Článek
V Loparu na ostrově Rab na kraji Paradise beach stojí akvapark s tobogány. Jízda na jednom z nich se stala osudnou malé německé holčičce. Během jízdy vyklouzla otci z náručí a z výšky dopadla na beton. Tragédie. Přes okamžitou pomoc dvou přítomných českých turistek i slovinského lékaře, rychlému transportu vrtulníkem do nemocnice, tato ani ne dvouletá holčička, druhý den svým těžkým zraněním podlehla.
Sestava tobogánů v Aquagan parku pochopitelně není zadarmo, vstupné se vybírá. Na jízdy se vydávají žetony, a pokud máte štěstí a jste obsluze sympatičtí, dostanete i nějaký ten žeton navíc. Loni jeden sjezd stál jedno euro, za deset euro jste dostali 13 žetonů na jízdy a za 20 euro 27 žetonů.
Kdo jde na toboganovou atrakci a jak ji používá, nikdo nekontroluje. Pro chorvatský Večernji list se vyjádřila i pediatrička Mirjana Kolarek-Karakaš a kromě toho, že upozornila na opatrnost rodičů, připomněla, že se jedná o skluzavku, která vůbec není určená pro malé děti.
U vstupu do akvaparku je rezavá cedule s nápisem v několika jazycích: „Všechny vodní sporty na vlastní nebezpečí.“ Okolo jsou plechové přístřešky a zchátralý beton. Podle místních jsou tobogány postavené někdy v polovině devadesátých let a nikdy nebyly nijak opravované. Navíc s tobogány už byly dříve problémy, nikdy se ovšem nestalo takové neštěstí.
Podle mnohých, kteří zanechali své recenze na google.maps, tobogány byly jako neudržované, zastaralé a dokonce nebezpečné už před lety.
Polský turista: Ktoś, 2024:
Tobogány jsou super, ale doporučuji dávat si pozor na rychlost na té žluté. Když se člověk moc rozjede, může se pěkně potlouct – já jsem navíc při výjezdu narazil kostrčí o dno. Takže i když to tak nevypadá, je to možná extrémnější než ta červená!
Polský turista: Grzesiek, 2024:
Žádná rychlost, jízda nudná. Jednotlivé části skluzavek mají výstupky, na kterých si člověk snadno zraní záda. Cena 1 € za jeden sjezd, kde se navíc musíte sami odstrkovat, je úplně mimo. Opravdu nedoporučuji.
Německý turista: Eduard OhneNamen, 2024:
Přijde mi, že se tu už 20 let nic nezměnilo.
Mimo sezónu je restaurace ještě zavřená. Tobogány také nefungovaly, ale vodu nám pustili speciálně, takže za to nedávám ještě méně hvězd. Modrý tobogán skoro vůbec neklouže, žlutý je v pohodě, ale v některých zatáčkách se necítíte úplně bezpečně. Červený jsme nezkoušeli.
Německý turista: Marco Dörbandt,2023
Bohužel úplně zastaralé.
Areál není udržovaný. Ano, dá se sklouznout, ale nijak skvělé to není. Nechápu, proč se s tím nic nedělá a proč to nikdo neobnoví. Asi tam pořád chodí dost lidí, kterým je špatný stav jedno, a provozovatel tak stále vydělává dost na to, aby ho to vůbec zajímalo. Škoda.
Německý turista: Paul Metz, 2022
Byli jsme docela překvapení, když jsme dorazili – a ocitli se uprostřed jedné velké bídy.
Velmi staré, rozbité a neudržované! Moje přiložené fotky mluví za vše (stav k 09/2022).
Borciste, 2022
Na vyblbnutí pro děti bezva, tobogány jsou staršího data. Syn při rychlejším průjezdu málem vyletěl z dráhy. Přístup autem nulový, parkování žádné. I když my jsme nadrzo jeli až téměř k atrakci.
Soustava tobogánů stará zhruba třicet let tak fungovala celé roky bez údržby, za její používání se ale stále vybíralo a ceny jízd rostly. Jak je možné, že muž s dcerkou vůbec na tobogán, který primárně není určen pro malé děti, mohl vstoupit? Jak je možné, že atrakce je zpoplatněna, ale bez odpovědnosti? Proč holčička vůbec vypadla otci z rukou? Podle některých recenzí ty tobogány nijak rychlé nebyly, podle jiných byly hrbolaté, jedno dítě přitom málem v zatáčce vypadlo z dráhy a jiný uživatel si natloukl kostrč.
Není možné provozovat atrakci a zříci se odpovědnosti. Lehkovážný otec chtěl dopřát malé dceři, protože co není zakázáno, je dovoleno. Zaplatil krutou cenu. Ale proč není vstup pro malé děti na tobogán striktně zakázán a zákaz kontrolován? A proč vlastně otec dítě neudržel? Nebylo to náhodou způsobeno mizerným stavem tobogánu? Nemohl se praštit, nebo vyděsit? Nyní bude probíhat vyšetřování. Výsledek je tak trochu očekávatelný už nyní. Otec byl zrezivělou cedulí informován o užívání na vlastní nebezpečí. Přece si Chorvaté nenechají máslo na hlavě. Turistický ruch musí žít a jim jde o v první řadě o peníze, každé euro dobré.
https://www.vecernji.hr/vijesti/pedijatrica-o-tragediji-na-rabu-roditelji-moraju-vise-paziti-taj-tobogan-uopce-nije-bio-namijenjen-za-malu-djecu-1879044
https://www.24sata.hr/news/detalji-tragedije-na-otoku-rabu-curica-1-je-ispala-ocu-iz-ruku-na-toboganu-nije-joj-bilo-spasa-1064970
https://www.google.com/maps/place/Aquagan+Lopar/@44.8188393,14.7384901,17z/data=!4m8!3m7!1s0×4763a6693ec42cf3:0×5b4f87a6658589d0!8m2!3d44.8188393!4d14.7384901!9m1!1b1!16s%2Fg%2F11bvv50hrr?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI1MDcyMy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D