Hlavní obsah
Názory a úvahy

Válka na Ukrajině jako cesta k sebezničení Putina?

Foto: Suscitator/Tvůrce obrázků v Bingu

Mám stále smutnější pocit, že den ode dne větší část světa se obléká do vojenských uniforem.

Článek

Putinova válka na Ukrajině připomíná příběh krále Pyrrha, který také vítězil jen za cenu ohromných ztrát, a nakonec ztratil vše, přičemž se oba uchylují k riskantním taktikám a spoléhají na problematické spojence, což může vést k vlastnímu vyčerpání a postupné porážce.

To, že jsou Severokorejci na území Ukrajiny není dobré ani trochu. Doslova a do písmene je to příšerné a nebezpečné. Putin eskaluje konflikt na Ukrajině právě tím, že tam severokorejské vojáky pozval. Takže společně s Rusy tam vedou agresivní válku s genocidními prvky.

Ruský postup na Ukrajině již pár dní nezadržitelně pokračuje. Až mám nepříjemnou zlou předtuchu, že se snad asi opravdu děsivé předpovědi pozvolna, zprvu zatím nenápadně začínají naplňovat. Ale v souvislosti s pohledem na Putinovo válečné úsilí na Ukrajině mi nedá si vzpomenout na smutný příběh epirského krále Pyrrha [1]. Agresivní, výbojný tyran nadšený válkou a zabíjením, který měl čtyři manželky. Nikdy však nedosáhl vítězství v bitvě ve smyslu úplného triumfu – vždy s plichtou a obrovskými ztrátami. Římského konzula Publia Laevinia [2] porazil jen těsně. O rok později zvítězil nad Římany v další bitvě, ale opět za cenu obrovských ztrát. Plútarchos zaznamenává králův výrok z té doby, hned po této bitvě: „Ještě jedno takové vítězství nad Římany a budeme úplně ztraceni.“ [3]Tento výrok dal vzniknout metafoře „Pyrrhovo vítězství.“

Pyrrhovo vojsko nakonec porazil Manius Curius Dentatus v bitvě u Maleventa (po bitvě přejmenovaného na Beneventum)[4].

A jaký byl Pyrrhův konec?

Když v Argu vypukla válka mezi dvěma stranami vedenými Aristippem a Aristeem, Aristippos povolal na pomoc Antigona, zatímco Aristeas se obrátil na Pyrrha. Když dorazil před město, zjistil, že Antigonovo vojsko už táboří na kopcích. Bitvu odmítl a uchýlil se ke lsti. Nočním útokem se zmocnil města Argos, jehož hlídka zrádně nechala jednu z bran otevřenou. Když občané města druhý den ráno zjistili, co se stalo, povstali proti okupantům pod vedením Aristippa. V jedné pouliční šarvátce Pyrrha zasáhla do krku střešní taška, kterou údajně shodila stará žena ze střechy svého domu. Pyrrhos spadl z koně a upadl do bezvědomí poblíž hrobky Lykimnia, kde ho následně sťal nepřátelský válečník.

Antigonos pak zařídil kremaci podle zvyku a poslal tyranův popel do Epiru k pohřbu.

Ano, příběh krále Pyrrha má až příliš mnoho podobností s Putinem a jeho ohavným válečným úsilím na Ukrajině. Opravdu existují určité paralely, zejména v jejich pojetí vítězství, které má vysokou cenu, a ve způsobu, jakým oba riskují ztrátu zdrojů i podpory.

Zde jsou hlavní podobnosti:

  1. Pyrrhos vítězil, ale vždy s obrovskými ztrátami. Podobně i Putin.
  2. Když Pyrrhos žádal o další pomoc, už ji nedostal. Putin čelí obdobné situaci.
  3. Pyrrhos využíval keltské žoldáky. Putin žoldáky Severokorejské.
  4. Pyrrhos využíval svých slonů jako nástroje k zastrašení nepřátel. Putin zastrašuje moderními vojenskými prostředky a jadernou rétorikou.

V kontextu Putinova válečného úsilí na Ukrajině se mluví o více ztrátách než ziscích, a to jak ekonomických i politických, tak morálních.

Zdroje

Petros Garoufalias: Pyrrhus: King of Epirus. London 1979.

PLÚTARCHOS. Životopisy slavných Řeků a Římanů. II. Živá díla minulosti. Praha: Odeon, 1967.

Poznámky pod čarou

[1] Král Pyrrhos vládl Epiru, oblasti dnešního Řecka a Albánie, asi ve třetím století před o. l. Tvrdil o sobě, že je potomkem Achilleovým.

[2] Kolem roku 280 před naším letopočtem u Herakleia

[3] Plútarchos, Pyrrhos 21 :9

[4] V roce 279 př. o. l. napadl s 25 000 vojáky Apulii, kde se utkal s 40 000 Římany. Znovu porazil Římany, které tentokrát vedl Publius Decius Musa v bitvě u Ascula. Toto Pyrrhovo vítězství však bylo poznamenáno jeho vlastními těžkými ztrátami.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz