Článek
Důchodová reforma je některými označována za nezbytně nutnou, jinými za zlodějnu a okrádání těch, kteří celý život pracovali poctivě a odváděli do systému prostřednictvím důchodového pojištění.
Důchodové pojištění (dle zák.č.155/1995 Sb.) je sám o sobě terminus technicus nesmyslus.
Pojištění je závazek pojistitele, potvrzený pojistnou smlouvou (pojistkou) pojistitele (zpravidla pojišťovny) s pojistníkem, který sjednává pojištění ve prospěch pojištěného (pojištěnce) s účelem tlumit či nahradit pojištěnci škodu z určené negativní události (škodní událost). Pojistník se dobrovolně zavazuje hradit pojistné, pojišťovna se sama pojišťuje u zajišťovny.
Z definice je zřejmé, že o pojištění tu nejde. Důchodový systém žádné atributy pojištění nesplňuje. Není zde smlouva stran ale dikce státu, o dobrovolnosti ani ťuk. Nehradí se škoda, protože stáří nelze definovat jako škodu (což je škoda). Škoda musí být nahodilá, stáří nahodilé není. Je to jistota (nahodilost by nebyla na škodu). A je jen pro otrlé. Stejně jako platba do důchodového systému. Stát nemá možnost se pojistit u zajišťovny. I to je škoda, pak by bylo po starostech o důchodový systém.
Ten funguje na principu solidarity a dikce státem. Současní pracující povinně strkají část své výplaty na účet, ze kterého čerpají současní důchodci. Tečka.
Na důchody není. Systém je prý v deficitu, nefunguje a do budoucna je prý neudržitelný. Můj děda říkal, že čísla nelžou. 1+1=2 a nikdy to nebude 3 ani 9.
Pojďme tedy nahrubo trochu počítat (čerpáno z veřejně dostupných údajů):
Pokud Průměrná mzda v roce 2022 byla 40 353 Kč a průměrný důchod byl 18.061 Kč
Počet pracujících: 5,1 milionu
Počet důchodců: 2.8 milionu
Tak za rok bylo vybráno na důchodovém pojištěni 40 353 × 0.28 × 12 × 5.1
= 691.5 miliard Kč
Vyplaceno na důchodech: 18 061 × 12 × 2,8 = - 606.8 miliard Kč
Rozdíl těchto čísel je hrubý Zisk/příjem státu z důchodového pojištěni:
= 84,7 miliard Kč (84 700 000 000)
Tyto peníze, tedy něco přes 7 miliard korun měsíčně, stát použije na administrativu se systémem spojenou. To bratru není málo. Přepočteno na plat úředníka 50.000 vč. odvodů je to 140.000 úředníků. Samozřejmě obrazně, jsou tu nájmy prostor, vytápění, tonery do kopírky… I tak je to velká spousta peněz, kdy drtivou většinu práce se systémem pokryje software. Odhadem - dost slušná marže za rozdělení peněz mezi lidi pro neziskovou organizaci (stát netvoří zisk). Hrubá marže státu za hospodaření s těmi penězi je tedy přes 12% z vybrané částky.
Samozřejmě se vyplácí i důchody vdovské či vdovecké, invalidní a sirotčí. Jde jen o hrubá čísla pro představu.
Laický názor:
Celková zátěž (odvoz ze mzdy zaměstnance i platba odvodu zaměstnavatelem) činí celkem něco kolem 33% z příjmu.
Na stávající důchody by mohlo stačit důchodové pojištěni srážkou 25%.
Pracujícím by zůstalo o 8% víc čistého, tj. velmi zhruba cca 1 500 Kč měsíčně.
A to se vůbec nemluví o těch 340 miliardách, které byly z důchodového účtu odčerpány v roce 1992. Kdo je tam kdy vrátí?
Přesně takto totiž vidí věci obyčejný občan. V důsledku toho dojde nepochybně v budoucnu k zásadnímu mezigeneračnímu konfliktu. Ti mladí nebudou chtít platit na ty staré. Budou si chtít užívat s vidinou, že na ně už stejně jednou nezbude.

Úctyhodný doktor. Letitý doktor. Spolehlivý doktor?
Ať už je to jak chce. Neměl by stát, stejně jako v jiných věcech, velmi zásadně a korektně s občany komunikovat, vysvětlit, doložit čísla a ukázat, proč své kroky činí? Možná by bylo méně žluči mezi lidmi a možná by mnozí pochopili smysl či nesmysl reforem, snižování důchodů či vyhrožování odchodu do penze v 70 letech. A nebo by stát své kroky nedokázal vůbec obhájit.
Rozhodně bych nechtěl letět na dovolenou se 70ti letým pilotem, nechtěl bych, aby moje srdce operoval 70 letý kardiochirurg, ani bych si nepřál jet autobusem, řízeným 70ti letým řidičem. Infarkt totiž ohrožuje nejčastěji lidi nad 65 let. Ba i 70ti letý pokrývač na střeše budí děs, a ani 70ti letý lesní dělník nevydrží s pilou v lese celý den. Tím méně den po dni. Lze prospat v 70ti letech spoustu času v parlamentu. Ale nelze v 70 nosit na stavbě cihly, vozit kolečko s betonem ani stíhat v policejní uniformě s plnou polní nezbedné, drogami naspeedované recidivisty.