Článek
Po našem městském koupališti pobíhá jistá žena a přiskočí k rodičům, jakmile vidí, že svého potomka mažou opalovacím krémem. Je dotěrná a neodbytná, vykládá jim svoji teorii, přesvědčuje je, aby se na opalovací krém vykašlali a neohrožovali své dítě. Na lavičce opodál na ni čekají její dvě děti zarudlé od slunce. Je protivná a vlezlá, ale připadá si důležitá, šíří osvětu a zachraňuje bezmocné děti.
Nedávno se snažila vytrhnout z ruky opalovák tatínkovi, který mazal svého syna. Vzápětí se celé koupaliště dočkalo dramatické scény. Chlap se postavil, převyšoval o hlavu tu svéráznou ženu a začal na ni řvát: „Co si myslíš, ty huso hloupá? Mě nebudeš nic poroučet! Kde máš svoje děti?“ Jenže to už k mámě obě vyděšené děti přiběhly, slzy na krajíčku. A chlap pokračuje: „Koukni se, jak jsou spálené! To ty je ohrožuješ na zdraví. Koukej zmizet, nebo na tebe zavolám sociálku!“ Děti se drží za nohu mámy. Ta zkrotla a odvádí své děti pryč.
Dříve se nikdo krémem nemazal, všichni se opalovali na slunci u moře a nikdo rakovinu kůže neměl. Můžou za to tedy opalovací krémy. To je hlavní důkaz té biomatky. Já si také pamatuju, že jsem se nikdy, coby dítě ničím nemazala. Ani u moře. Nikdy jsem se nespálila a ležela na přímém slunci celé hodiny. Jenže ta doba je dávno pryč. Dnes je to bohužel jiné. Pokud bych si dnes lehla na stejné místo a ležela tam byť jen hodinu bez namazání na přímém slunci, budu spálená, rudá a plná svědivých pupínků.
Mazat se opalovacím krémem s UV filtrem, hlavně mazat naše děti je opravdu důležité. Je ovšem nutné krém užívat s rozumem. Všeho moc škodí a nadměrné používání této sluneční ochrany opravdu asi může způsobit nějaké zdravotní komplikace. Sluneční paprsky nás ohrožují dokonce i když se pohybujeme ve stínu, nebo když je pod mrakem. Nemají tu intenzitu, jako za jasného dne a pobytu na přímém slunci, ale jsou i tak škodlivé. Prostě pravda je ve zlaté střední cestě. Pokud vím, že se jedná o citlivou pokožku, která bude vystavena slunečnímu záření, musím mazat. Mazat s rozmyslem, podle typu kůže, podle doby, kterou bude pokožka vystavena přímému záření. Lidé s pokožkou snědou to mají jednodušší, ti se jen tak na českém slunci nespálí. Ovšem mořské sluníčko ohrožuje i je.
Když si to shrneme:
- Opakované spálení pokožky sluncem bývá jedním z faktorů, který rozjede rakovinu ůže.
- Opalovací krém chrání před spálením. Pokud se budeme mazat, tak se ochráníme před spálením. Nebude nám hrozit rakovina kůže, kterou spálení vyvolává.
- Pokud budeme mazat moc, mohou se projevit i nežádoucí složky opalovacího krému. Sice se nespálíme, ale i tyto složky mohou být nebezpečné a ve svém důsledku snad mohou vyvolat i rakovinu kůže, před kterou jsme se chtěli ochránit.
Takže mazat, ale s rozumem!
Zdroj: