Článek
Opatření má údajně omezit plýtvání potravinami, snížit uhlíkovou stopu a přispět k dosažení klimatických cílů.
„Každý centimetr navíc znamená desítky mililitrů polévky, kterou lidé často nedojí. To je nejen plýtvání potravinami, ale i vodou, energií a emisemi,“ vysvětlila komisařka pro životní prostředí Isabelle Bouillonne při představování nového nařízení.
Konec pořádné porce?
České hospody a domácnosti zuří. „Mám doma sadu po babičce, všechny talíře mají 24 centimetrů! Co teď? Vyhodit? Nebo přijde Brusel s kolečkem a bude to měřit u nedělního oběda?“ rozčiluje se paní Ludmila z Brna, která zvažuje, že nové talíře objedná už nyní, dokud nejsou všude vyprodané.
Výrobci porcelánu se obávají ekonomické katastrofy. „Většina našich talířů je 22 až 24 cm. Budeme je muset přebrousit a kompletně předělat naše výrobní linky. A co bude s hlubokými miskami? Ty zatím směrnice vůbec neřeší, ale čekáme, že další krok bude maximální hloubka 3 cm,“ říká znepokojeně zástupce českého výrobce nádobí, který si přál zůstat v anonymitě, neboť už jednou měl problémy kvůli vidličkám s příliš ostrými hroty.
Tresty za přestupky? Až 10 tisíc eur a zákaz servírování
Podle návrhu komise by přestupky měly být postihovány napomenutím a domluvou v případě domácností. U restaurací pak hrozí pokuta až 10 000 eur nebo dočasný zákaz podávání teplých pokrmů. Někteří restauratéři už se nechali slyšet, že pro klid raději budou podávat polévky v recyklovatelném kelímku o objemu 180ml.
Ministerstvo zemědělství: Zvažujeme výjimku pro gulášovky
V České republice se již objevily první pokusy o výjimku. Ministerstvo zemědělství žádá, aby tradiční gulášová a dršťková polévka byly vyňaty z regulace. „U těchto pokrmů nelze dodržet normu, neboť vyžadují větší talíř, kde si konzument může na okraj odložit pečivo, které se k těmto polévkám běžně podává,“ stojí v návrhu, který zatím nebyl v Bruselu vyslyšen.
Češi reagují po svém: Petice, protestní obědy i čáry na talíři
Po sociálních sítích se šíří výzvy k odporu – lidé začali sdílet fotografie svých „nelegálních talířů“ s nápisem „Já servíruju, jak chci!“ Někteří kreativci si už na talíře lepí čáry a ukazují: „Tady končí EU porce, zbytek si dám na protest.“
Až přijdou na hrníčky…
Zatímco unijní komise představuje návrh jako důkaz udržitelnosti, kritici varují, že podobná opatření jen posilují skepsi vůči evropským institucím. „Nejvíc se bojím, že příští rok přijde směrnice o tom, kolik si člověk smí nalít kafe. A to teprve nastane odpor,“ uzavírá čtenářský komentář pod článkem na sociálních sítích.
Tak nezapomeňte: od ledna 2026 si na polévku vezměte menší talíř. Nebo hrozí, že vám Brusel nařídí pít ji brčkem z recyklovatelného kelímku.
Články od autora Švejkovinky jsou, jak již název napovídá, smyšlené a nezakládají se na pravdě. Nemají za cíl nikoho urazit nebo poškodit. Naopak cílem těchto článků je pomocí absurdit pobavit a povznést se nad každodenní stres právě tak, jak je pro nás, české Švejky, typické.