Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Myslivci sabotují kampaň proti trávení zvířat. Mají k tomu nějaký hlubší důvod?

Foto: Denisa Aramírová/ Justice for Nature (se svolením autora)

Informovaná veřejnost může díky plakátovacím akcím a mobilní aplikaci Hlášení zelené kriminality zavčas oznámit nález s podezřením na otravu zvířete či otrávenou návnadu. Díky tomu se výjezdový tým Prevence environmentální kriminality může aktivovat

Zatímco se ochránci přírody snaží informovat občany o možnosti hlásit zelenou kriminalitu, tak myslivci strhávají plakáty Stop zelené kriminalitě a sabotují snahu o odhalování trestné činnosti trávení zvířat zakázaným jedem karbofuranem. Proč?

Článek

Tým Prevence environmentální kriminality provádí náročnou informační kampaň a představuje veřejnosti možnost hlášení zelené kriminality s cílem zapojit lidi do jejího odhalování. Díky mobilní aplikaci Hlášení zelené kriminality mají totiž občané možnost jednoduše a rychle hlásit podezření na nálezy mrtvých zvířat či otrávených návnad v krajině, které ohrožují volně žijící živočichy, zejména dravé ptáky a šelmy včetně psů a koček. Takhle probíhá kampaň na Vysočině, na Jižní Moravě, Hradecku a v dalších kritických regionech. Pravidelná hlášení občanů dnes ukazují na fakt, že lidé s povděkem přijímají možnost se ozvat, poslat podezřelý nález a tým PEK už si to převezme a řeší po své linii. Šetříme tak lidem čas, starosti, obavy i strach. Místo dlouhých hodin čekání na místě a zodpovídání otázek policii, nálezce pouze nález oznámí a ten čas a schopnost předat vše policii je už na týmu PEK. Lidé oznámí, my přebereme a policie převezme a vyšetřuje. Skvělá symbióza, která lidem šetří čas a nervy, nám to umožní získat cenné informace o nálezech, které jinak nejsme bez nahlášení schopni najít a pak už je to na státních úřadech a policii, aby konaly. My to dále sledujeme a posléze po vyšetřování zveřejňujeme. Základem celého příběhu s dobrým koncem je kvalitně informovaný a znalý občan, jenž na základě informací prokáže odvahu a odpovědnost nález nahlásit a nezůstat lhostejný.

Foto: Milan Jeglík/ Justice for Nature (se svolením autora)

Plakátovací preventivní akce jsou v některých regionech sabotovány myslivci. Důvod?

Komu vadí plakátování Stop zelené kriminalitě?

Před pár dny se nám ozval pán s otázkou: „Vy jste u nás na Znojemsku rozvěšovali plakáty ohledně trávení zvířat?“ Po kladné odpovědi pán sdělil: „Místní myslivci vám ty plakáty strhávají, ale když mi nějaké pošlete, já vám to budu opět vyvěšovat.“ O den později jsme na Vysočině v okolí obce Smrk nacházeli strhané plakáty a stejně tak u Starče. V obou případech se jedná o obce u Třebíče na Vysočině. V obou obcích jsou podezřelé osoby z trávení zvířat a v obou případech se jedná o myslivce. „I přes fakt, že komunikujeme s pár myslivci v pozitivní rovině, tak jak si máme vysvětlit, že nám v určitých regionech myslivci sabotují výlep informačních plakátů, na jejichž základě mohou občané hlásit nálezy mrtvých či otrávených zvířat nebo návnad?“ sděluje koordinátor PEK Honza Suchý. Předpokládejme, že je běžné, že takový informační plakát strhne ten, který tak i činí. Proč by to udělal někdo, kdo zvířata netráví? Je zde propojení myslivců s trávením zvířat? Dlouhodobě se předpokládá, že ano, a v okamžiku, kdy je nějaký travič usvědčen, či podezřelý, tak se jedná vždy o myslivce nebo rybníkáře, často obojí v jedné osobě. Proč by jinak v některých travičských regionech myslivci plakáty Stop zelené kriminalitě ničili? Proč jim vadí, že se lidé dozvědí, jak mají jednat v případě nálezu otrávené návnady či mrtvého zvířete s podezřením na otravu? Na to si odpovězte sami.

Foto: Jan Suchý / Justice for Nature (se svolením autora)

Proč myslivci sabotují informační kampaně proti trávení zvířat v krajině a v jejich revírech?

Šance očistit jméno myslivosti od spojení s trávením zvířat!

Před nedávnem jsme vyzvali mysliveckou komunitu a vyzýváme ji znovu, aby se připojila k odhalování travičů a to zejména ze svých řad. Byla by to velká příležitost očistit jméno myslivosti od spojení s travičstvím. Dostávají tak možnost skutečně prokázat, že se jedná o pochybení jednotlivců, nikoliv celé myslivecké společnosti, která zatím zarytě mlčí a mlží. Mnozí myslivci na nás útočí, že se ohledně travičství jedná o ojedinělé případy, které nelze spojovat s myslivostí. Nyní však mají příležitost to skutečně prokázat. V případě, že tráví myslivec a je mu to prokázáno, tak to totiž vrhá špatné jméno na celé myslivecké sdružení a posléze celou myslivost, která se k tomu neumí postavit. Žádný myslivec není sám, je to komunita, mají schůze, je to organizovaná zájmová činnost, mají společné hony, myslivecké plesy. Neexistuje myslivecký spolek o jednom členovi, takže je to skupina lidí, která odpovídá přímo za dění ve svém revíru. Když je jednomu z nich prokázáno travičství, padne to logicky na celý spolek, v jehož revíru se tráví. Jako by to myslivci nedokázali pochopit a neustále se brání a kopou kolem sebe, že to tak není a zastávají se jeden druhého. „Možná je čas začít přemýšlet v rovině, že už je těch propojení myslivců s travičstvím tolik, že by měla celá myslivost zatáhnout za záchrannou brzdu a zahájit své vlastní tažení proti travičům ve svých řadách a ve svých revírech. Pokud to však nezvládají, ať je důvod jakýkoliv, rádi jim pomůžeme“, říká Milan Jeglík, předseda Justice for Nature.

Není to kolektivní vina, je to logické spojení

„Vzhledem k faktu, že máme soukromou biosférickou pralesní rezervaci, tak si nedokáži představit, že by tam probíhalo opakovaně pytláctví a my bychom se tvářili, že my nic, že to pytláci. Nikoliv! My bychom byli odpovědní, že to v naší rezervaci dopustíme a nic proti tomu dlouhodobě neděláme. Právě v takové situaci jsou nyní myslivci a celé jejich spolky. Jak je možné, že se v jejich revírech tráví zvířata karbofuranem a oni o tom nevědí, když jsou vlastně jediní, kdo se tam pravidelně pohybují, přikrmují zvěř, střílí, po nocích, brzy ráno a podvečery vysedávají na posedech a nic? Nikoho podezřelého nikdy neviděli, nic nezaslechli a to i přes fakt, že tam mají fotopasti? To je zvláštní, nemyslíte? Všichni se mezi sebou znají, kamarádí spolu a najednou je jeden z nich usvědčen z travičství a nikdo o tom nevěděl? Možné to samozřejmě je, ale málo pravděpodobné. Kolik myslivců nahlásilo ve svých revírech nález otrávené návnady? Pokud něco nahlásili, bylo to otrávené zvíře, ale to nevylučuje, že ho sami neotrávili. Nahlásit však otrávenou návnadu? Ne, to se nestává.“ doplňuje Honza Suchý, vedoucí projektu Prevence environmentální kriminality, který se tomuto tématu věnuje naplno 2 roky a jeho organizace od roku 2019.

Foto: Jan Suchý / Justice for Nature (se souhlasem autora)

Výjezdový tým PEK vyráží do terénu na základě hlášení občanů přes aplikaci Hlášení zelené kriminality.

Základem odhalování travičů je odpovědný a odvážný občan, tedy OOO!

Právě odpovědný a odvážný občan může vnést do celého příběhu bezbřehé krutosti konečně světlo. Díky mobilní aplikaci Hlášení zelené kriminality a díky plakátovacím akcích, se zásadně zvyšuje povědomí lidí a možnost jejich zapojení do hlášení trávení zvířat či travičů v jejich oblasti. Už nikdy totiž nebude činnost travičů ve stínu a již nikdy nebudou mít klid! Povědomí občanů o tom, co je to trávení zvířat, jak ho rozpoznat a okamžitá šance takový nález nahlásit, zásadně mění situaci. Medializace trávení zvířat a jeho pravidelné označování mění směr a nahrává úspěšným vyšetřováním policie. Činnost České společnosti ornitologické (ČSO) s jejich psovodkou Klárou Hlubockou ve spojení s Justice for Nature a jejich týmem Prevence environmentální kriminality je plamenem naděje, kde ve spojení se stále znalejšími policejními vyšetřovateli máme naději, že bude více odhalených travičů. Klíčovou změnou je znalá veřejnost, tedy odpovědný a odvážný občan, který má dnes prostředek k rychlému nahlášení nálezů nebo podezření na konkrétní osoby! Dále sehrávají důležitou roli soudy, poněvadž je nutné, aby konečně začali trestat odsouzené traviče k nepodmínečným trestům odnětí svobody a vysokým pokutám, které odpovídají společenské hodnotě otrávených zvířat. Takový orel královský má společenskou hodnotu 1 milion korun, tedy pokud někdo vytráví celé orlí hnízdo se dvěma rodiči a dvěma mláďaty, jsou to 4 miliony korun! To, že chtěl dotyčný pachatel otrávit „jenom“ lišku nebo chráněnou vydru na rybníku, to nemusí nikoho zajímat. I tak by to byl závažný trestný čin, který se musí trestat a traviči si toho musí být vědomi. Je to na nás všech!

Mobilní aplikace Hlášení zelené kriminality - ke stažení zde:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.artusenko.justicefornature

Zdroj:

https://www.justicefornature.org/prevence-environmentalni-kriminality

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz