Článek
Někteří jeho koaliční kolegové se nejprve rozhořčeně ptali, jak je možné, že předseda vlády stíhá kromě řízení státu i akademickou činnost. Jenže stačilo několik dobře mířených vět o „přípravě na pokles příjmů po volbách“ a celá věc se otočila. Fiala se během pár dní z podezřelého stal inspirací.
„Premiér pouze myslí dopředu. Když už teď víme, že na podzim pravděpodobně půjdeme od válu, bylo by nezodpovědné nemít plán B,“ prohlásil jeden z poslanců ODS pod podmínkou anonymity, který se přiznal, že si také hledá další práci.
Kupka střídá sněmovnu a Pendolino
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) přijal nabídku Českých drah na pozici strojvedoucího. Začal již s ostrým provozem a od dubna každou středu řídí Pendolino na trase Praha–Ostrava. „Ve vlaku si krásně pročistím hlavu. A navíc, když se něco pokazí, můžu za to rovnou někoho odvolat,“ řekl novinářům Kupka. Na středeční jednání vlády se bude podle vlastních slov připojovat mobilně, z lokomotivy.
Rakušan a noční zákroky
Ministr vnitra Vít Rakušan také nezahálí. V rámci utužování vztahů se svými podřízenými přijal nabídku na noční směny u zásahové jednotky Policie ČR. „Je důležité být v terénu. A ano, je pravda, že ráno pak občas působím jako zombie. Ale občané si zaslouží ministra, který ví, jak to chodí v akci,“ vysvětlil své kruhy pod očima Rakušan. První ostrý zásah absolvoval minulý týden při potyčce v nonstop bistru na pražském Smíchově.
Zmrzlina, letáky i TikTok
Další poslanci si hledají drobnější výpomoci. Například poslankyně TOP 09 začala roznášet letáky pro místní hobby market, kde zároveň sbírá cenný kontakt s realitou. „Lidé mě poznávají a říkají mi, že je super, že konečně dělám něco rukama. To zahřeje u srdíčka,“ uvedla.
Mládežnické křídlo STAN pro změnu vsadilo na moderní přístup. Několik poslanců se rozhodlo stát se influencery na TikToku, kde sdílí krátká videa s tipy na levné obědy ve sněmovní jídelně nebo s návody, jak si ušít reflexní vestu doma (o povinném nošení reflexních vest v domácnosti jsme psali zde).
Premiér: Každý by měl mít záložní plán
Premiér Fiala mezitím svůj úvazek na univerzitě obhajuje s klidem. „Jde o odbornou činnost, která nezasahuje do mé práce ve vládě. Navíc, když se po volbách budu muset vrátit do akademického prostředí, alespoň zůstanu v obraze,“ uvedl s tím, že ještě plánuje přivydělat si jako lektor rétoriky v kulturním domě v Králově Poli.
Ve světle této nové národní tradice vedlejšáků vznikla na ministerstvu práce a sociálních věcí pracovní skupina, která má vyhodnotit, zda by bylo vhodné zavést oficiální vedlejší úvazek přímo do zákona o střetu zájmů – jako nástroj prevence budoucí nezaměstnanosti politiků.
Zatímco opozice mluví o úpadku důvěry v politiku, vládní činitelé trvají na tom, že jde pouze o odpovědné finanční plánování.
Od chvíle, kdy premiér Fiala objasnil, že si svůj vedlejší příjem ponechává jako přípravu na „dobu po vládě“, šla účast na jednáních vlády strmě dolů. Zdá se, že poslanci vzali jeho slova vážně a ve stále větším počtu hledají – nebo už spíše našli – své druhé či třetí zaměstnání. Sněmovna tak už nepůsobí jako zákonodárný sbor, ale spíš jako dočasná pracovní agentura s flexibilními úvazky a bohatou nabídkou brigád po celé republice.
Články od autora Švejkovinky jsou, jak již název napovídá, smyšlené a nezakládají se na pravdě. Nemají za cíl nikoho urazit nebo poškodit. Naopak cílem těchto článků je pomocí absurdit pobavit a povznést se nad každodenní stres právě tak, jak je pro nás, české Švejky, typické.