Hlavní obsah
Lidé a společnost

Čeká nás legalizace marihuany a drog? Psychedelická renesance klepe na dveře

Foto: Pixabay

Legalizace drog je kšeftování s hlasy voličů a s příjmy z daní. Zdraví je zbytečná položka.

Státy USA patří ve světě k těm nejpřísnějším, pokud jde o drogovou politiku. Vlastně — patřily. Jedna výjimka se už nyní opravdu nevyplatila. Přesto…schyluje se kvůli příjmům z daní a hlasům voličů k psychedelické renesanci i v Evropě?

Článek

Portland, téměř sedmi set tisícové město v Oregonu, si v roce 2021 odhlasoval v referendu na návrh občanů velkou dekriminalizaci drog, a to včetně těch tvrdých.

Menší z amerických států se tak stal prvním, kde můžete běžně užívat a kšeftovat s marihuanou. Volný trh s „ganžou“ ještě podpořilo schválení bagatelních trestů za obchod s čímkoliv, včetně LSD, kokainu, heroinu, fentanylu nebo psychedelik, třeba psilocybinu, který je součástí psychotropních houbiček lysohlávek.

O důsledcích, které popsal například The Wall Street Journal v článku „Oregon dekriminalizoval tvrdé drogy. Nefunguje to“, se ale už tak moc nepíše.

„Průkopnický počin … svoboda rozhodování … pokrok v demokracii…co se Kalifornie může naučit od Oregonu…konec války státu s drogami….“ a mnohá další hesla zněla směle do éteru z úst nejen uživatelů drog, ale především politiků, prezentována jako novodobé Leninovy vize o budoucím životě v komunismu, které připomínají podobné tendence našich rádoby svobodomilných Pirátů. Téměř sedmi set tisícové město prosadilo to, co naši Piráti hlásají už léta.

Zatímco dříve za držení drogy hrozilo v Oregonu dlouhé vězení, nyní za „trávu“ nehrozí nic a za tvrdé drogy maximálně drobná pokuta a policista je povinen předat vám lísteček s telefonním číslem pro získání odvykací služby. To je podle politiků to, co si asi každý závislý přeje…dostat telefon na odvykačku!

V prvním roce totiž policisté rozdali jen ve městě Eugene (180tis. obyvatel) 6580 lístků s číslem, z toho zavolalo jen 92 (většinou když byli zrovna na plech) a dostavili se 4 závislí.

Jenže – výsledek benevolentní drogové tolerance na sebe nenechal dlouho čekat.

Za tři roky stoupnul počet uživatelů drog na šestinásobek, co horšího, počet úmrtí po užití drogy se ztrojnásobil!

V roce 2020 bylo evidováno v souvislosti s drogami 420 úmrtí. To vloni už počet vyskočil na 1400!!!

Zatímco dříve byl v Oregonu závislý každý 11tý člověk, nyní je to už každý 4tý. Závislých na drogách přibylo 30%, fatálních předávkování naskočilo o 25%. Oregon je doslova zaplavený marihuanou a podle agentury AP by trvalo 7 let, než by se dokázala spotřebovat.

Ceny za gram marihuany klesly z 10 USD na polovinu a logickým důsledkem převisu nabídky nad poptávkou je nelegální vývoz do sousedních států USA, kde legální trh s konopím není. Úřady tak musely přistoupit k zastavení vydávání licencí na pěstování konopí, kterých vydaly dosud přes 1100. Velké množství licencí a s tím související pád ceny konopí paradoxně vede k velkému množství krachu pěstitelů, kteří se dostávají na finanční dno. Protože ale legalizace konopí není federální, ale lokální, nemohou pěstitelé, kteří přišly o veškerý majetek a pěstováním „trávy“ zbankrotovali, žádat o státní ochranu a příspěvky při úpadku či jakoukoliv podporu.

Situace trochu připomíná starý anglický zákon: Není nelegální bít ženu holí, pokud hůl není tlustší než jeden palec.

Tvrdé drogy mají nyní pro mnohem vyšší spotřebu velmi nízkou kvalitu a bezpečnost, větší opojnost a toxicitu. Jsou tedy mnohem škodlivější a smrtelnější než dříve. Dekriminalizace drog neučinila s tímto problémem nic, zato dovolila narkomanům nekvalitní drogy přijímat ve volném množství. Důsledkem jsou zombie v ulicích, zdrogovaní na lavičkách, předávkovaní na trávníku před školou, mrtví v parcích.

