Hlavní obsah
Finance

Z kapsy do cloudu: Proměna peněz v éře algoritmů

Foto: Seznam.cz

Bankovky mizí rychleji než zásoby zlevněného avokáda. Jak se proměňuje pojetí peněz v digitálním věku? Vstupte do světa, kde algoritmus ví dřív než vy, za co budete platit.

Článek

Z kapsy do cloudu: Proměna peněz v éře algoritmů

Pamatujete si ještě ten okamžik, kdy vám babička strkala do ruky pomačkanou stovku s tajemným mrknutím, že „na zmrzlinu“? „Brzy vám místo pomačkané stovky přijde od babičky QR kód přes WhatsApp. Peníze se z kapsy přestěhují do cloudu – doslova. Co jsme kdysi drželi v dlani, bude už jen tiše klouzat displejem. Někdy dokonce samy od sebe.“

Od královské pečeti k digitálnímu šepotu

Historicky byly peníze hmotné – ražené, tištěné, někdy i vonící (zejména ty čerstvě vybrané z bankomatu). Dnes se stávají tím, co by Kant s trochou nadsázky nazval „noumenem platební reality“ – neviditelné, ale účinné. Ekonom Eswar Prasad trefně poznamenává, že „peníze už nejsou to, co bývaly. Nejen v tom, co dělají, ale i v tom, čím jsou“ (Prasad, 2021, str. 3). Už nejsou jen prostředkem směny – jsou součástí digitální infrastruktury.

Kdo drží peněženku, když žádná není?

Ve světě, kde vaše „peněženka“ obsahuje Face ID a aktualizace zabezpečení, začínáme chápat, že peníze nejsou fyzickou věcí, ale procesem. Jak podotýká historik Yuval Harari: „Peníze jsou nejúspěšnější příběh, jaký kdy lidstvo vyprávělo – fikce, které věříme všichni“ (Harari, 2015, str. 186). A jak se mění platforma, na které se tenhle příběh odehrává, mění se i jeho pravidla.

Dříve vám mohla peněženku ukrást kapsářka v tramvaji. Dnes ji může „hacknout“ nepozorně stažená aplikace z app storu. Bezpečnost je nová důvěra – a jejími strážci nejsou bankéři s doutníky, ale programátoři s kávou ve varném hrníčku.

Algoritmus vám doporučí i dluh

Zatímco se peníze vytratily z našich rukou, na jejich místo nastoupil algoritmus – a ten už dávno neřeší jen to, co si koupíte. On rozhoduje, jestli vůbec můžete. Kreditní skóre, behaviorální data, cookies… To vše se stává základem pro „finanční identitu“, která o vás ví víc než vlastní matka. Jak poznamenává filozofka Shoshana Zuboff: „Chování se stalo datovým majetkem“ (Zuboff, 2019, str. 8).

A tak se ptáme: kdo vlastně v tomto novém světě vládne penězům? Centrální banky? BigTech? Nebo snad my – uživatelé, kteří odklikávají „Souhlasím“ rychleji, než řekneme „inflace“?

Konec hotovosti nebo jen její převtělení?

Zatímco skeptici varují před totální digitální závislostí, řada zemí už aktivně testuje své CBDC (digitální měny centrálních bank). Švédsko je prakticky hotovost-free, Nigérie už spustila vlastní eNairu, a Evropská centrální banka pečlivě studuje digitální euro, které by mohlo konkurovat i Apple Pay – akorát bez reklam.

Kenneth Rogoff to říká bez obalu: „Hotovost je problém – ne kvůli tomu, co si za ni můžete koupit, ale proto, co za ni nemusíte nikomu vysvětlovat“ (Rogoff, 2016, str. 42). Zatímco v běžném životě by transparentnost byla ctností, v ekonomii je někdy až příliš… průhledná.

Závěr? Peníze nezmizely. Jen se převlékly.

Nejde o smrt peněz. Jde o jejich evoluci. Zůstávají s námi, jen už neklapou v peněžence – teď blikají v aplikaci, tikají v kódu a šeptají ve strojovém učení. Jsou rychlejší, chytřejší a… méně romantické. Ale tak už to s pokrokem bývá.

Tak až příště uslyšíte, že „čas jsou peníze“, zkuste se zeptat, kdo vám právě odpočítává vteřiny. Možná to nebude člověk.

Zdroje:

  • Prasad, E. S. (2021). The Future of Money: How the Digital Revolution is Transforming Currencies and Finance. Harvard University Press. ISBN: 9780674258440
  • Harari, Y. N. (2015). Sapiens: A Brief History of Humankind. Harper. ISBN: 9780062316097
  • Rogoff, K. S. (2016). The Curse of Cash. Princeton University Press. ISBN: 9780691172132
  • Zuboff, S. (2019). The Age of Surveillance Capitalism. PublicAffairs. ISBN: 9781610395694

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám