Článek
Během týdne dostane do své emailové schránky řetězový email až třetina uživatelů. Nejsou to pouze senioři, ale i mladí lidé. Řetězovými emaily jsou nejvíce ohroženi ti, kteří nevyužívají jiné sociální sítě, nesledují tisk a nevyhledávají televizní zpravodajství. Pro ně je často email hlavním zdrojem zpráv. Zatímco mladí takovým emailům většinou ani nevěnují pozornost, považují je za opravdu nebezpečné.
Polovinu řetězových emailů obsahují různé nevinné vtipy, dále se objevují tipy na zdravý životní styl. Emaily často obsahují kritiku Petra Fialy či Petra Pavla. Nešetří také Ukrajince, válku na Ukrajině, prezidenta Zelenského a Evropskou unii. Nedávno se oprášila zpráva o tom, jak letadla práškují lidi nebezpečnými chemikáliemi. Byla dokonce podložená sestříhaným videem, které původně zobrazovalo schopnost letounu hasit vodou požár. Nebo zpráva o tom, že pivovar Braník koupili Ukrajinci. Ta byla podložena falešným článkem v Novinkách, který nikdy nevyšel. Za vysoce nebezpečné se dají pokládat emaily, které lžou o škodlivosti očkovacích vakcín. Jsou také doplněné sestříhanými videi, která byla natočena pro naprosto jiné účely a s očkovací vakcínou vůbec nesouvisela. Podobně nebezpečný hoax v létě nabádal matky, aby nemazaly své děti opalovacími krémy, které mohou způsobovat rakovinu.
Z obsáhlého a kontinuálního dotazníkového šetření CEDMO (Středoevropská observatoř digitálních médií) je patrné, že lidé přestávají rozeznávat informace pravdivé od lživých.
Čím méně informačních zdrojů člověk aktivně využívá, tím více věří tomu, co mu pasivně přistane v jeho emailové schránce. A podle toho se také chová. Biomatka přestane děti mazat opalovacími krémy a začne bojkotovat očkování. Další se nechají unést falešnými zprávami o neskutečných výhodách ukrajinských uprchlíků na úkor naší sociální politiky.
Důvěryhodnost takovému řetězovému emailu dodává ten, který ho odeslal. Bývá to někdo, koho dobře známe. Kamarádka, soused, kolega. Už to vzbudí důvěru. Lidé si email přečtou, buď se s ním ztotožní, je to pro ně informace, kterou vnímají jako jasně pravdivou a shoduje se s jejich podstatou vnímání reality a přepošlou ho dál. Druhá skupina si tak jistá není, ale řekne si, že na tom asi něco bude a pošle také. A tak se řetězák šíří od jednoho k druhému.
A jak se takový řetězák vlastně rodí?
Pokud pomineme ty emaily, které obsahují nějaké vtípky nebo zábavné scénky, tak jsou tu ty, které mohou být nebezpečné. Zrod takových řetězců mi odhalila má starší sestra. Má letitou kamarádku, která ovdověla, ale po pár letech si našla přítele. Spolu zajdou na procházku, na nákup, nebo si vyjedou na chatu. Moje sestra si s Jaromírem do oka příliš nepadla. Mají zcela odlišné politické názory a Jaromír je silně politicky vyhraněný a absolutně nepřístupný jiným názorům. Což o to, na politický názor má právo každý. Jenže pan Jaromír, který zrovna překročil sedmdesátku, to umí s počítačem celkem dobře. Dalo by se říci, že počítač je jeho hobby. Každý večer k němu zasedne a tvoří a tvoří. Jeho tvorba spočívá ve vytváření nejrůznějších naprosto manipulativních sdělení, která rozesílá svým přátelům do emailové schránky.
Ano, tento pán si některé věci údajně úplně vymýšlí, konspiruje a ovlivňuje své přátele, bývalé kolegy a známé. Věří mu. Jaromír má u nich dobré jméno a zprávu pošlou dál. Ať všichni vědí.
Zdroj: