Hlavní obsah
Seberozvoj

Sisu: Finské umění odvahy a odolnosti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Purple Mag/Stable Diffusion
15. 11. 14:22

Sisu je nejoblíbenějším finským slovem. Vztahuje se k odvaze, elánu, odolnosti, výdrži a houževnatosti – vlastnostem, jež určují nejenom osud celého národa, ale i každodenní život jednotlivých Finů.

Článek

O dánském termínu hygge už jste asi někdy slyšeli, pokud ne, klikněte na článek ZDE. Slovo sisu tak známé není. Pro Finy není sisu pouze vlastnost, ale spíše způsob života a postoj k životu.

Jedním z klíčových prvků finského sisu je odvaha čelit výzvám tváří v tvář, i když se zdá, že situace nemá řešení. Je to schopnost vytrvat v těžkých okamžicích a najít sílu v sobě, aby se překonaly překážky. Finský sisu neznamená ignorovat strach nebo nepříjemnosti, ale spíše je to schopnost jednat navzdory nim.

Pro Finy je sisu také propojeno s přírodou a prostředím, ve kterém žijí. Finská krajina je často tvrdá a nehostinná, což vede k potřebě vyvinout v sobě odolnost a schopnost přizpůsobit se různým podmínkám. Tato schopnost se pak přenáší do každodenního života a pracovního prostředí.

Sisu bývá také spojeno s kolektivním duchem a solidaritou. V těžkých časech se finská společnost dokáže sjednotit a podporovat se navzájem. Tato kolektivní síla poskytuje jednotlivcům pocit bezpečí a důvěry, což je rovněž klíčový prvek sisu.

Klíč ke spokojenému životu

Finský sisu není jen o vytrvalosti a odvaze, ale také o schopnosti najít radost a spokojenost v jednoduchých věcech. Finové jsou schopni ocenit krásu přírody, ticha a klidu, což jim pomáhá udržovat rovnováhu a odolnost v rychle se měnícím světě.

Tento jedinečný fenomén zůstává důležitým prvkem finské identity. Je to vlastnost, která se předává z generace na generaci a formuje charakter finského lidu. Sisu je tedy nejen prostředkem k překonávání obtíží, ale také klíčem k udržení síly a odolnosti ve finsky otevřeném a pohostinném srdci.

Pokud vás sisu zajímá do ještě větší hloubky, spisovatelka Joanna Nylund napsala knihu s názvem Sisu, která v roce 2019 vyšla i v českém překladu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz