Článek
Sledovat nevýrazné výkony sparťanských hráčů v posledních zápasech je bolestivé. Tým, který před rokem válcoval ligu a nakonec ročník zakončil se ziskem dvou trofejí, působí jako vyměněný. Aby také ne, nejvýraznější osobnosti minulých let jsou pryč a většina těch, kteří zdaleka nedosahují výkonů, na které jsme od nich byli zvyklí před rokem.
Lars Friis naprosto očividně nezvládá velké zápasy, neumí pracovat s hráči, nezlepšuje je, naivně střídá a působí bezradně. Vidí to fanoušci a vidí to i vedení, pokud ne, je něco špatně. Tomáš Rosický musí být nekompromisní, musí začít jednat. Teď hned. Sparta potřebuje najít letní vysvobození a současný hlavní trenér její vykupitel, zcela logicky, nebude.
Vykupitel Priske?
Čirá spekulace, se kterou se bude mnoho fanoušků Sparty, vzhledem rychlému odchodu dotyčného, ztotožňovat jen těžko. Trenér, který už jednou Spartu vytáhl z nesnází a je momentálně bez angažmá. Řeč je samozřejmě o Brianu Priskem.
Při pohledu na současné rozpoložení letenských musí zaznívat i jedovaté otázky. Tou hlavní je pohled na práci Tomáš Rosického. Angažování dánského kouče v roce 2022 byl majstrštyk. Nekončí tam ale jeho veškerá práce? Nejdou následné úspěchy jen za trenérem, který nejenže dokázal vést A-tým, propojit struktury klubu, ale dost možná i výrazně usměrňoval Tomáše Rosického, který je po jeho odchodu opět ztracený.
Nizozemské dobrodružství nevyšlo stejně, jako nevyšlo angažování Larse Friise. Priske vs. Rosický, jedna jedna. Oba hlavní aktéři by v tuto chvíli měli potlačit svá ega a udělat vše proto, aby se dánský lodivod od nové sezóny znovu objevil na lavičce Sparty.
Tlak vedení, fanoušků, síla konkurentů s tím vším zvládl Priske na rozdíl od Friise bojovat. Navíc zcela objektivně zvládal těžké zápasy, z týmu byla cítit síla a odhodlání, stejně, jako z trenéra. Naprostý opak v porovnání se současným trenérem Sparty.
Sparta potřebuje Priskeho, ale ne naopak
I kdyby se Tomáš Rosický odhodlal k pokusu angažovat Briana Priskeho, není vůbec jasný, zda by bývalý trenér Feyenoordu na nabídku kývnul. Během angažmá ve Spartě byla z Priskeho cítit ambice se posouvat a být nejlepší. Otázkou zůstává, zda by Priskeho vůbec lákal krok zpět. Nepovedené angažmá v Nizozemí ještě neznamená, že Priske musí automaticky učinit krok zpět. Trenérský trh je velice proměnlivý a zajisté bychom našli dostatek klubů, kteří Priskeho monitorují a vnímají jeho kvalitu.
Sám Priske také musí sám cítit, že jeho exodus ze Sparty neproběhl v úplně přátelském duchu a náladě. Chtěl by se vůbec na Letnou vrátit a znovu bojovat o přízeň fanoušků? Držitel dvou mistrovských titulů se Spartou není „srab“, a důvěru fanoušků by si jistě získal zpět. Očekávání by ale byla obrovská, jakýkoliv neúspěch by mohl pošpinit dvě zlatá léta v Praze. Odešel jako král, a to stejné by pravděpodobně rád dokázal i jinde. Pořekadlo o vstupování do stejné řeky jistě znají i v Dánsku.
Za pokus nic nedá
Při dnešních cenách hovorů do zahraničí by to Rosického v podstatě nic nestálo. A kdo ví. Třeba se Brian Priske chce nastartovat v prostředí, které dobře zná a kde předváděl své doposud nejlepší trenérské kousky. Sportovní ředitel Sparty je s pořekadly jistě také zadobře a „líná huba“ by tentokrát pro něj a pro Spartu mohla opravdu znamenat holé neštěstí.
Letenští jsou ve fázi, kdy jejich kádr nepotřebuje jen trenéra, ale i přestavbu, nové hráče, možná změnu formace. S úplně novým trenérem to znamená obětovat další rok, Brian Priske by mohl nabídnout výhodu znalosti sparťanského prostředí a osvědčené kvality a sílu osobnosti, kterou budou na Letné potřebovat.