Hlavní obsah

Moje děti si myslí, že jim budu sloužit do smrti. Tak jsem jim ukázala, že nebudu

Foto: Freepik

Dlouho jsem si říkala, že je to jen období. Že jsou mladí, zaneprázdnění, mají svoje životy, svoje starosti, svoje tempo. A že je přirozené, že rodiče ustoupí do pozadí.

Článek

Nečekala jsem vděk za každé jídlo, co jsem uvařila, ani poděkování za každý kousek prádla, který jsem jim po návratu ze školy vyprala. Dělala jsem to ráda. Vždycky jsem měla pocit, že tím vyjadřuju lásku. Že to tak má být. Jenže pak děti dospěly. A zatímco jsem si myslela, že se role změní, že mě začnou víc vnímat jako člověka, ne jen jako „máma, co všechno zařídí“, ony jen dál natahovaly ruce. Jen už to nebyly ruce malého dítěte s rozbitým kolenem. Byly to ruce dospělých lidí, kteří si zvykli, že já tu vždycky budu. S připraveným obědem, otevřenou peněženkou a posunem vlastních plánů, jen aby jim něco vyhovovalo.

Zlom přišel úplně nenápadně. Byla jsem zrovna po nemoci, slabá, unavená, potřebovala jsem si odpočinout. A můj syn mi zavolal, jestli bych mu mohla o víkendu pohlídat psa, protože jedou s přítelkyní pryč. Řekla jsem, že mi není dobře, že si chci konečně udělat chvíli pro sebe. A on na to reagoval tónem, který si budu pamatovat do smrti. „No jo, tak když to nejde, tak řekni. Ale víš, že jsi to dřív nikdy neodmítla.“ Nezazněla žádná starost, jestli mi není vážně špatně. Jen překvapení, že tentokrát říkám ne. A v tu chvíli mi to došlo. Že jsem to vlastně já, kdo tohle celé vybudoval. Systém, kde moje potřeby neexistují, protože jsem je nikdy nevyslovila.

A nebyl to jen ten telefonát. Byla to celá řada drobností, které mi najednou začaly dávat smysl. Dcera, která se urazila, když jsem jí jednou řekla, že už ji nebudu dál podporovat finančně, protože potřebuji šetřit na nové auto. „Ty máš přece důchod a všechno zaplacené,“ řekla mi. Jako by moje peníze byly automaticky i její. A pak vnuci, kteří se divili, proč letos nebude tábor zaplacený od babičky. Najednou jsem se cítila ne jako matka, ale jako služba. A to bolí víc než jakákoli hádka.

Dlouho jsem si to přehrávala v hlavě. Nechtěla jsem být zlá. Nechtěla jsem jim nic vracet. Jen jsem toužila po rovnováze. Po tom, aby si uvědomili, že mám taky svůj čas. Svoje přání. Svoje limity. A tak jsem to jednoho dne řekla nahlas. Pozvala jsem je na oběd, klasicky, jako vždycky. Upekla jsem bábovku, připravila stůl, a když jsme dojedli, položila jsem příbor a řekla: „Dneska vám chci něco říct. Od teď už nejsem vaše služba.“

Byli zaskočení. Syn se zasmál, myslel si, že vtipkuju. Dcera sklopila oči. A já pokračovala. „Neznamená to, že vás nemám ráda. Ale znamená to, že už nechci všechno podřizovat jen vám. Nechci být ta, která vždycky zruší plány, protože vy něco potřebujete. Nechci být peněženka. Nechci být chůva na zavolání. Chci být člověk, který má taky svůj život.“

Bylo ticho. Pak se začaly ozývat výmluvy, překvapené otázky, snaha vysvětlit, že jsem si to špatně vyložila. Ale já jsem věděla, že tohle je správně. Poprvé po letech jsem cítila, že se nadechuju. Že zvedám hlavu. Že přestávám být stínem svého vlastního života.

Nešlo o jednu scénu. Šlo o nastavení nových hranic. A ty se budují pomalu. Postupně jsem přestala být automaticky dostupná. Když volali, jestli bych mohla přijet pohlídat děti, řekla jsem: „Promiň, mám už plán. Zeptej se jinde.“ Když přišel další požadavek na půjčku, odpověděla jsem: „Ne. Teď šetřím na sebe.“ A když to zabolí, připomenu si, že se nic nestalo. Jen že už nechci být využívaná.

Nejsem zlá máma. Neopustila jsem je. Pořád tu jsem. Ale jinak. Ne jako samozřejmost. Ale jako člověk. A víte co? Postupně si na to zvykli. Nejdřív s odporem, pak s překvapením. A nakonec s respektem. Dnes se častěji ptají, jak se mám. Jestli něco nepotřebuju. A někdy i sami nabídnou pomoc. Protože pochopili, že láska neznamená, že někdo dává všechno a druhý jen bere. Ale že se dává oboustranně. A že i rodič má právo říct: „Už ne.“

Někdy máme strach, že když přestaneme sloužit, přestaneme být milovaní. Ale je to přesně naopak. Když se začneme mít rádi sami, okolí nás začne vnímat jinak. Ne jako někoho, kdo tu bude za každou cenu. Ale jako člověka, kterého stojí za to si vážit. A tak žiju. Se svými rituály, svými plány, svou svobodou. A jsem máma. Ale už ne na zavolání. Na to už jsem příliš živá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz