Hlavní obsah
Rodina a děti

To už jste zase nemocní? Ano, zase. A tyhle věty mi fakt nepomáhají

Foto: Vika_Glitter / Pixabay.com

Nemocné dítě

Někdo má to štěstí, že děti jsou zdravé a nemusí řešit neustálé nemoci. Jiní takové štěstí nemají a okolí má velkou potřebu jejich situaci komentovat. Dobře míněné dotazy pak ale spíše ubližují.

Článek

Jsem zase nastydlá. Mohu si za to (pro změnu) sama, protože jsem o víkendu seděla unavená na zimní stadionu a nevnímala jsem varovné signály svého těla. Pro jednou jsem nemoc nechytila od svých dětí, ale zavinila jsem si ji sama.

Dnes ráno volal šéf a jak mě slyšel, tak hned spustil: „Vy jste zase nastydlá? To je něco špatně s tou vaší rodinou. Pořád nemocné děti. Něco děláte špatně.“

Nádech, výdech (no to mi moc nešlo s ucpaným nosem) a bouřlivou reakci jsem si nechala až poté, co jsem zavěsila.

Pro vás, kteří to možná myslíte dobře, ale my vás pak máme chuť zakopat do země, jsem se rozhodla sepsat seznam vět, které se neříkají rodinám s často nemocnými dětmi.

Už jste zase nemocní?

Jo, zase jsme nemocní . To jako konstatujete něco, co je zřejmé nebo se snažíte rodiče ještě více vydeptat a zdůraznit jejich neschopnost?

Opravdu velmi miluji recepční na naší škole. Vy už jdete zase pro sešity? To už je ta vaše dcera zase nemocná? Maminko, dělejte s tím něco!

No ano, jsem totiž neschopná matka, která se vyžívá v tom, že má pořád nemocné dítě a nic s tím nedělám.

Paní učitelce už jsem se naučila posílat současně s omluvou informaci, co aktuálně děláme pro to, aby se situace zlepšila.

Nepřetěžujete ty děti?

Tak tuhle větu si prosím nechte od cesty. Každá rodina dělá, co může, aby dětem zajistila hezké dětství. Každá rodina má pro tento cíl jiné prostředky. V mém okolí jsou lidé, kteří dají dětem na každý den klidně i dva kroužky, ale protože se jedná o klavír, kreslení, angličtinu a jiné nesportovní kroužky, je to naprosto v pořádku.

Jakmile ale dá rodina dítě na sporty, tak se okolí má potřebu bouřit, že určitě své děti přetěžují, protože ty chudinky malé musí několikrát týdně bruslit, běhat, skákat…

Když pak takové dítě onemocní, má okolí jasno - to máte z toho, že to dítě tak přetěžujete.

Tak zaprvé - pokud se nejedná o extrémní rodinu, co se rozhodla děti uštvat - pohyb byl, je a bude přirozenou součástí dětského dne. A to, že jde dítě ze školy na hodinu někam sportovat není přetěžování. Naopak tím dítěti zdraví posilujete!

Ano, když by šlo dítě domů, lehlo si k televizi a nebylo v kolektivu, asi by bylo méně často nemocné, ale ono vám pak poděkuje v dospělosti.

Za druhé bych ráda uvedla, že každého rodiče samozřejmě jako první napadne, zda dítě není přetížené, když tak často marodí. A řeší to.

Vy musíte dělat něco špatně

To je věta, při které se mně osobně otevírá kudla v kapse. Víte, ono to není všechno tak jednoduché. Jíme hodně ovoce a zeleniny, jsme často venku, jídlo máme myslím kvalitní… Ale stejně jsme stále nemocné. Prostě se to tak stalo, že dcera chytila streptokoka v době, kdy nebyl dostupný penicilin a začali jsme se v tom plácat tak, že má nyní špatnou imunitu a musíme s tím bojovat.

A takový příběh vám poví většina rodičů s často nemocnými dětmi. Málokteré jinak zdravé dítě je často nemocné pořád. Prostě přišel okamžik, kdy se to celé pokazilo a rodina se pak snaží vrátit do původního stavu.

Věřte tomu nebo ne, tyhle rodiny si prochází peklem. Řeší péči o dítě (mě kvůli tomu například vyhodili z práce), drahé léky v kombinaci se sníženým příjmem (každá nemoc minimálně 1 000 Kč), zameškaná škola, nešťastné dítě…

A do toho vám volají známí, že slyšeli, že už jste zase nemocní. „Hele a neděláte vy něco špatně?“

Jak jako špatně? No a okamžitě se spustí lavina rad a tipů. Možná byste toho streptokoka neměli léčit penicilinem, prostě to zkuste bez. Dělá to tak hodně rodičů kolem. Ano, vím. Právě tyto děti jsou pak přenašeči streptokoka a moje děti jsou pak díky nim nemocní. Proč to neudělám já? Přečetla jsem si o následcích neléčeného streptokoka na lidské srdce a nechci toto riskovat.

Další by změnili stravu, možná méně masa by to chtělo? A jestli to není tím, že trávíme moc času venku. Chtělo by to více času stráveného doma v teple u pohádky. A homeopatika jste zkoušeli? A kolostrum? A laktobacily? Protože všechny nemoci prý způsobuje nerovnováha střevní mikroflóry.

To byste nevěřili, kolik má taková rodina v okolí odborníků a lékařů!

Co byste naopak měli udělat?

Vám, co se ve výše uvedených odstavcích poznáváte, bych ráda napsala, že chápu, že to myslíte dobře. Máte jistě pocit, že to rodina nezvládá a chcete pomoci. Věřte mi ale jednu věc - rodina dělá všechno pro to, aby nemoci skončily.

Co taková rodina potřebuje slyšet? Například se můžete nabídnout s pomocí - nákup, jídlo, vyzvednu něco v lékárně. Toto je pomoc, co daná rodina potřebuje. Pokud je totiž otec v práci a máma má doma dvě děti s horečkami, tak spíše než řeči o neschopnosti potřebuje pomoc s chodem domácnosti.

Navíc pokud se jedná o maminku, která už je unavená, tak nejspíše od dětí chytne veškeré nemoci, které domů přinesou. Takže je toho na ni opravdu více než dost.

A vám, rodičům s často nemocnými dětmi, posílám hodně sil. Nejste v tom sami! A věřte, že to jednou skončí. Jednou se to zlomí a vaše děti vám budou vděčné, že jste se jejich nemocem věnovali a nenechali je, aby je přecházeli.

Protože polovina těch lidí, co se diví, že máte zase nemocné dítě, vám nepřizná, že jejich dítě chodí do školy s bolestí v krku či s kašlem. Jen to prostě neřeší tak jako vy a když má dítě v noci horečku, ale ráno už ji nemá, tak jde do školy a dělá se jakoby nic. Zatímco vy dítě necháte raději doma, abyste pak poslouchali, že děláte něco špatně.

Zdroj: autorský text

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz