Článek
Znáte nějakou profesi, o které se dá říct, že není náročná? Není to náhodou tak, že náročná je většina profesí, pokud je děláme na sto procent?
Jistě se ale shodneme na tom, že jsou i profese, které je nutné dělat za podmínek negativně ovlivňujících zdravotní stav. Například vibrace, vysoké nebo nízké teploty, hluk či prach, nebo vysoká fyzická a psychická zátěž.
Je tedy legitimní přemýšlet o tom, zda by takové profese nemohly například odcházet dříve do důchodu.
Víme ale, kolik musíme sehnat peněz, když chceme někomu dovolit odejít do důchodu dříve, než je standartní důchodový věk? Vůbec to není malá částka, protože na nezaplacených daních a odvodech přijdeme o 290 tisíc Kč a na zaplaceném důchodu a sociálním pojištění nás to vyjde na 280 tisíc Kč. Pouhý jeden rok, o který jde člověk s průměrnou mzdou do důchodu dříve, nás tak stojí 570 tisíc Kč!
Každý měsíc nás tedy předčasný důchodce stojí 47.500 Kč, přitom samotný důchod, vyplacený z průběžného důchodového pilíře, z toho dělá 21.000 Kč.
No a kde se na to dají peníze sehnat?
Jedna z možností je, že žádné nové peníze hledat nebudeme, což v našich současných podmínkách znamená, že si na to půjčíme. V tom případě bychom ale zasekli sekeru 1 miliardu ročně v případě, že bychom umožnili dřívější odchod do důchodu jen těm nejnáročnějším profesím ze 4. kategorie. A minimálně 6 miliard, pokud by se to týkalo i profesí ze 3. kategorie.
Pro lepší představu, zhruba 6 miliard posíláme ročně do Akademie věd České republiky nebo do Národní sportovní agentury (zde).
Jako dobří hospodáři, kteří nechtějí zatížit své děti dalšími dluhy, se ale takovou cestou nebudeme chtít vydat a zkusíme proto najít jiné řešení. A hle, jeden nápad by tu byl: Zaměstnavatelé, kteří využívají práci náročných profesí, by mohli za takové zaměstnance odvádět řekněme 5 % z hrubé mzdy navíc do 1. důchodového pilíře.
Proč by to ale měli platit zaměstnavatelé? Jednoduše proto, že práci takových profesí, které mají negativní vliv na zdraví a délku života, využívají ke své podnikatelské činnosti s cílem dosahovat zisku. Je tedy fér, aby se na financování vysokých nákladů na dřívější důchody svých zaměstnanců podíleli.
Zdroj peněz jsme tedy našli. Pokud se ale zamyslíme hlouběji, zjistíme, že jejich posílání do průběžného důchodového systému nám problém nevyřeší. Proč?
Důvodů je víc. Ten hlavní? Všichni ti, za jejichž práci v náročné profesi budou peníze odváděny dnes, nemají žádnou jistotu, že až oni půjdou do předčasného důchodu, budou vůbec existovat náročné profese, ze kterých by se jejich předčasné důchody platily.
Technologický pokrok je totiž tak rychlý, že i kdyby v budoucnu takové profese byly potřeba, budou s vysokou pravděpodobností zajišťovány roboty.
Tak co teď, dá se vymyslet něco lepšího?
Ale vždyť nám řešení leží přímo před nosem. Stačí, když místo do 1. průběžného pilíře budeme tyto peníze posílat do pilíře 3., tedy na dlouhodobé důchodové spoření osob pracujících v náročných profesích!
A čeho by se tím dosáhlo?
Především, budou to jejich vlastní peníze a jejich předčasné důchody proto nebudou závislé na tom, kolik lidí a zda vůbec nějací budou v té době v náročných profesích pracovat.
Vezměme dnešního dvacetiletého pracujícího v náročné profesi za průměrnou mzdu. Ten by měl po 40 letech k dispozici měsíčně 40.000 Kč v dnešních cenách, a to po dobu 5 let svého předčasného důchodu!
Toto řešení je skvělé i proto, že nás nebude omezovat při rozhodování o tom, jakých náročných profesí by se předčasný důchod týkal. Bude totiž stačit, aby se zaměstnavatelé a odbory, za dohledu vlády, dohodli na tom, za které profese bude rozumné zvýšený příspěvek do 3. pilíře platit.
A dobrá zpráva na závěr: Vypadá to, že se právě takové řešení chystá parlament přijmout. Patříte k těm, kterých by se tato problematika mohla týkat? Tak držte palce, aby to dopadlo.
Anketa
Další použité podklady
- Web MPSV
- MF: státní rozpočet 2023
- Autor návrhu: matematický model důchodového systému