Hlavní obsah
Finance

Digitální evangelium bezhotovostní éry

Foto: Seznam.cz

Papírové peníze a mince míří do historie – stejně jako elegán s kloboukem. Co bývalo prestižní, je dnes relikvie. V digitálním světě jsou bankovky jako CD přehrávač: nostalgické, ale nepraktické.

Článek

Smrt z pohodlí

Nejde o žádné spiknutí bankéřů v tajném lóži s QR kódy místo pečetí. Jak poznamenává ekonomka Eswar S. Prasad, „technologický pokrok přetváří samotnou podstatu peněz“ (Prasad, 2021, The Future of Money, s. 14). Jinými slovy, nejsme to my, kdo by se vzdával hotovosti – hotovost se prostě vzdává nás. Ustupuje bez boje a s noblesou staré dámy, kterou nahradila mladší, digitálně zdatná asistentka jménem Mobilní Aplikace.

Pandemie COVID-19 fungovala jako urychlovač této proměny. Nešlo jen o hygienu – nikdo nechtěl sahat na pomačkané dvoustovky, které mohly předtím spát tři dny v kapse kalhot neznámého hostinského. Výsledkem byl raketový nárůst bezkontaktních plateb. Podle studie Evropské centrální banky z roku 2022 se podíl hotovostních transakcí poprvé dostal pod 50 % v eurozóně, a trend je neúprosný.

Bankovky nemají update

Zatímco kryptoměny se aktualizují rychlostí světla a centrální banky experimentují s digitálními měnami (CBDC), hotovost se nemění. Pořád stejně velká, stejně těžká, stejně nepraktická. Jak podotýká Agustin Carstens, generální ředitel Banky pro mezinárodní vypořádání: „Papírové peníze jsou anomálií v digitálním světě“ (Carstens, 2021).

Ano, jistě – existuje romantický odpor. Především mezi starší generací, některými anarchisty a sběrateli numismatiky. Ale i ti, jakmile objeví kouzlo mobilních plateb na tržišti, začnou o papíru přemýšlet jen jako o podložce na nákupní seznam.

Bez hotovosti, bez kriminality?

Jedním z častých argumentů proti digitalizaci je obava z kontroly. A právem. Kdo má data, ten má moc. Ale zároveň, jak ironicky poznamenává ekonom Kenneth Rogoff, „větší část vysokohodnotné hotovosti končí ve stínech ekonomiky“ (Rogoff, 2016, The Curse of Cash). Hotovost je anonymní. To je její přednost – i její prokletí.

Digitalizace plateb snižuje možnost daňových úniků, praní špinavých peněz a financování šedé zóny. Švédsko, které se stalo jakousi laboratoří bezhotovostní společnosti, hlásí pokles trestné činnosti spojené s loupežemi. Ostatně, komu by se chtělo přepadávat kavárnu, když jediný lup představuje virtuální tok do aplikace Klarna?

Centrální banky ve víru digitalizace

Pokud jste si mysleli, že digitální měny jsou výsadou kryptofanatiků s Teslou a NFT, pak vězte, že centrální banky už se nenechávají zahanbit. Evropská centrální banka testuje digitální euro, americký Fed koketuje s digitálním dolarem a Čína už zkouší digitální jüan v praxi.

Digitální měna centrální banky (CBDC) má potenciál být oním „třetím pilířem“ vedle hotovosti a bankovních účtů. Výhodou je bezpečnost, stabilita, ale i rychlost. A samozřejmě – digitální měna umí být „chytrá“. Lze ji naprogramovat tak, aby se například v určitém čase sama znehodnotila. Sci-fi? Nikoliv. Realita monetární budoucnosti.

Sbohem, mince. Nebylo to s tebou zlé.

Na závěr se patří položit si otázku, kdo skutečně bude hotovost oplakávat. Možná pokladníci v kostelích, možná pouliční umělci. Ale většina z nás bude jen tiše přepočítávat digitální nuly a jedničky v aplikaci. Ať už na hodinkách, telefonu, nebo implantovaném čipu. Nostalgie je hezká věc, ale nedá se za ni koupit káva.

Jak napsal Yuval Noah Harari: „Peníze nejsou fyzickou věcí. Jsou důvěrou v příběh“ (Harari, 2015, Sapiens, s. 185). A příběh hotovosti se pomalu uzavírá. Příští kapitola? Bezhotovostní realita, která bude stejně tak mocenská, jako byla hotovost – jen daleko rychlejší, efektivnější a nepříjemně přesná.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám