Článek
A tak nejedna rodina, když vyklízí nemovitost po rodičích, vynosí téměř vše do popelnice. Takové staré krámy, kdo by to ještě chtěl. A ty knihy, no, kdo by je v dnešní době četl. Přitom knihy vyhodit je až hřích. Problém je v tom, že nejsme žádní odborníci a buď rovnou vše staré vyhodnotíme jako nepoužitelné, nebo naopak přikládáme důležitost některým naprosto bezcenným kusům a mezitím pravý poklad skončí na smetišti.
A v mnoha domácnostech jsou veliké sbírky knih, jsou jich plné knihovny. Knihy různého žánru a data vydání. A pozůstalí vyklízejí o sto šest, chtějí byt nebo dům rychle prodat. Většina knih tak může skončit v popelnici, někdo je třeba doveze do sběru papíru, jiný si dá alespoň tu práci a pravidelně zásobuje knihobudku. Pak je tu ještě možnost, jak se knih rychle a pohodlně zbavit a získat za ně nějaký peníz. To jsou různé antikvariáty, které se předhánějí ve své inzerci. Přijedeme, oceníme vaši pozůstalost, všechny vaše knihy na místě vyplatíme a odvezeme. I to je možná cesta, je dobře, že se vaše knihy dostanou do rukou dalším čtenářům. Jenže proč se vlastně ten antikvariát tak snaží? A jak může během krátké návštěvy nacenit třeba stovky knih? Zákonitě na tom musí hodně dobře vydělat.
Moje maminka byla také vášnivou čtenářkou, stála fronty na nově vydané knihy a velmi si jich vážila. Ukládala je do své knihovny a měla k nim opravdu vztah, protože v době dávno minulé sehnat některé knihy byl tak trochu kumšt. A právě proto jsem zvažovala možnosti, jak knížkám dopřát nového majitele a zároveň abych měla z prodeje nějakou tu korunu. Nabídky výkupu celých pozůstalostí jsem zavrhla. Výkupní cenu musí mít jednoznačně silně podseknutou. Takže zbyly možnosti knihy prodat přes nějaký online antikvariát. Trochu jsem pátrala a kápla na články blogerky Andrey Kde prodat přečtené knihy a Jak prodat knihy.
Některé z možností jsem zavrhla, antikvariáty chtěly hlavně nové tituly, ale ty se v knihovně po mé mamince nenacházely. Byly tam sbírky básní a próza, knihy o umění a také velké množství odborných knih a učebnic matematiky a fyziky. Hodně z nich bylo ještě po mém dědečkovi, mnohé knihy byly vydané ještě za první republiky, hodně jich bylo těsně poválečných. Rozhodovala jsem se mezi Knihobotem a Reknihami. S Knihobotem jsem už jednu zkušenost měla a byla jsem spokojená, celý prodej byl velice snadný a přehledný. A tak jsem řešila jen možnou provizi. Knihobot vám dá 60% z prodejní ceny mínus 29 Kč za každou prodanou knihu. Reknihy 50% mínus 19 Kč. Jednoznačně vyhrává tedy Knihobot, až na ty nejlevnější knížky. Tam už je vyšší odměna od Reknih, ovšem ten rozdíl je sotva nějaká koruna. Nějaké knihy, o kterých jsem byla přesvědčená, že jsou na trhu žádané a shání je hodně čtenářů, jsem vystavila na portále Trh knih. Tam je provize z prodeje nejvyšší, ale znamená to, že se knížek nezbavíte ihned, musíte je někde skladovat a čekat, jestli si tu konkrétní knihu někdo koupí. S každou následně běžet třeba do zásilkovny a odeslat. Být neustále ve střehu, jestli nemáte objednávku.
Na Knihobot stačí nafotit hřbety knih, po odsouhlasení prodeje dát do krabice, napsat na ni vygenerovaný kód a odeslat. Poté vidíte přehledně po jednotlivých knížkách, jak probíhá jejich prodej a jaký je váš zisk.
Překvapilo mne, že se rychle prodaly odborné knihy o matematice a fyzice,také staré atlasy, slovníky a učebnice cizích jazyků, vše třeba půl století staré, ale i starší, hodně se prodává poezie z druhé poloviny minulého století a moderní učebnice cizích jazyků. Naopak tituly, které bych čekala, že o ně bude zájem, jsou naceněné velmi nízko a zájem o ně není. Knihobot je také dobrý v tom, že aktivně knihy nabízí svým zákazníkům. Ti mohou mimo jiné zadat požadavek na sledování dostupnosti a následně obdrží informaci o nové nabídce.
Knihy prostě do odpadu nepatří. Jedna z voleb je knihobudka, ovšem zde hrozí, že knihy bude někdo vybírat a následně je opravdu odveze do sběrných surovin. Daleko lepší je prodat je přes online antikvariát. Vy se naráz zbavíte klidně i několika stovek knih, ty najdou své čtenáře a ještě nějaké peníze vyděláte. Pokud jde o starší knihy z pozůstalosti, doporučuji Knihobot. Ten to umí i s nimi a prodá i knížky, o kterých by si laik myslel, že jsou naprosto k ničemu. Je to ta nejpohodlnější a nejvýhodnější volba, jak knihy z pozůstalosti výhodně zpeněžit.