Zákon odhlasovali občané. Oregon je totiž velmi prosocialistický. 59% občanů odhlasovalo nejen dekriminalizaci drog, ale i to, kde se mohou užívat, tedy v celém městě. V USA obecně platí, že je v dikci majitele pozemku, co na něm strpí. Stejně tak se přistupovalo i k městu samotnému. Občané svolili, co se v jejich majetku smí a co ne. Radní s tím nemohli nic dělat, protože návrh přišel z občanské iniciativy. Selhání politiky veřejného prostoru.

Drogově závislí z celých spojených států zaplavili ulici hlavního města Portlandu. Nájmy stouply násobně a poměrně počtu příchozích. Netrestaná drogová kriminalita začala být legálním obchodem a drogoví dealeři stejně jako vařiči pervitinu, pěstitelé a sušiči marihuany či výrobci kokainu se prohání ulicemi s reklamou a nabídkou ke kouření a šňupání na kapotách svých drahých aut. Policie zůstala bezmocná, zato hrobníci a patologové si mnou ruce.

Podobně smýšleli voliči i v Arizoně, Jižní Dakotě, Montaně a New Jersey. Přibyly i Kalifornie, Maine, Aljaška, Massachusetts, Michigan, Nevada či Vermont. Tam ale naštěstí, na rozdíl od progresivního Oregonu, uvolnili užívání marihuany především pro léčebné, výjimečně rekreační účely, nikoliv její pěstování. Z 52 států USA je léčebné užívání trávy povoleno ve dvaatřiceti. Pro rekreační užívání hlasovali voliči jen v několika málo. Proč?

Průkopníkem v povolení užívání konopí je v rámci USA stát Colorado. Tržby za marihuanu tam v loňském roce dosáhly absolutně rekordních 1,80 miliardy dolarů (41 miliardy korun), což je nárůst o 14% za rok. Na daních souvisejících s prodejem ganži se tak vloni vybralo téměř 303 milionu dolarů, tedy bezmála sedm miliard korun.Zatímco v září 2014 se v Coloradu prodalo konopí pro lékařské účely za 300 milionů dolarů a pro rekreační účely za 200 milionů, o deset let později se prodej pro lékařské účely činil přibližně 320 milionů dolarů, zatímco prodej pro rekreační účely stoupl po legalizaci z 200 milionů na téměř 1,5 miliardy dolarů.

A proč že se tedy legalizují drogy?

Dva důvody, které nelze opomenout!

Tím prvním jsou logicky daně a poplatky a snížení výdajů. Stát legalizací konopí jednak začal vybírat poplatky s prodejem související (především za licence k pěstování), jednak vybral tučnou sumu na daních a v neposlední řadě ušetřil nemalé výdaje za činnost orgánů v trestním řízení, tedy třeba policie a soudů, které také něco stojí a nyní nemusí vykazovat činnost za potírání obchodu s drogami.

Tím druhým je přitáhnout mladé voliče k volebním urnám. Strana, která dokáže legalizaci drog, dostane od svých drogových voličů, kterých je nezanedbatelné množství zejména mezi mladými lidmi, své hlasy. Volič musí být především starší 18 let a živý. Jestli je zdrogovaný, na to s..re pes.

Jenomže oregonský blázinec teď zavírá své brány volnomyšlenkářství. Občané, včetně socialistů a komunistů, kteří pro zákon hlasovali ne kvůli drogám samotným, ale pro prosazení socialistických idejí o společném světě, se hroutí nad stavem, který nastal. Hlasovali proto, že jejich ideologické nastavení se opírá o socialisty, komunisty a jiné formy etatismu.

Nyní se občané pod tího nastalých událostí bojí, jsou zděšení a mají strach o budoucnost svých dětí, sebe sama i města samotného. Zvrátit zákon ale mohou zase jen oni.

Problém nastal jinde. Dosavadní občané Oregonu by rádi hlasovali pro zrušení dekriminalizace drog. Jenže stát zaplavili nekonečné davy drogově závislých z celých USA. Nyní jsou už také občany Oregonu a pro změnu rozhodně hlasovat nebudou. A že jich opravdu není málo. Nezbývá tedy, než uplatnit recipročně stejný systém. Tedy, aby majitelé pozemků, obchodů, domů či škol a firem zakázali užívání drog ve svém majetku.

Český státní rozpočet je na huntě víc než kdy předtím a zachránit ho nebude snadné. Zvýšení daní ukazuje, že důsledkem bude odchod podnikatelů do jiných zemí, bankroty a likvidace firem. Zvýšení daní občanům nebude možné, protože pokud nebudou mít kde pracovat, nebudou mít z čeho daně platit. Zbývá snad už jen zdanění prostituce (konečně) a drog po jejich legalizaci?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz