Článek
Není muž, který by alespoň jednou za svůj život nezaslechl větu: Promiň, nemůžu, bolí mě hlava. Jistě vám to přijde velmi známé a úsměvné, kdo se ale nesměje, jsou ženy, které tím opravdu trpí. Věřte nebo ne, ta bolest vás naprosto paralyzuje a vyřadí z provozu natolik, že i zdánlivě běžnou činnost je nereálné vykonat. Zkusme si lehce přiblížit, o co vlastně jde:
Bolest hlavy dělíme na 2 skupiny:
1. Sekundární
Tato forma bolesti je součástí jiného onemocnění.
Může se to týkat například chřipky, zánětu nosních dutin, to je ta lehčí varianta bolesti.
Větší bolest je spojená s vážnější nemocí, jako je nádor mozku, zánět mozkových blan.
2. Primární
Tento typ bolesti hlavy je onemocnění samo o sobě.
Do této formy patří tenzní bolest hlavy, cluster headache (syndrom nakupených bolestí hlavy, dříve Hortonův syndrom) a zmíněná migréna.
Význam slova migréna je odvozeno z řeckého výrazu (hemikrania), ‚'bolest jedné strany hlavy''), tvořené slovy (hemi) - polovina'‘, (kranion) - lebka. Migréna je neurologické onemocnění, které postihuje především populaci od pubertální doby, kdy dochází ke změně hormonů, až po seniorský věk. Není to však podmínkou, že tento problém začíná v době puberty. Jsou případy, kdy je migréna diagnostikována již v dětském věku. Včasný zásah lékařů může velmi snížit budoucí následky po častých záchvatech. Tímto onemocněním jsou postiženy převážně ženy, ale i malé procento mužů.
Jak takový záchvat vypadá, jak mu předejít a co ho spouští?
U každého jedince trpícím těmito atakami se průběh může lišit. Nejčastěji to začíná jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, které jsou s největší pravděpodobností doprovázeny žaludeční nevolností, zvracením, přecitlivělostí na hluk a světlo, pocení, únava, pláč, průjem, návaly horka, zimnice. Pokud se u vás začne objevovat některý z těchto symptomů migrény a sama migréna se vám zvesela rozjíždí, nezbývá nic jiného, než se odebrat do závěsem zatemnělého vyvětraného pokoje nikým nerušeni, vzít lék, který pomáhá bolest odstranit, a snažit se usnout, či jen odpočívat a čekat, až bolest přejde a můžete se vrátit ke svým každodenním činnostem.
Migrenózní záchvaty mohou trvat pár hodin až několik dní. Jedním z nejčastějších léků na migrénu předepsaným lékařem je Sumatripan, který je ve verzi tabletek nebo jednorázový sprej do nosu. Sprejová forma je vhodná pro lidi, kteří při záchvatech hodně zvrací a podání tabletky by bylo kontraproduktivní. Pokud nepomůže ani to, přichází na řadu větší kalibr ve formě čípků Indometacin či injekční podání Ketonalu. Při opravdu silných záchvatech nečekejte, že vám zabere Ibalgin.
Migréna má stovky spouštěčů těchto záchvatů a samozřejmě se mohou u každého lišit. Jedním z nejhlavnějších symptomů je stále se opakující stres, ten je příčinou nejednoho zdravotního problému, špatná životospráva, málo pohybu, nekvalitní spánek, změna počasí, nízký/vysoký tlak, menstruační cyklus, menopauza.. Je toho nespočet. Zde záleží na důslednosti svého sebepozorování, kdy si vytipujeme, čím bolesti začínají.
Nejdůležitější u migrény je prevence! Ta závisí na formě záchvatů a příčin, díky kterým se nám nemoc projevuje. Jedním z hlavních pilířů prevence je zdravý životní styl. Tím je myšleno nejenom se zdravě stravovat, ale také pobývat delší dobu na čerstvém vzduchu, správně se protahovat, cvičit, posilovat tělo, hýbat se, vyhýbat se věcem, situacím, které nám ataky spouštějí. Nejdůležitější prevencí je pozitivní energie a myšlení bez zbytečných negativních vlivů okolí. Úsměv je totiž zdarma a vyléčí nejednu zdravotní neduhu, navíc vám zlepšuje náladu, která může ovlivňovat ataky.
Důležité samozřejmě je nenechat si svá trápení jen pro sebe a navštívit specializovaného lékaře, který vyhodnotí situaci a nasadí vhodnou medikaci. Bohužel jsou mezí námi i ,,samoléčitelé'', kteří k lékaři nejdou a jedou na vlastní pěst. Na tom není samozřejmě nic špatného, ale je dobré vědět, že každý migrenózní záchvat zanechává na mozku ,,šrám'', který léty přibývá a tím se zvětšují možné komplikace. Proto je dobré být hlídán neurologem, který může včas zasáhnout.
Tady je opět vhodná prevence, co to jen jde, aby byly škody co možná nejmenší. Díky tomu, že se rozhodnete se svou situací udělat krok správným směrem, můžete jen získat. Za kvalitnější život bez zbytečné bolesti to přeci stojí. Skvělou prevencí je také lék na předpis Magnosolv ( granulovaná forma hořčíku v sáčku). Ten má za úkol minimalizovat záchvaty, v lepším případě je nenechat vůbec propuknout. Ocení ho obzvláště pacienti, kteří trpí na další křeče v těle, protože rozpustná forma hořčíku na předpis je nejlepší volbou pro vaše tělo. Váš mozek také jistě nepohrdne pokud začnete pravidelně užívat Omega - 3. Příznivě působí na symptomy migrény, výrazně snižuje stres , kvalitu spánku, zpomaluje stárnutí mozku, má schopnost potlačit produkci zánětlivého působení.
Zdroje:
https://www.naturamed.cz/pro-experty/clanek/priznaky-migreny-pomohou-zmirnit-omega-3
https://en.wikipedie.org/wiki/Migraine
czech-headache.cz/lecba-migreny/