl, že jsem během jednoho večera prohrál tisícovku, něco ve mně se zlomilo,“ přiznává.

Spirála dolů

EvilBender začal trávit noci tím, že „otáčel bedny“ a snažil se získat zpět ztracené peníze. „Problém je, že na těchhle stránkách nepřemýšlíte o skutečných penězích. Načtete tam nějakou částku, přijdete o ni, a řeknete si: Tak dám ještě jednou.“

Výsledkem bylo, že za rok a půl prohrál přes milion korun. Přestože část peněz získal zpět prodejem skinů, konečná bilance byla drtivá.

Kultura hazardu v herním světě

EvilBender se vrátil k jednomu z největších problémů dnešní herní scény – normalizace hazardu. „CS:GO a podobné hry umožňují dětem poznat hazard už v nízkém věku. To je na tom to nejhorší. Skoro nikdo to nekritizuje, protože je to balené jako nevinná součást hry.“

Další problém podle něj tkví v propagaci. „Sám jsem kdysi tyhle stránky promoval a teď toho strašně lituju. Vidím, jak streamer nebo youtuber dá affiliate link na hazardní stránku a říká: Hele, je to sranda, zkuste to. Lidi, tohle není sranda, to je závislost, která vás může zničit.“

Jak našel cestu ven?

Po měsících stresu, ztrát a výčitek se EvilBender rozhodl říct dost. „Napsal jsem na ty stránky a nechal se zablokovat. To byl první krok. Pak jsem o tom začal mluvit s rodinou a blízkými, i když to nebylo jednoduché.“

Dnes říká, že ho ta zkušenost změnila. „Mám k tomu totální odpor. Nechci už nikdy propagovat hazard ani mít s něčím podobným nic společného. Chci varovat ostatní, protože vidím, jak snadno do toho může spadnout každý.“

Varování pro ostatní

EvilBender uzavírá svůj příběh jasným poselstvím: „Lidi, nehazardujte. Pokud cítíte, že vám to přerůstá přes hlavu, svěřte se někomu, nechte si pomoct. A pokud sledujete streamery nebo youtubery, kteří to propagují, uvědomte si, že jejich zisky jdou na váš úkor. Nenechte se do toho vtáhnout.“

Jeho příběh je nejen varováním, ale i výzvou k větší odpovědnosti v herní komunitě. Hazard, ať už v reálném světě nebo na digitálních platformách, není nevinná zábava – je to závislost, která může zničit životy.

Anketa

Myslíte si, že systém loot boxů a sázení skinů ve hrách by měl být regulován jako hazard?
Ano, mají k tomu přístup i děti
76,5 %
Ne, je to jen nevinná zábava.
23,5 %
Nevím, záleží na konkrétních případech.
0 %
Celkem hlasovalo 17 čtenářů.

Zdroj: EvilBender47, Freepik

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz