Hlavní obsah
Názory a úvahy

Premiér trefil do černého – hnutí ANO si rychlý růst ekonomiky nepřeje

Foto: David Sedlecký/ Wikimedia Commons /CC BY-SA 4.0 DEED

Absolutně hloupé výroky politika jsou výrazem jeho absolutní nekompetence k řízení státu. A pak je úplně jedno, zda jsou pravicové, levicové nebo „národně-konzervativní“.

Článek

Stínový premiér Karel Havlíček (ANO) se prezentoval dalším těžko uvěřitelným výrokem. V nedělním diskusním pořadu na CNN Prima News označil vizi premiéra Fialy o německých platech v naší zemi za nežádoucí. A dokonce natolik, že to podle něhomůže být bráno jako šíření poplašné zprávy“, znamenalo by to „kolaps státu stran rozpočtu, důchodů“ a „položilo řadu firem“.

Takže popořadě. Šíření poplašné zprávy je trestným činem dle trestního zákoníku, kterého se podle § 357 odst. 1 dopustí, „kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá“.

Mohl by nám pan ex doubleministr vysvětlit, jak může veskrze aspirativní vize o skokovém růstu mezd způsobit u veřejnosti nebezpečí „vážného znepokojení“? Odkdy je jednoznačně pozitivní vize znepokojující? Je to asi jako když třeba loterijní společnost oznámí, že ve hře je stomilionový jackpot a sázející by ji obvinil z šíření poplašné zprávy. Uvědomuje si vůbec Havlíček, jak příšerné hlouposti říká?

Skutečnost, že Havlíček žongluje s právními pojmy, jejichž obsahu nerozumí, je bezesporu bizarní. V každém případě by však z pozice bývalého ministra průmyslu a obchodu měl rozumět alespoň ekonomice. To je však zjevně příliš optimistický předpoklad. Právě ekonomická část je na jeho citovaném tvrzení totiž nejnesmyslnější.

Nivelizace českých mezd s německými v soukromém sektoru přece nevznikne ve vakuu, ale v kontextu masivního růstu naší ekonomiky, kterého chce premiér dosáhnout. Pokud poroste ekonomika, rostou firmám příjmy a tím pádem mohou dávat i více na mzdy svých zaměstnanců. A hospodářský růst firem je opakem jejich krachu.

Pokud jde o platy státních zaměstnanců, jejich přizpůsobení růstu mezd v soukromém sektoru by za těchto podmínek k navýšení schodku vůbec nevedlo. Úměrně růstu mezd v soukromém sektoru by se totiž zvýšil i výnos daní z příjmů, který tvoří klíčovou část příjmové stránky státního rozpočtu. A to by pak pochopitelně umožnilo i růst platů ve státním sektoru bez navýšení rozpočtového schodku. Bohatý stát totiž existuje tam, kde jsou bohatí jeho občané, a ti jsou bohatí, když ekonomika prosperuje. Již v průběhu svého vládnutí nám však hnutí ANO dokázalo, že tuto zákonitost vůbec nechápe.

Ve veřejném prostoru jsem již zaznamenal mnoho názorů na premiérovu vizi. Snad ještě žádný však nebyl tak neuvěřitelně neodborný jako názor Karla Havlíčka. Uvážíme-li, že Havlíček má jménem hnutí ANO oslovovat tu vzdělanější a kultivovanější část voličů a být vrcholem intelektuální a vědecké kapacity hnutí ANO, je něco takového stěží uvěřitelné. Přirovnat to lze snad jen k výroku z jednoho dnes již legendárního českého filmu: „Jsou dány dvě kružnice, z níž jedné kouká z kapsy bagr“. Jenomže ten film byl komedie. Zatímco Havlíček svůj bagr myslí vážně.

Není to bohužel první případ absolutní demagogie šířené Havlíčkem. Podobnou předvedl před časem i k otázce zavedení eura. Jeho výhody pro občany i firmy nijak nerozporoval, přesto zavedení odmítl se šokujícím argumentem, že „je třeba vnímat sociologické dopady a rovněž psychologický efekt, spojený s udržením určité míry nezávislosti“. Pod vedením docenta Havlíčka tedy rozhodujme klidně úplně hloupě, hlavně když to bude s „určitou míru nezávislosti“. A namísto objektivních dat sledujme „psychologický efekt“. Opravdu je možné, že by si s takovýmito „schopnostmi“ Havlíček troufl být premiérem?

Na druhé straně, co nás může překvapit. Stačí se podívat na Havlíčkovu publikační činnost. Jak již dříve upozornily Seznam Zprávy, z cca dvaceti cizojazyčných vědeckých textů bylo osm v řeckém časopisu, v jehož redakční radě sám roky seděl, a tři články pak v časopisech sídlících v Moskvě. Úroveň Havlíčkových „odborných“ ekonomických tvrzení zcela odpovídá úrovni jeho publikační činnosti.

Pokud je tedy Fialova vize pro někoho poplašnou zprávou, pak pro hnutí ANO. Jednak proto, že oni by podobného růstu dosáhnout neuměli a takový hospodářský růst ani není jejich cílem. Jejich „politika“ totiž stojí na fixaci české průměrnosti, čerpání evropských dotací (paradoxně se současnou absurdní kritikou fungování Unie), budování kultu „nicnejdelismu“ (jak trefně poukazuje premiér Fiala) a případně oblažování veřejnosti pomocí dalších „pávích“ fotek stranické kněžny Aleny za státní peníze. A současně proto, že významnější konkurenční tlak na růst mezd není v zájmu hospodářského impéria stranického velekněze Andreje. Představme si, že by musel svým zaměstnancům v Agrofertu zvýšit jejich podprůměrné platy. Takovou nehoráznost přece nemůže dopustit! A i proto mu Fialova vize nutně leží tak hluboko v žaludku. Babiš totiž rád rozdává pouze z cizího, nikoliv z vlastního.

Nicméně zpět k Havlíčkovi. Pokud člověk jako je on má být tím nejlepším co hnutí ANO může nabídnout v oblasti vědy, vzdělání, intelektuálního potenciálu a rozumových schopností, čím tedy může hnutí ANO prospět této zemi? Napadá mě jediná věc: svým urychleným rozpuštěním.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz