Hlavní obsah
Satira

Analýza ČT: Koncesionářský poplatek by se mohl vztahovat i na běžné hovory mezi přáteli

Foto: Švejkovinky / Leonardo AI

Není to tak dlouho, co Česká televize naštvala část veřejnosti tím, že nově musí platit koncesionářský poplatek i ten, kdo třeba ani nevlastní televizi. Nyní přichází ČT s ještě extrémnějším nápadem - poplatek za ústní předávání informací.

Článek

Česká televize hledá nové cesty, jak financovat svou veřejnoprávní službu v době, kdy se čím dál víc lidí snaží vyhnout placení koncesionářských poplatků. Interní analýza, která údajně vznikla v oddělení strategie a rozvoje ČT, přichází s revolučním návrhem: poplatek za šíření informací z vysílání i při běžné konverzaci.

„Když si divák pustí Události a pak druhý den v hospodě u piva řekne kamarádovi ‚Hele, slyšel jsem včera, že se zase bude měnit důchodový systém‘, tak dochází k šíření veřejnoprávního obsahu. A to bez zaplacení,“ uvádí mluvčí České televize Iva Měřičková. „Podobně jako nelze zdarma šířit filmy nebo hudbu chráněnou autorským právem, nemělo by být legální šířit veřejnoprávní obsah mimo domácnost bez příslušného poplatku.“

Pozor na sousedy

Analýza doporučuje zavést nový typ koncesionářského poplatku – tzv. „poplatek za přenos informace“, který by se vztahoval na každého, kdo opakuje obsah odvysílaný ve zpravodajských nebo publicistických pořadech. V praxi to znamená, že i sousedské klábosení u plotu o tom, co včera zaznělo v Otázkách Václava Moravce, by mohlo být zpoplatněno.

ČT ujišťuje, že nebude zavádět represivní opatření hned. „Zpočátku počítáme s dobrovolným přiznáváním. Občané mohou ohlásit, kolikrát se v daném měsíci bavili s někým o informacích z České televize, a dle toho jim přijde vyúčtování. Pro časté přenašeče informací pak plánujeme výhodné paušální tarify,“ uvedla Měřičková.

Speciální aplikace a pokuta za mlžení

Česká televize zvažuje také vývoj aplikace Hovor+, která bude zaznamenávat slovní zmínky o pořadech ČT a automaticky generovat přiznání k poplatku. Aplikace bude dostupná pro chytré telefony i digitální hodinky. Pokud se občan pokusí poplatek obejít nebo tvrdit, že mluvil o události z jiného zdroje, může být vyzván, aby dokázal, že to slyšel jinde než na ČT.

„Pokud například tvrdíte, že víte o demonstraci ze sociálních sítí a ne z ČT24, budete muset předložit screen nebo svědectví třetí osoby. Jinak se poplatku nevyhnete. Vymluvení se na osobu blízkou v tomto případě nepomůže,“ upozorňuje právník televize.

Opozice uznává, že je to nechutné, ale geniální

Návrh vyvolal bouřlivé reakce. Zatímco část veřejnosti mluví o orwellovském šílenství, někteří politici mají pro analýzu pochopení. „Je to sice nechutné, ale ekonomicky geniální,“ připustil jeden z opozičních poslanců pod podmínkou anonymity. „Poprvé mě opravdu napadlo, že televizi opravdu nestačí jen vypnout. Teď ji budou muset lidé přestat i komentovat.“

Poplatek nejdříve od příštího roku

Zda se návrh interní analýzy přetaví do legislativního návrhu, zatím není jasné. ČT však již kontaktovala Ministerstvo kultury a Radu ČT s návrhem na vytvoření pracovní skupiny pro monetizaci mezilidské komunikace.

Pokud by vše prošlo schválením a nový poplatek bude skutečně zaveden, začneme jej platit nejdříve od 1. ledna 2026. Do té doby televize doporučuje, aby si diváci veškeré komentáře k vysílání nechali pro sebe. A pokud už musí sdílet, měli by si raději vše evidovat.

Články od autora Švejkovinky jsou, jak již název napovídá, smyšlené a nezakládají se na pravdě. Nemají za cíl nikoho urazit nebo poškodit. Naopak cílem těchto článků je pomocí absurdit pobavit a povznést se nad každodenní stres právě tak, jak je pro nás, české Švejky, typické.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz