Hlavní obsah
Věda a historie

Dlouhá historie splachovacího záchodu

Foto: aitoff / Pixabay.com

Ilustrační foto.

Záchodová kultura prošla dlouhým vývojem a moderní splachovací záchod je poměrně starý vynález, přesto se do našich krajů a k masivnímu používání dostal s velikým zpožděním.

Článek

Předchůdci splachovacích záchodů

Úplně první náznak splachovacích záchodů se objevil už kolem roku 2800 před naším letopočtem v Indii. Některá města měla svůj kanalizační systém, z domů tak byl zajištěn odvod odpadní vody.

Na Krétě, v Minojském paláci, měli keramické toalety s odtokem vody už přibližně v roce 1700 před naším letopočtem.

Následuje starověký Řím. Sedátka záchodů byla umístěna nad kanálem, který nečistoty odnesl do řeky Tibery. V té době byly běžné veřejné toalety, kde bylo až 40 míst bez jakýchkoliv přepážek a lidé vykonávající potřebu tak mezi sebou volně konverzovali, někdy dokonce vedli obchodní jednání. K utření se používaly namočené houby. Houba byla sdílená, pochopitelně ne pouze v rodině, která měla svůj záchod v domě, ale i v těchto veřejných záchodech. Vytíral se s ní jeden po druhém.

Žádný z těchto záchodů neměl ovšem splachování. Voda se pouze postarala o odnesení nečistoty z toalety.

Středověk

Středověk byl ve znamení úpadku hygieny. Lidé používali kadibudky, nebo vykonávali potřebu na hnůj. Nočníky běžně vylévali přímo na ulici. Na hradech byly prevéty. Výkaly z nich padaly zemskou přitažlivostí dolů, kde se hromadily. Z prevétů v zimě značně táhlo, navíc to bylo místo, odkud se mohl náhle vynořit i nějaký nepřítel. Nepořádek a zápach tak vládl středověkým ulicím.

Novověk

O zrod prvního splachovacího záchodu se zasloužil anglický básník a spisovatel John Harington. Snažil se vehementně zaujmout královnu Alžbětu I, ztroskotal na překladu italské básně Orlando Furioso. Jeho překlad byl tak nudný, že se ho královna nerozpakovala vyhnat s tím, že se může vrátit, až svůj překlad opraví. Vůbec nepočítala v jeho návrat. Ale básník byl vytrvalý a na opravě pracoval několik let. Když se na královský dvůr vrátil v roce 1591, dočkal se konečně obdivu. Královnu navíc obdaroval nečekaným dárkem. Splachovacím záchodem Ajax. Záchod byl opatřen ventilem, který napustil nádržku, vypuštěná voda z nádržky následně opláchla mísu a splašky odvedla do kanalizace. V té době ovšem ještě nebyla rozšířená kanalizace, záchod se tudíž neuchytil k většímu využívání, navíc měl nevýhodu, z kanalizace a záchodu samotného se šířil značný zápach.

19. století

Skutečný průlom nastal až v 19. století. V roce 1775 skotský vynálezce Alexander Cumming vynalezl sifon. Zahnutou trubku ve tvaru písmene S, kde stojatá voda vytvořila záklopku, a z toalety se nešířil zápach. Výstava v Londýně v roce 1851 se svojí instalací splachovacích záchodů přinesla značnou pozornost veřejnosti. O deset let později Thomas Crapper vylepšil mechanismus splachování a popularizoval porcelánové mísy. Toaleta se díky jeho vylepšení dala lépe čistit a nehrozilo jí vysychání. Zavedl sériovou výrobu záchodů a zasloužil se o jejich masové šíření ve Viktoriánské Anglii.

20. století

Ve dvacátém století se záchody staly standardem domácností v Evropě i Americe. Během let procházely modernizací jak keramických mís, nádržek nebo splachovacího mechanismu.

Příchod splachovacích záchodů do českých domácností

Foto: Sirael / ChatGpt.com

Vývoj splachovacího záchodu v ČR

Do měšťanských domů velkých měst se záchody dostaly koncem 19. století. Ovšem ještě v první polovině 20. století byly i v Praze domy se společným záchodem na chodbě nebo na pavlači.

Na venkov začaly splachovací záchody pronikat v období ve 30. – 60. letech 20. století. Splachovací záchod ovšem nebyl většinou napojen na veřejnou kanalizaci, která v té době na vsi nebyla běžná, odpad byl sváděn do žumpy neboli septiku. Žumpu bylo nutné po naplnění vyčerpat a zaplatit si fekální vůz, lidově řečený hovnocuc. Některé domácnosti na veřejnou kanalizaci nejsou napojeny ani nyní a musí řešit vyvážení jímky.

Nově postavené domy, ať už cihlové, nebo paneláky s jádrem, byly už od 60. let standardně vybaveny keramickým WC se splachováním.

Domy i byty jsou již napojeny na vodu, ne tak všechny chaty. Některé disponují stále kadibudkou nebo jiným typem suchého záchodu, jiné mají běžnou keramickou mísu a sedátko. Vedle ovšem stojí kbelík s vodou. Po použití toalety je třeba spláchnout vodou z kbelíku. To jsou ty chaty či chalupy, které mají vodu v blízkém dosahu třeba z pumpy nebo rozvodu. Odpad jde do žumpy.

Bez splachovacího záchodu doma, ať už vy bytě nebo domě si už život nedovedeme představit. Máme nepřeberný výběr modelů s těmi nejlepšími vychytávkami. Úsporné splachování, závěsné toalety, záchody s bidetem, který oplachuje i suší, bidetová sedátka, vyhřívaná sedátka, bezhlučné splachování, automatické mytí, noční osvětlení nebo záchod na dálkové ovládání.

Zdroj:

https://www.ceskestavby.cz/clanky/vynalez-zachodu-byl-prevratny-posledni-vystrelky-ale-vyrazi-dech-32447.html

https://www.hercikakriz.cz/detail/historie-wc-od-prvnich-toalet-az-po-soucasne-trendy

https://www.britannica.com/biography/John-Harington

https://www.baustore.cz/blog/jake-jsou-nejnovejsi-wc-trendy/

https://www.koupelny-ptacek.cz/tipy-a-novinky/produktove-novinky/2024/05/wc-roca-inspira-in-washr/

Epocha 13/2025, Abeceda nejslavnějších objevů dějin., Splachovací záchod.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz