Článek
Znova ty plasty. Nejsem ekofanatik, ani mi greendeal nevymyl mozek – ale jsou věci co mě štvou.
Jednou z nich je bezbřehé a nebetyčné plýtvání plasty. V minulém článku, „15 dkg šunky poprosím. Dóza vlastní“ jsem nakousnul spotřebu potravinářských plastů – teď bych rád o plastech jiných.
O těch obalových a o tom, který z těch plastů je dle mně ten absolutně nejzbytočnější.
Je to obal na vodu do ostřikovačů. V EU je registrováno cca 278 000 000 motorových vozidel. Bereme-li, že jedno vozidlo spotřebuje minimálně 4 trojlitrové balení vody do ostřikovače ročně, dostáváme se na číslo přes jednu miliardu plastových obalů na něco, co by šlo úplně v pohodě tankovat z pistole na každé čerpací stanici podobně jako palivo.
Vadí mi to. Všude slýchám, jak se mám odpovědně chovat k planetě, k životnímu prostředí. Ze všech stran mi vymývají mozek tím, že staré auto je fuj, mám si koupit elektro – a miliarda plastových obalů na něco, co lze aplikovat pistolí, z nádrže, při každé návštěvě čerpací stanice – to zůstává úplně bez povšimnutí. Tohle je problém, který tady bude snad do té doby, než někdo nevymyslí dopravní prostředek bez čelního skla – takže možná by stálo za to se nad tím zamyslet.
Řešíme blbá víčka – a miliarda absolutně zbytečných plastů nikomu nevadí?
To samé platí v případě tekutých pracích prášků, aviváží, čistících prostředků i sprchových gelů. Proč bych si je prostě nemohl v obchodě doslova natankovat do vlastních nádob, a platil bych pouze za váhu prostředku? Píšu o stamilionech spotřebitelů, kteří perou a sprchují se – a to jsou další miliardy obalů, které by jednoduchým logistickým myšlením, podpořeným trochu legislativou a možná i daňovým zvýhodněním prostě zmizeli. Jsem za poměrně tvrdé zatížení plastových obalů nějakou extra daní, nebo rovnou platbou za ně – ale možná by stačilo jenom trochu změnit myšlení a spotřebitelské chování, a bude o malinko líp.
Jistě – chceš mít v autě i zásobu vody. A proč by si si teda nemohl natankovat tolik vody a jaké vody chceš do vlastní nádoby, kterou použiješ opakovaně, když příště budeš na čerpačce tankovat palivo, nebo dobíjet elektro?
Nechci teď rozebírat ostatní prasárny – minibalení medu,džemu, salámů v plastech, ani jednorázová mýdla v hotelech, nebo cestovní balení hygienických potřeb – ty jsou relativně nutné.
Je ale nutné, aby nemocnice o tisícovce lůžek nebo školní jídelna dávala balení jogurtu v plastu místo toho, aby jej dávkovala třeba z 10-20 litrové umyvatelné nádoby do jiných opakovaně použitelných nádob? Je nutné dostat v hotelu každý den minibalení sprchového gelu v plastu – když tam může bát dávkovač?
Ale i tahle nutnost kdyby byla zatížena výraznou daní z plastu, tak by sám trh ukázal, jestli ji chce platit, nebo svoje chování změní.
Snad tenhle někdy padne na úrodnou půdu, a někdo se tím konečně začne zabývat. Ne ale stylem víček na PET lahvích, ani zálohováním - ale skutečně řešením, které bude mít hlavu i patu. V blogu už je :)
snip