Článek
Máte byt, auto a peníze na účtu – a mohli bychom to vidět? S nadsázkou řečeno se takhle lidí ptají statistici a výsledkem je průměrná suma tři miliony a osm set tisíc korun k tomu na každou českou domácnost. Někomu se to zdá hodně, ale třeba při dnešních cenách bytů v Praze to jako úplně závratná suma nevypadá. Tak si ji trochu rozebereme.
Majetek mínus vaše dluhy
Počet lidí v Česku se dnes už blíží jedenácti milionům, domácností je pochopitelně méně, asi 4,5 milionu, takže něco přes dvě osoby v domácnosti (opět průměr).
Čisté jmění domácnosti se vypočítává jako celková aktiva (to, co máme) mínus dluhy. To je celkem srozumitelné. Do aktiv patří byty a domy (nemovitosti), dopravní prostředky, různé cennosti a peníze na účtech, vkladech, v akciích, v životním pojištění, ale i v dnes tak populárních (dokud rostou) kryptoměnách a tak dále.
Podle dat ČSÚ přibližně 75% domácností bydlí ve vlastním bytě nebo domě. Z toho přibližně 16% domácností mělo (data jsou k roku 2022) své hlavní obydlí zastaveno hypotékou nebo jiným úvěrem. Zhruba 23% domácností mělo ještě nějakou další nemovitost.
Dluhy u českých domácností představují převáženě hypotéky a bankovní a nebankovní úvěry, nesplacené zůstatky na kontokorentech, nesplacené částky na kreditních kartách, půjčky od příbuzných nebo známých a jiné půjčky. Žádný div, že je v Česku tolik lidí v exekuci.
Česko, země statistické rovnosti
V letech 2021–2022 celkové dluhy mělo přibližně 22 % všech domácností, přičemž cca 11% domácností mělo hypotéku na hlavním bydlení a ostatní dluhy se vyskytovaly u cca 12 % domácností.
Medián (prostřední hodnota) čistého jmění domácnosti v letech 2021–2022 činil přibližně 2,8 mil. Kč, průměrná hodnota čistého jmění domácnosti ve stejném období dosahovala cca 3,8 mil. Kč.
Pokud máte méně, nezoufejte. Vždycky může být líp. Nebo hůř. V Česku připadá na nejmajetnějších 10% domácností 39,1% celkového čistého jmění, což nás řadí spolu se Slovenskem (32,6%) mezi země s nejnižší nerovností.