Hlavní obsah
Příběhy

Marie (65): Do lázní jsem jela zapomenout na rozvod. Večeře s neznámým hostem mi ale změnila plány

Foto: Freepik

Když jsem poprvé sedla do vlaku směr lázně, měla jsem jediný plán. Být chvíli sama. Vyčistit si hlavu, vypnout, přestat přemýšlet. Vzít si pár knížek, chodit na procedury a večer si lehnout v osm do postele. Byla jsem unavená.

Článek

Unavená z lidí, z řečí, z plánů, které už neplatí. A hlavně z rozvodu, který jsem nechtěla, ale který se prostě stal. Že se to mezi námi poslední roky zhoršovalo, to jsem samozřejmě viděla. Ale pořád jsem si říkala, že je to jen období. Že to přejde.

Že až děti odejdou z domu, budeme mít víc času jeden na druhého. Jenže on mezitím našel někoho jiného. A místo společných plánů přišel jen seznam toho, kdo si co odnese. Po třiceti sedmi letech manželství. Bez velké hádky, bez dramat, ale s tou prázdnotou, co zůstane, když už si ani nemáte co říct.

Nechtěla jsem lítost. Ani od dětí, ani od kamarádek. Proto jsem kývla na pobyt v lázních, který mi dcera zaplatila k narozeninám. „Aspoň na chvíli vypneš, mami,“ řekla. A já se usmála, i když mi bylo do pláče. Nechala jsem doma fotky, sundala prstýnek a řekla si, že jedu jako Marie. Ne jako manželka, ne jako máma, ne jako někdo, kdo něco musí. Jen já. A přesto jsem netušila, že mě tam čeká něco, co mě znovu postaví na nohy.

První dny byly zvláštní. Město jsem znala jen z pohlednic. Klidné ulice, kolonáda, lázeňští hosté s kelímkem v ruce. Všude vůně síry a snaha usmívat se, i když každý z nás tam něco léčil. Někdo klouby, někdo srdce, někdo duši. Já byla ta třetí skupina. Každý den jsem poslušně chodila na koupele, inhalace, občas jsem se prošla parkem. A večery trávila ve svém pokoji, s knihou, kterou jsem stejně nedokázala číst.

Až jednoho večera zaklepala na dveře spolubydlící. „Marie, pojď na večeři dolů, dnes se sedí společně. A prý bude i hudba.“ Nechtělo se mi. Ale nakonec mě přemluvila. Oblékla jsem si obyčejné šaty, trochu se namalovala, abych nevypadala tak unaveně, a šla. Nečekala jsem nic. Jen další jídlo, pár vět, formální úsměvy.

A tehdy jsem ho poprvé uviděla.

Seděl u stolu u okna, v tmavomodré košili, s pohledem upřeným do talíře. Vypadal trochu zamyšleně, trochu smutně. Oči měl hnědé, vlasy už šedé, ale oči ty byly živé. Sedla jsem si na druhý konec stolu, netuším, kdo z nás začal mluvit první. Možná on, možná já. Ale slovo dalo slovo a během deseti minut jsme zapomněli na talíře i na ostatní lidi kolem. Povídali jsme si jako staří známí. O knížkách, o cestování, o tom, jak se všechno mění. A jak člověk nečekaně zjistí, že se ocitl ve věku, kdy ho bolí záda, ale taky srdce.

Jmenoval se Karel. Byl o dva roky starší. Učitel v důchodu, který přijel na léčení po operaci. Vdovec. Manželku ztratil před třemi lety a jak říkal, od té doby jen přežíval. Nehledal nic. Stejně jako já. A možná právě proto jsme si tolik rozuměli.

Další dny jsme se potkávali častěji. Nejdřív náhodou, pak už záměrně. Ráno na procedurách, odpoledne na lavičce u fontány, večer při čaji. Nešlo o romantiku, ne takovou tu z filmů. Šlo o přijetí. O ten zvláštní pocit, že s tím druhým nemusíte nic předstírat. Že můžete říct, co vás bolí, a on to unese. Nepřesvědčuje vás, nezesměšňuje. Jen naslouchá. A je.

Jednou večer mě pozval na večeři. Mimo lázně. Do malé restaurace za rohem, kde hrála tichá hudba a víno bylo hořké a silné. Bála jsem se jít. Připadala jsem si hloupě, jako puberťačka. Ale šla jsem. A během té večeře jsem pochopila, že jsem celá ta léta zapomněla, jaké to je být ženou. Ne mámou, ne manželkou, ne tou, co drží rodinu pohromadě. Ale ženou, která se směje, která je slyšet, která je vidět.

Nezamilovala jsem se. Ne hned. Ale dovolila jsem si znovu cítit, že jsem víc než jen stín minulosti. A to mi změnilo plány. Ne ve smyslu, že bych si hned představovala nový život, nový vztah, svatbu v šedesáti pěti. Ale v tom, že jsem poprvé po dlouhé době cítila, že mi je dobře. Že nejsem jen žena, kterou někdo opustil. Ale že pořád mám co nabídnout. Smích, slovo, přítomnost.

Když jsme se loučili, oba jsme věděli, že lázeňský pobyt končí. A že domů se vracíme každý jinam. Ale nevznikla z toho bolest. Nebyl to konec. Jen začátek něčeho nového. Vyměnili jsme si čísla. Psal mi druhý den, pak třetí. Ne každý den, ale často. Dnes si voláme, občas se navštívíme. Neplánujeme, netlačíme. Jen víme, že nejsme sami.

Když mi dcera volala, jak se mi v lázních líbilo, řekla jsem jen: „Pomohly mi víc, než jsem čekala.“ A bylo to pravda. Protože když vás někdo uvidí ve chvíli, kdy se sami necítíte viditelní, je to jako světlo v dlouhém tunelu. Nemusí vás obejmout, nemusí říkat velká slova. Stačí, že tam je. A že vás nevidí jako zlomenou. Ale jako člověka, který má za sebou kus cesty a přesto jde dál.

Marie, 65 let. Žena, která jela do lázní zapomenout. A místo toho si připomněla, kdo je.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz