Článek
Život Joyce Dahmer je příkladem toho, jak mohou osobní problémy a rodinné napětí ovlivnit celý život jedince. Její příběh je často zastiňován činy jejího syna, ale je důležité si připomenout, že i ona byla obětí okolností, které přesahovaly její kontrolu.
Joyce Dahmer zůstává tragickou postavou v historii kriminalistiky, jejíž životní příběh může sloužit jako varování i jako zdroj empatie pro ty, kteří procházejí podobně těžkými situacemi.
Život ovlivněný psychickými problémy
Joyce Flint se narodila v tehdy malém městě Columbus ve Wisconsinu a v roce 1959 se provdala za Lionela Dahmera, chemického technika.
Jejich manželství nebylo jednoduché, protože Joyce trpěla různými zdravotními problémy a také psychickými obtížemi. Po narození Jeffreyho v roce 1960 začalo mezi manželi vznikat napětí, což vedlo k jejich rozvodu v roce 1978.
Bývalý manžel později napsal knihu nazvanou Příběh otce a zde uvedl, že Joyce měla náročná těhotenství s Jeffreym i jeho mladším bratrem Davidem. Během těchto těhotenství měla svalovou ztuhlost (spolu s dalšími příznaky) a byl jí předepsán fenobarbital a morfin.
Joyce byla popisována jako pečlivá, ale také jako velmi úzkostná matka. Trpěla depresemi a úzkostmi, což mělo vliv na celou rodinu.
Někteří blízcí popsali její chování jako nestabilní a těkavé. Přes všechny své problémy se snažila být dobrou matkou, ale její psychický stav to často komplikoval.
Největším traumatem pro Joyce byl bezpochyby život jejího syna Jeffreyho, který se stal jedním z nejznámějších sériových vrahů. Jeffrey byl v roce 1991 zatčen a později odsouzen za vraždy sedmnácti mladých mužů a chlapců, které spáchal mezi lety 1978 a 1991.
Se synovými činy se nevyrovnala
Joyce byla v té době naprosto zdrcená a měla problém se vyrovnat s realitou, že její syn byl zodpovědný za tak hrozné činy. V Interview s Hardem Copym nazvala syna obětí nátlaku a posedlosti.
Po zatčení syna Joyce pokračovala ve své kariéře zdravotní sestry a podle serveru IMDb vedla rezidenci pro důchodce.
Magazín Milwaukee Journal Sentinel uvádí, že mluvila se svým synem každý týden.
„Řekla jsem mu, zeptala jsem se ho: ‚Pořád máš takové nutkání?‘“ Jeffrey Dahmer řekl: ‚Ano, mami, jsem tak rád, že jsem zavřený. Bál bych se, co bych dělal, kdybych nebyl zavřený,“ uvádí uvedený server, jak telefonáty probíhaly.
V roce 1994 ale podlehla těžké životní situaci a pokusila se spáchat sebevraždu.
United Press International uvedl, že zapnula plynovou troubu a nechala její dvířka otevřená. Byla nalezena ve svém domě ležet tváří dolů se závětí a ručně psaným dopisem, ve kterém psala, že to byl osamělý život a že chce zpopelnit.
Joyce po neúspěšném pokusu o sebevraždu pokračovala ve svém životě ve Fresnu a server Today uvádí, že zde v roce 1996 založila komunitní centrum pro osoby s HIV s názvem „The Living Room“.
Joyce zemřela 27. listopadu 2000 ve věku 64 let na rakovinu prsu.