Článek
„Málem jsem přišla o dům, ve kterém žiji čtyřicet let,“ vypráví se slzami v očích sedmdesátiletá Marie. Nebýt její dcery a selského rozumu, mohla naletět podvodníkům, kteří se ji snažili připravit o střechu nad hlavou. A není jediná. Podobných případů přibývá.
„Bylo úterý ráno, zrovna jsem pila kávu a kontrolovala emaily. Najednou koukám – zpráva z katastru nemovitostí. Prý někdo žádá o převod mého domu na jiného majitele,“ popisuje paní Marie osudný den. „Vypadalo to jako oficiální dopis, mělo to jejich logo, hlavičku, všechno. Úplně se mi rozklepaly ruce.“
V emailu stálo, že musí okamžitě zavolat na uvedené číslo a situaci řešit. Jinak prý hrozí, že o dům přijdu. „Nejdřív jsem chtěla hned volat. Byla jsem vyděšená, že přijdu o všechno. Ale něco mi na tom nesedělo,“ vzpomíná.
Místo okamžitého volání udělala to nejlepší, co mohla – zavolala své dceři. „Mamka mi četla ten email a hned mi bylo jasné, že to je podvod,“ říká dcera Jana. „Katastr přece neposílá takové emaily. Navíc to telefonní číslo bylo nějaké divné.“
A měla pravdu. Podvodníci rozesílají tisíce podobných emailů denně. Spoléhají na první reakci – strach. Vyděšený senior pak snadno uvěří hodnému úředníkovi na telefonu, který mu slíbí pomoc. Stačí jen zaplatit nějaký poplatek nebo prozradit osobní údaje.
Ti podvodníci jsou čím dál vychytralejší. Už to není jen klasické volání s historkou o vnukovi v nouzi. Teď používají oficiálně vypadající emaily, falešné dokumenty, umí napodobit hlavičkové papíry úřadů. Nejhorší je, že někteří podvodníci to dotáhnou ještě dál. S falešnými dokumenty se pokusí o skutečný převod nemovitosti. Paní Marie naštěstí díky své obezřetnosti o nic nepřišla.
E-mail dcera smazala a na číslo nezavolala. Ale varuje ostatní seniory: „Nikdy nevěřte e-mailům, které po vás chtějí peníze nebo osobní údaje. I když vypadají oficiálně. Vždycky to nejdřív řekněte rodině, nebo přímo řešte na úřadě.“ Její příběh má šťastný konec, ale ne všichni mají takové štěstí.
Proto je důležité o těchto podvodech mluvit. Varovat své starší příbuzné, vysvětlit jim, jak se bránit. A hlavně – být tu pro ně, když potřebují radu nebo pomoc. Protože podvodníci nezmizí, budou vymýšlet stále nové triky. „Teď už vím, že musím být opatrná ještě víc,“ uzavírá paní Marie. „A hlavně – nebát se zavolat o pomoc. Není to žádná ostuda přiznat, že si nejsem jistá. Ostuda je okrádat důvěřivé seniory.“
A má pravdu. V době, kdy jsou podvody čím dál sofistikovanější, je obezřetnost na místě. Protože přijít o střechu nad hlavou kvůli podvodnému emailu, to si nikdo nezaslouží. Proto pamatujte: Katastr nemovitostí nikdy neposílá emaily s žádostí o poskytnutí osobních údajů.
Pokud takový email dostanete, vždycky informujte rodinu nebo přímo úřad. Lepší dvakrát zkontrolovat než jednou naletět a přijít o všechno.