Článek
Tina Turner, vlastním jménem Anna Mae Bullock, se narodila 26. listopadu 1939 v Nutbush, Tennessee. Její životní příběh je fascinující ukázkou překonávání překážek a dosažení hvězdné slávy. Z vyrůstání v chudých poměrech se vypracovala na jednu z největších hudebních ikon světa. Navzdory osobním tragédiím, včetně ztráty dvou synů, zůstává její silný hlas a magnetická pódiová přítomnost nezapomenutelnou součástí rockové historie.
V dokumentu o svém životě z roku 2021 Turner poznamenala: „Podívejte se, co jsem dokázala v tomto životě, s tímto tělem. Jsem dívka z bavlníkového pole, která se povznesla nad to, co jí nebylo dáno.“ Její kariéra byla plná vzestupů a pádů, ale vždy se dokázala vrátit na vrchol. Po její smrti ve věku 83 let vzdali hold této legendě a ikoně hudebníci, politici i fanoušci po celém světě. Její největší hity, jako Proud Mary, Nutbush City Limits, The Best, We Don't Need Another Hero a What's Love Got To Do With It, opět zaplavily sociální sítě.
Během své kariéry získala Turnerová celkem 12 cen Grammy a byla dvakrát uvedena do Rock'n'rollové síně slávy – jako sólová umělkyně a jako součást dua s bývalým manželem Ikem Turnerem v 60. letech. Byla první ženou na obálce časopisu Rolling Stone a držitelkou Guinnessova rekordu za největší placené publikum pro sólového umělce, když v roce 1988 přilákala 180 000 diváků na svůj koncert na stadionu Maracanã v Rio de Janeiru.
Její život inspiroval i úspěšný muzikál, který vypráví příběh ženy, jež dosáhla stratosférického úspěchu po překonání let zneužívání od svého otce a bývalého manžela, stejně jako odporu těch, kteří jí tvrdili, že jako černoška blížící se čtyřicítce nemůže uspět jako sólová hvězda. Muzikál se i dnes hraje v Londýně či USA.
Turnerová se narodila rodičům Zelmě Priscille a Floydovi Richardovi Bullockovým. V 11 letech se přestěhovala k babičce poté, co její matka opustila násilnický vztah s otcem. Až v 16 letech se připojila k matce a sestře Alline ve městě St. Louis v Missouri, kde poprvé potkala svého budoucího manžela. Brzy se připojila k jeho kapele The Kings Of Rhythm jako první ženská členka – a když se v roce 1960 přejmenovala na Tinu Turner, skupina se přetvořila na Ike And Tina Turner Revue.
Téhož roku porodila jejich prvního syna Ronnieho a pár se v roce 1962 vzal v Tijuaně v Mexiku. Ronnie byl jejím druhým dítětem; prvního syna, Craiga Raymonda Turnera, měla se saxofonistou kapely Kings Of Rhythm, Raymondem Hillem. Také adoptovala dva Ikeovy syny z předchozího vztahu, Ika Jr. a Michaela Turnera.
Ike And Tina Turner Revue produkovali řadu R&B hitů, včetně A Fool In Love a It's Gonna Work Out Fine, ale skutečný průlom přišel s vydáním River Deep - Mountain High v roce 1966, což zvýšilo jejich popularitu po celém světě. Následovalo turné po Velké Británii jako předskokani The Rolling Stones. Písně jako Come Together, Honky Tonk Woman a Proud Mary upevnily jejich status, přičemž poslední jmenovaná jim v roce 1972 vynesla cenu Grammy.
Avšak v zákulisí Turner snášela zneužívání ze strany svého manžela. Zůstala s ním až do roku 1976, ale později odhalila, že během jejich vztahu se pokusila o sebevraždu. Během rozvodu údajně nežádala nic jiného než právo ponechat si své umělecké jméno, a následně se znovu objevila jako sólová hvězda.
V 80. letech obnovila svou kariéru hity jako Let's Stay Together v roce 1983 a vydáním alba Private Dancer v roce 1984. Její nejznámější píseň, cover The Best, vyšla v roce 1989. V roce 1986 byla oceněna hvězdou na Hollywoodském chodníku slávy. Její první uvedení do Rock'n'rollové síně slávy, za práci s Ikem, přišlo v roce 1991, i když se ceremoniálu nezúčastnila. Její uvedení jako sólové umělkyně přišlo o 30 let později, v roce 2021.
V 90. letech se Turnerová připojila k seznamu hudebníků Bondovek, když nazpívala titulní píseň pro film GoldenEye s Piercem Brosnanem v hlavní roli. Po krátké přestávce od showbyznysu se v roce 2008 vrátila na scénu na předávání cen Grammy, kde vystoupila s Beyoncé.
V roce 2008 zahájila Turner své jubilejní turné k 50. výročí kariéry, které bylo její poslední velkou koncertní šňůrou. O osm let později, v roce 2016, oznámila vznik muzikálu Tina – The Tina Turner Musical, který měl obrovský úspěch v Londýně, na Broadwayi i dalších světových scénách.
V roce 2021 prodala práva ke své hudební tvorbě společnosti BMG, čímž oficiálně uzavřela svou profesionální kariéru. Její poslední hit v britské Top 40 byl remix písně What's Love Got To Do With It s norským DJem Kygem, vydaný v roce 2020.
Láska, ztráty a tichý život ve Švýcarsku
Po desetiletích v reflektorech si Tina Turner zvolila klidný život ve Švýcarsku, kde žila se svým dlouholetým partnerem a později manželem, hudebním producentem Erwineem Bachem. Vzali se v roce 2013 u Curyšského jezera. Téhož roku jí Bach doslova zachránil život, když jí daroval ledvinu – Turnerová totiž trpěla vážnými zdravotními problémy, včetně vysokého krevního tlaku a selhání ledvin.
Přesto ani ve stáří se nevyhnula tragédiím. V roce 2018 spáchal její nejstarší syn Craig Raymond Turner sebevraždu a v prosinci 2022 zemřel její mladší syn Ronnie Turner na rakovinu. Tyto události zanechaly na zpěvačce hluboké stopy. V jednom z posledních rozhovorů pro The New York Times v roce 2019 řekla: „Nechci být nutně silnou ženou. Měla jsem strašný život. Jen jsem šla dál.“
Odkaz a nesmrtelnost
Tina Turner zemřela 24. května 2023 ve věku 83 let ve svém domě v Küsnachtu ve Švýcarsku. Její smrt vyvolala vlnu celosvětových reakcí – od fanoušků, kolegů z hudebního průmyslu až po prezidenty. Beyoncé, Oprah Winfrey, Mick Jagger, Angela Bassett a mnoho dalších osobností ji nazvali „královnou síly, přežití a inspirace“.
Angela Bassett, která Tinu ztvárnila ve filmu What's Love Got To Do With It (1993), při jejím uvedení do Rock’n’rollové síně slávy řekla: „Představte si černošskou dívku z Nutbushe v Tennessee, která prorazila všechny bariéry a změnila dějiny,“ čímž napodobila slova Tiny Tuner a vzdala jí tak poctu.
Tina Turner navždy
Během své sólové kariéry vydala 10 studiových alb, prodala přes 100 milionů desek, získala 12 cen Grammy a stala se symbolem ženské síly, elegance a vytrvalosti. Její nohy byly pojištěné na miliony, ale její hlas byl nenahraditelný. Inspirovala generace žen, obětí domácího násilí i všech, kteří někdy pochybovali o své síle.
V jednom z posledních rozhovorů pro The Guardian vyjádřila, jak by si přála, aby si ji svět pamatoval: „Jako Královnu rock'n'rollu. Jako ženu, která ukázala ostatním ženám, že je v pořádku jít si za úspěchem po svém.“