Článek
Od příštího roku, který nám už klepe na dveře, budou mít penzisté přidáno. Navýšení důchodů proběhne v rámci řádné valorizace a starobní důchod se tak navýší v průměru o 358 Kč. Jak se vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka: „Důchody jsou nejvyšší v historii a s jejich pravidelnou valorizací se počítá i v důchodové reformě. Každoroční valorizace bude i nadále plně kompenzovat inflaci. V lednu dosáhne průměrný starobní důchod výše 21 080 korun. Za posledních pět let jde tedy o nárůst o 6 652 korun.“
358 Kč na měsíc ovšem není nic moc, že, navíc je to průměr, takže ti, kteří berou důchody už nyní nízké, dostanou přidáno méně. Přesto se nejde spousta těch, kteří si budou vylévat zlost a prskat závistí nad navýšením penzí, které podle nich mají senioři snad neoprávněně. V jejich očích jsou to lidé, kteří už nepracují, takže zpochybňují nárok na jakékoliv valorizace důchodu. Pravděpodobně je zpráva ministra Jurečky, který se bude bít v prsa, jak opět důchodci dostali přidáno, zvedne z jejich židlí a vylijí si na seniorech svoji žluč. Přitom jde o navýšení měsíční, což znamená přidání průměrně zhruba 12 Kč na jeden den. Takže senior si od nového roku může vyhodit z kopýtka tím stylem, že si zajde dvakrát za měsíc do kavárny na dort a kafe, nebo si jednou za dva měsíce třeba dopřeje pedikúru a v prosinci může poslat o osm pohledů s vánočním přáním navíc.
Více si polepší ti penzisté, kteří stále pracují. Už nebudou muset platit sociální pojištění. Tato novinka má za úkol zvýšit podíl pracujících důchodců. Z 2.37 milionu jich totiž pracuje necelá desetina. Tuto důchodovou reformu by měl v prosinci schvalovat Senát. V reálu to znamená, že se čistý výdělek zaměstnance ve starobním důchodu navýší o 6.5 %, což je už pěkná částka. Podle ministra Jurečky to bude okamžitý benefit ve výši 1500 až 2000 Kč.
Ministr se snaží ze všech sil udržet seniory v zaměstnání, aby svými daněmi plnili státní kasu. Navíc se chystají další změny, které nám znepříjemní odchody do předčasného důchodu.
Výhoda neplacení sociálního pojištění je už celkem lákavá nabídka. Část seniorů si na jejím základě svůj odchod do penze opravdu rozmyslí a zůstanou dále v pracovním poměru. Polepší si i OSVČ důchodci, těm také klesne pojistné o 6,5 procentního bodu, tedy na 22,7 procenta z vyměřovacího základu namísto současných 29,2 procenta.
Nic ovšem není zadarmo, i zde je něco za něco.
Něco získáte, o jinou výhodu přijdete. Takže budete mít více peněz k penzi, budete si moci třeba po roce dopřát nějaký lázeňský pobyt, nebo dětem nakoupit nákladnější dárky na Vánoce, či si prostě každý měsíc koupíte něco jen tak pro radost, ale zase se vám už nebude zvyšovat váš starobní důchod, jako tomu bylo doposud. Nyní se za každých 360 odpracovaných dní zvyšuje o 0,4 procenta výpočtového základu. Za rok to ale údajně dělá jen několik desítek korun.
A po oznámení těchto změn a výhod ministerstvem, se senioři mohou stát opět trnem v oku závistivců, kteří navýšení penzí budou vnímat, jako ukousnutí z jejich pomyslného koláče. Co budou dělat oni, až budou staří a neschopni pracovat? Budou mít opravdu takové úspory, aby si mohli dopřát slušný život i v penzi? Nebo budou chodit do práce ještě v osmdesáti a využívat výhod, které nyní nabízí Ministerstvo práce a sociálních věcí? To určitě ne, protože za pár let bude opět všechno jinak.
Ono je také třeba natáhnout do práce jiné, nespoléhat jen na důchodce. Poohlédnout se po těch, kterým se pracovat dlouhodobě nechce, a přesto dobře žijí z dávek, mladé, které bez praxe nikdo nechce zaměstnat, zlegalizovat práci tisíců lidí, kteří pracují načerno třeba v pohostinství, nebo se podívat na vroubek těm, kteří z nějakých záhadných důvodů pracují za minimální mzdu. Ti jsou tou šedou zónou, která dostává doplaceno v hotovosti. To jsou ti, kteří do kasy státu téměř nic nepřispějí, nyní se radují, jak systém obcházejí a za pár let spláčou nad výdělkem. Jejich penze jim možná postačí, krom nájmu ubytovny, tak s bídou na rohlíky a kus slovenského točeného salámu.
Zdroj: