Článek
Víte, že Marilyn Monroe byla vášnivou čtenářkou a vlastnila rozsáhlou knihovnu s více než 400 knihami, včetně děl Dostojevského, Hemingwaye, Whitmana, Tolstého, Camuse či Joyce? Zároveň se aktivně zajímala o občanská práva a angažovala se v hollywoodském hnutí proti jaderným zbraním.
Tento kontrast mezi realitou a tím, jak ji prezentovala média, mě inspiroval k sepsání následujících řádků o tom, jak stereotypní vnímání této celebrity ovlivňuje její odkaz. V případě Monroe můžeme vidět, jak marketing a popkultura dlouhodobě zkreslují skutečnou osobnost ženy, která byla mnohem komplexnější, než jak ji veřejnost zná. Pojďme tedy obrátit slávu Marilyn Monroe a podívat se, jak se věci mají.
Dokument, který odhaluje jinou stránku její osobnosti
Marilyn Monroe, to je přece krása, sex-appeal a nadzvednutá sukně šatů. Avšak například dokument Reframed: Marilyn Monroe odhaluje její méně známé stránky – inteligenci a prozíravost. Snímek, který měl premiéru v roce 2023, představuje Monroe jako ženu, která se aktivně podílela na formování své kariéry a bojovala proti stereotypům, jež ji omezovaly.
Navzdory tomu, že Monroe neměla formální vzdělání, projevovala hluboký zájem o literaturu a sebevzdělávání. Známá je fotografie, na které čte Odyssea od Jamese Joyce, což svědčí o jejím intelektuálním zájmu. Kromě toho se v roce 1953 autorsky podílela na článku Wolves I Have Known, kde sdílela své zkušenosti s predátorskými muži v Hollywoodu, což bylo na její dobu velmi pokrokové.
Monroe také prokázala obchodní prozíravost a odvahu, když čelila skandálu s nahými fotografiemi z počátku své kariéry. Místo aby se stáhla, veřejně přiznala, že snímky vznikly z finanční nouze. Tím převzala kontrolu nad narativem a ukázala svou odolnost vůči tlaku společnosti.
Dokument rovněž zdůrazňuje, že Monroe byla často podceňována a stereotypizována jako „hloupá blondýna“. Ve skutečnosti však šlo o inteligentní ženu, která si byla vědoma svého postavení a snažila se ho využít k prosazení svých cílů. Její schopnost vyjednávat lepší smlouvy a hledat náročnější role svědčí o její touze být brána vážně jako herečka a umělkyně.
Podceněné herecké schopnosti
V souvislosti s výše zmíneným mě při dělání rešerše k tomuto postu zaujal rovněž článek v časopise TIME We Should Talk More About What a Brilliant Actor Marilyn Monroe Was, jehož autorka se zaměřuje na podceněnou hereckou genialitu Marilyn Monroe. Stephanie Zacharek v něm kritizuje způsob, jakým film Blonde z roku 2022 vykresluje Monroe jako pasivní oběť bez skutečné lidskosti a hereckého talentu, přičemž ignoruje její schopnosti a osobnost. Kde je zmínka o jejím výjimečném komickém načasování a schopnosti hrát emocionálně komplexní postavy? Jako příklady uvádí Zacharek role ve filmech Někdo to rád horké, Jak si vzít milionáře a Autobusová zastávka, kde herečka prokazuje svůj cit pro detail a schopnost vybalancovat humor s jemnou tragikou.
Nadprůměrné IQ? Vlastně nevíme
Monroe – sexsymbol své doby, herečka a žena, která dokázala okouzlit celý Hollywood, měla dle několika zdrojů IQ 165 nebo 168. To je o pár bodů více, než měl Albert Einstein, a podle všeho i dost na to, aby mohla nudit ostatní génie nekonečnými debatami o literatuře a filozofii. Jenže místo rovnic relativity dala přednost ikonickým rolím, ve kterých s úsměvem hrála hloupou blondýnu. Ironie? Možná. Mistrovský tah? Rozhodně.
Tuto informaci o vysokém IQ a spojení s Einsteinem samozřejmě berte s nadsázkou. Proč? Monroe nebyla nikdy testována a jejím polem působnosti samozřejmě nebyla fyzika. Na základě analýzy článku od Snopes.com, což je server přímo se zaměřující na vyvracení mýtu, je tvrzení o IQ Marilyn Monroe ve výši 165 (či 168) pravděpodobně nepodložený mýtus.
Herečka byla dospělá, když moderní IQ testy začaly být zaváděny, především pro vojenské účely nebo školní screeningy. Navíc její bouřlivé dětství a dospívání (sirotčinec, pěstounská péče, brzký sňatek) nedávalo mnoho prostoru pro psychologické testování.
Kromě toho, že nebylo nikdy potvrzeno, že Monroe podstoupila jakýkoli oficiální IQ test, tu hraje velkou roli síla internetu a šíření senzacechtivých článků a žebříčků. Tvrzení o jejím IQ se objevilo až v roce 2013 v článku stránky BuzzFeed bez jakéhokoli odkazu na zdroj.
To, že Monroe vlastnila tolik knih a ráda četla i složitější literaturu, ukazuje především na její intelektuální zvědavost a snahu o seberozvoj, ne nutně vysoké IQ. Tvrzení o jejím vysokém IQ jsou tak často reakcí na stereotypy „hloupé blondýnky,“ kterým se sama Monroe snažila bránit. Ve skutečnosti není nutné její inteligenci kvantifikovat – důležité jsou její zájmy, úspěchy a vliv. Třeba její podnikatelská šikovnost. Vždyť Monroe založila vlastní produkční společnost, což je ve světě mužských magnátů 50. let velmi neobvyklé.
Pravda? Někde uprostřed
Marilyn Monroe byla chytrá a kultivovaná osobnost, která překročila rámec své veřejné image. Argument o „hloupé blondýně“ má značné trhliny a v moderním světě neobstojí. Monroe nejenže zvládla rozjet svůj vlastní byznys a dát se na studium herectví, ale pyšnila se slušným hereckým portfoliem. A to vysoké IQ? Pravda bude ležet někde uprostřed. Bude to ale spíš jen další mýtus než důkaz její geniality. A upřímně, není to jedno? Koneckonců, zvládla rozesmát svět a při tom mu občas ukázat, že pěstovat image naivní krásky může být tou nejchytřejší maskou.
Kdyby Hollywood věděl, že tato „hloupá blondýna“ je ve skutečnosti prudce inteligentní, možná by měl o něco méně odvahy prodávat ji jen jako sladkou ozdobu filmů a večírků.