Hlavní obsah
Právo a státní správa

Když jablko spadne z vaší větve na sousedův pozemek čili jak to doopravdy je

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Santipo

Školní osnovy by měly obsahovat i základní výmět z občanského zákoníku. Děti podle něj budou muset celý život žít.

Lidé, kteří si nenastudují právní problematiku, by neměli psát o něčem, co neví. Co kdyby se tím neznalí občas opravdu pak chtěl řídit?

Článek

Dočetl jsem článek „Trháte ovoce na vlastní zahradě? Čekejte komplikace a pokuty.“ Pominu-li nesmyslnost zavádějícího titulku, varujícího mne před pokutami při sklizni plodů z vlastní produkce na vlastní zahradě, je celý článek nesmyslný.

Pokud si autor nenastuduje alespoň základní právní znalosti, neměl by o právu psát.

Uveďme věci na pravou míru. Tedy z právního hlediska:

Pokud budete trhat na vlastním pozemku plody své produkce, tak zvané užitky, rozhodně vám nic nehrozí. Leda snad, že byste ukradli hlínu, sazenice i konev, se kterou zaléváte. Pak by to bylo pravda trochu na pováženou.

Pokud strom, který plody nese, je na vašem pozemku či patří vám (nutně na vašem pozemku být totiž nemusí), je vaše všechno jeho příslušenství tohoto stromu. Tedy nejen ovoce, které na něm roste, ale i listy, větve, dřevo, kůra, i hmyz, který po stromě leze. A je jedno, kam až větve stromu sahají. Co vaše není je vše pod úrovní terénu. Tedy kdyby byl pod stromem zakopaný poklad, patří státu a jste povinni nález odevzdat.

Cokoli se od stromu oddělí, stává se samostatnou věcí a patří tomu, na jehož pozemku se věc nachází. Pokud tedy spadne jablko nebo list či celá větev na váš pozemek, jsou vaše. Pokud spadnou ale na pozemek státu, patří státu. Vy je sbírat nesmíte. Typicky třeba třešně v parku. Trhat vám je nepřísluší, sbírat také ne.

Bizardnější případ. Stojíte ve 2 patře domu u okna a máte v ruce pytlík bonbonů. Ty jsou i s pytlíkem vaše. Jakmile vystrčíte ruku z okna a pytlík vyhodíte, při dopadu na zem se sáček stává vlastnictvím toho, na jehož pozemku se nachází. Třeba obce. Jde-li o věc jisté hodnoty, je každý, kdo najde věc na cizím pozemku a jemuž nepatří, povinen odevzdat ji do ztrát a nálezů nebo na Policii. Ponechání si nalezené věci je trestné, hodnotí se podle její ceny. Jiný trest by padnul za kapesní nožík, jiný za peněženku s milionem korun.

Pokud někdo utrhne plod z větve, která visí nad jeho pozemkem, jedná se sice o protiprávní jednání, ovšem tak zanedbatelné společenské nebezpečnosti, že by bylo komické takovou skutečnost řešit prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení. Pokud byste to přesto učinili a souseda udali, jaký by byl postih? Trestný čin krádeže by bylo možné klasifikovat až v případě, že by škoda převýšila 10 000 Kč. To je velká hromada jablek. Z větve, která visí přes plot, to snad aby byla ta jablka ze zlata.

V horším případě by se tedy věcí mohla zabývat přestupková komise, jaký by ale hrozil trest? Domluva? 100 Kč? Pokud by takové protiprávní jednání někdo dokázal. Asi byste museli doložit videozáznam takového činu.

Pokud by mezi pozemky nebyl plot, hrozilo by, že se sousedé chytí pod krkem. No, v takovém případě si za tu hloupost, jako je jablko, pár facek zaslouží, tak ať si je uštědří sami.

Pozor na skutečnost, kdy není nutné, aby mezi pozemky byl plot. Přesto platí hranice pozemku, daná katastrem nemovitostí. Na druhou stranu, sousedovy větve nemají co růst na můj pozemek a soused by je měl včas zkrátit. V opačném případě bych se mohl domáhat toho, aby je zkrátil na jeho náklady úřad prostřednictvím arboretáře.

Pokud by šlo o les, který není nijak ohrazen, platí, že na „lesním pozemku“ smíte podle zákona o lesích sbírat lesní plody a klest bez ohledu na to, kdo je vlastník lesa. Je to relativně hloupé. Vlastník může být soukromá osoba, která má 4 malé děti, koupil si les proto, aby s dětmi mohl sbírat borůvky, maliny, brusinky, lesní jahody či ostružiny a jeřabiny na zimu, nasušil si houby… a vy mu je vysbíráte. Leč zákon je, jaký je. Na druhou stranu, vlastník lesa má možnost požádat příslušný magistrát na odboru životního prostředí, aby po určité období mohl zakázat vstup do lesa veřejnosti. Zpravidla třeba na 30 dnů takové povolení dostane. Zejména v období letního sucha je to opodstatněné dvojnásob. Houbaři, prohánějící se v parnech s cigaretou po lese, jsou velké nebezpečí. Hašení lesního požáru je náročný zásah s obrovskými škodami. Je slušností, pokud nechodím po lese státním, se vlastníka optat, zda-li mu nevadí, že na jeho pozemku budu sbírat borůvky.

Sběr lesních plodů a klestí včetně hub je povolen pouze pro vlastní potřebu a vhodným způsobem. Třeba sběr borůvek hřebeny či hub za účelem prodeje do sběrny nebo u silnice je protiprávní. V zahraničí za to hrozí pokuty v desítkách tisíc eur a náhrada škody.

A co se týká ovoce na stromech u silnice? I tohle je docela jasná záležitost. I tyto stromy jsou zpravidla součástí pozemku, který někomu patří. Není-li to soukromý vlastník, pak to bývá většinou Správa a údržba silnic nebo obec, případně Lesy ČR.

Máte-li zájem takové ovoce sklidit, stačí zajít na Správu silnic za místním správcem cesty. Ten vám vydá potvrzení, že jste si úrodu na stromě koupili. Cena bývá většinou mezi 35 až 100 Kč za jeden celý strom. Nesmíte pouze větve s plody lámat, abyste si ulehčili sběr plodů a strom poškodili a nesmíte zasahovat do tělesa vozovky, abyste nenarušovali či neohrožovali provoz na pozemní komunikaci. Správa a údržba silnic tím nijak nezbohatne. Pokud ale najde stromy polámané a poničené, snadno dohledá, komu úrodu prodala. Stromy, pokud jste si všimli, bývají očíslované a jsou pečlivě evidované.

Pokud někdo nezná rozdíl mezi občanským a trestním právem, neměl by o věci fabulovat, tím spíše ji veřejně publikovat.

Je smutné, že ve škole se děti učí kdejakou pitomost, ale základní občanské právo, kterým se budou muset po zbytek života řídit, jim krom právnické fakulty nikdo nepředestře. Ministři školství mají evidentně více práce s tím, jak obrat kuchařky o výplatu, jak napasovat do tříd nesmyslnou inkluzi, která bystré a nadané děti zdržuje a pomalejším větší šanci nedává, než aby je napadlo zařadit do školních osnov základní pravidla z občanského zákoníku. Možná o tom by autorka zavádějícího článku mohla spíš psát, pokud si o tom nejdříve něco zjistí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz