Článek
Rozchody, které změnily vše
ABBA byly dva páry: Agnetha Fältskog a Björn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad a Benny Andersson. Jenže zatímco hudba šlapala jako hodinky, vztahy v zákulisí se začaly rozpadat. Nejprve se v roce 1980 rozvedli Agnetha a Björn, o rok později následoval i rozchod Bennyho a Fridy. Kapela sice tvrdila, že chce pokračovat, ale atmosféra se změnila. Texty byly temnější, smutnější – a album The Visitors už bylo jasným signálem konce.
Agnetha a agorafobie
Zlatovlasá Agnetha, pro mnohé symbol krásy a nevinnosti, po rozpadu skupiny trpěla silnou agorafobií – strachem z otevřených prostor a veřejnosti. Média ji pronásledovala, její psychický stav se zhoršoval a nakonec se stáhla z očí veřejnosti. V roce 1997 dokonce otřásl Švédskem případ, kdy ji dlouhodobě sledoval a obtěžoval jeden německý fanatik.
Frida a osobní tragédie
Ani Fridin život nebyl lehký. Její matka zemřela, když jí byly pouhé dva roky a otec – německý voják – o ni nikdy neprojevil zájem. Později si prošla tragickou ztrátou dcery a manžela, prince Heinricha Ruzicka, který zemřel na rakovinu. Přesto se Frida nikdy veřejně nelitovala a bolest přetavila v duchovní růst – dnes žije klidným životem ve Švýcarsku.
Zatímco hráli o lásce, sami ji ztráceli
V období největší slávy museli členové ABBA zvládat nejen vyprodané haly a žebříčky hitparád, ale i neustálý tlak médií a vlastní vnitřní krize. Björn později přiznal, že rozvod s Agnethou byl „osobně devastující“, ale veřejně si nasadili masky a dál zpívali o lásce, která jim právě proklouzla mezi prsty. Z písní jako The Winner Takes It All nebo One of Us mrazí – a právem. Agnetha prý píseň The Winner Takes It All nahrávala se slzami v očích. Psali o sobě, ale nikdy to otevřeně nepřiznali.
Děti ve stínu ABBA
Agnetha měla s Björnem dvě děti, ale kvůli hektickému životu na turné často trávila dlouhé měsíce mimo domov. Sama později popsala, že ji pronásledoval pocit viny, že nebyla dost přítomná matka. Sláva si vybírala daň – nejen na členech skupiny, ale i na jejich rodinách. Agnetha si po letech vyčítala, že její dcera Linda musela čelit bulváru už jako malá.
Nechceme být voskové figuríny
Přestože se jim neustále nabízely astronomické částky za comeback, skupina léta odmítala. V roce 2000 se objevila nabídka na miliardu dolarů za 100 koncertů. ABBA ale řekli ne. Proč? Podle Bennyho by to bylo „jako vystavit se jako voskové figuríny, které už jen opakují minulost“. Někde hluboko uvnitř věděli, že sláva může být také klec.
Voyage – návrat bez návratu
Když v roce 2021 přišlo album Voyage, celý svět slzel dojetím. Ale i zde je stín – ABBA se sice vrátila, ale ne tak úplně. Jejich koncert v Londýně není živý. Místo nich na pódiu vystupují digitální avatary. ABBA se vrátila jako hologramy, což někteří fanoušci milují, jiní považují za nepřirozené. Realita je ale jasná – ABBA, jak ji svět znal, už neexistuje. A možná právě v tom je nejen to kouzlo, ale i bolest.