Hlavní obsah
Satira

EU zavádí novou směrnici: Trpaslíci povinně na všech zahrádkách a balkónech!

Foto: Švejkovinky/vygenerováno pomocí Leonardo AI

Brusel - Evropská unie opět překvapila svými neotřelými nápady. Po regulaci ohybu banánů a maximálním povoleném hluku vysavačů přichází s dalším revolučním opatřením.

Článek

Nová směrnice, která včera unikla z bruselských kuloárů, zavádí povinné domovské předzahrádky s trpaslíky pro všechny domácnosti v EU!

Důvodem tohoto kroku je, jak se píše v důvodové zprávě, „zlepšení biodiverzity v městském prostředí a zvýšení estetické hodnoty evropských měst.“ Unie si od tohoto nařízení slibuje návrat k přírodě, posílení komunitního života a v neposlední řadě i boj proti klimatickým změnám.

„Zahrádky s trpaslíky nejsou jen roztomilé, ale mají i nezastupitelnou roli v ekosystému,“ prohlásil nejmenovaný eurokomisař zodpovědný za biodiverzitu. „Trpaslíci, i když jsou sádroví, přitahují hmyz, vytvářejí mikroklima a celkově zpříjemňují městské prostředí. Navíc, podle našich průzkumů, pohled na trpaslíka dokáže zlepšit náladu a snížit stres,“ dodal s úsměvem.

Směrnice EU ovšem nezůstává jen u obecných prohlášení. Stanovuje i konkrétní kvóty a pravidla. Každá domácnost v EU bude muset mít na své zahrádce, balkóně či parapetu minimálně tři trpaslíky. Jeden z nich musí být klasický červenokloboukový trpaslík, další dva mohou být dle libosti – rybář, horník, houbař, či dokonce i trpaslík s pivním sudem. „Důležité je, aby trpaslíci byli různorodí a reprezentovali kulturní bohatství Evropy,“ vysvětluje bruselský úředník.

V Česku dotace na trpaslíky

Česká republika, známá svou láskou k zahrádkaření a trpaslíkům, by z nové směrnice mohla profitovat. Ministerstvo pro místní rozvoj už prý pilně pracuje na národním dotačním programu „Trpaslík pro každého“.

„Z evropských fondů by měly jít miliardy na nákup trpaslíků a osazování zahrádek,“ prozradil zdroj z ministerstva. „Česká republika by se tak mohla stát trpasličí velmocí a vzorem pro celou Evropu,“ dodal s hrdostí.

Reakce veřejnosti jsou zatím smíšené. Zatímco zahrádkáři, kteří už trpaslíky na svých pozemcích mají, směrnici vítají s nadšením, jiní se bouří. „Co je moc, to je moc! Brusel nám už diktuje i to, jak máme mít ozdobené zahrádky,“ rozčiluje se pan Josef z Prahy. „Já mám rád moderní minimalismus, trpaslíci se mi k domu prostě nehodí! A co když chci mít na zahrádce raději skřítky nebo elfy? To už se v Bruselu neřeší?“

První žaloby proti zavedeným kvótám

Ozývají se i kritické hlasy, a to i z nečekaných stran. „Trpaslíci jsou diskriminační vůči jiným zahradním ozdobám!“ prohlásila Dr. Gertruda Von Gnome, předsedkyně Evropské ligy za rovnoprávnost zahradních dekorací. „Proč jen trpaslíci? Co andělíčci, fontánky, nebo dokonce solární lampy ve tvaru muchomůrek? Jsme pro inkluzi všech zahradních prvků, ne pro trpasličí nadřazenost! Budeme Brusel žalovat u Evropského soudního dvora!“ Dramaticky dodala Dr. Von Gnome.

Eurokomisaři se ale kritikou nenechávají rozhodit. „My víme, že začátky jsou vždy těžké. Ale věřte nám, za pár let si už nikdo nedokáže představit evropské město bez trpaslíků.“

Zatímco se v Bruselu horečně debatuje o detailech nové směrnice, čeští zahrádkáři se už chystají na trpasličí revoluci. Někteří nadšeně prohlížejí katalogy s trpaslíky, jiní se chystají na protestní akce. Jedno je ale jisté – o trpaslících se v Evropě ještě hodně namluví.

Články od autora Švejkovinky jsou, jak již název napovídá smyšlené a nezakládají se na pravdě. Nemají za cíl nikoho urazit nebo poškodit. Naopak cílem těchto článků je pomocí absurdit pobavit a povznést se nad každodenní stres právě tak, jak je pro nás, české Švejky typické.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz