Hlavní obsah

Nová doba, v metru už se nemůžeme podívat na holku

Foto: Wikimedia Commons

Dopravní podnik hl. m. Prahy rozjel kampaň proti obtěžování v MHD. Předem potýkám, že ji v jistém směru podporuji. Jedna z jejích součástí ovšem vypadá až bizarně. Opravdu už se ani nemůžeme podívat v metru na holku?

Článek

Fyzickému obtěžování jednoznačně říkám NE!

Po celé Praze byly vyvěšeny plakáty, upozorňující na nevhodné chování některých jedinců v dopravních prostředcích. Naprosto souhlasím s bojem proti nežádoucím dotekům, přestože například v narvaném prostředku se jim někdy nelze vyhnout. A upřímně mohou být nepříjemné i pro muže. Ani nemluvím o různých „honičích“, proti kterým opravdu je potřeba bojovat. Nejen je vyhodit z MHD, ale ideálně je zadržet a zavolat policii. Jinak budou ve svém konání i nadále pokračovat.

Co je a co není zírání? Značná část žen chce v nějaké formě mužské pohledy

Hodně nešťastně ovšem působí plakáty a tvrzení, že „zírání je obtěžování“. Teoreticky chápu myšlenku tohoto sdělení, přesto je velice těžko uchopitelná. Co je obyčejný pohled a co už zírání? Platí to pro obě pohlaví? Jen těžko si lze představit, že například budeme volat policii kvůli tomu, že se na nás někdo kouká.

Mnohé ženy navíc podobný pohled klidně může i potěšit. Dokazuje jim, že je o ně stále zájem. Že jsou pohledné nebo si třeba vzali hezké šaty. Ostatně ženy se neoblékají, nemalují a nezkrášlují jen kvůli svému dobrému pocitu. Chtějí se líbit ostatním.

Máme tedy radši čučet do mobilů než na lidi?

V současné technologické době je často některým vyčítáno, že v MHD prostě jen koukají do mobilu. Nevšímají si světa okolo sebe. A nyní jim k tomu vlastně dáváme pokyn. Co kdyby se totiž podívali na nějakou ženu a ta by to brala jako obtěžování?

Nehledě k tomu, že ono koukání „do blba“ je v MHD naprosto běžnou záležitostí. Člověk, který neciví do telefonu nebo si třeba nečte knihu, prostě kouká upřeně před sebe. Kdekomu by se právě něco podobného mohlo zdát jako ono pověstné zírání. Přitom to daná osoba ani nemyslí nějak špatně.

Ale zpět k samotnému základu celé věci. Aby se chlap podíval na hezkou ženu je prostě zcela normální. Nikdo mu nemůže pohledy zakázat ani ho tím označit za nějakého úchyla. A hledat hranici co je a co není zírání, je prostě nemožné. Každý může mít na tuto skutečnost zcela jiný metr.

Co když žena kouká na ženu, je to obtěžování?

Ačkoliv to tedy autoři nemysleli nějak špatně, přijde mi tato formulace velice nešikovná. A co když bude zírat žena na ženu? Třeba kvůli jejímu oblečení. Je to také obtěžování? Možná si řeknete: „Ale to je něco jiného, když jsou to obě ženy“. Co když se ale jedné z nich líbí holky? Opravdu se nemůže stát, že by byla tato žena nebezpečná?

Vraťte mu to stejnou mincí, případně hledejte ochranu u větší skupiny

Očumování prostě není možné dávat na stejnou úroveň jako např. fyzické obtěžování. To ať se na mě nikdo nezlobí. Chápu, že může někomu vadit. Není problém se například zvednout a odejít si sednout jinam. V drtivé většině případů zůstane právě jen u toho zírání. Dobře potom může fungovat, když dotyčnému oplatíte stejnou notou. Ve většině případů poté sám uhne pohledem. Jestliže máte z dotyčného obavy, zkuste se přidat k větší skupině lidí.

Abych to nějak uzavřel, osobně ženy už opravdu neočumuji. Většinou koukám do mobilu (bohužel), často si ovšem jako velký čtenář čtu knihu. Naprosto ovšem chápu třeba mladé kluky, kteří se prostě chtějí koukat na hezkou holku. Tohle prostě není a nemůže být obtěžování. Na koukání máme oči, nikdo by nám neměl zakazovat koukat se, na co chceme.

Náměstek primátora se asi hodně nudí

A když už jsme u toho obtěžování, neměl by se proti tomu silněji postavit stát/města? Například posílit více bezpečnost v MHD. Nejen policií, ale třeba i nějakými speciálními bezpečnostními službami. Nebyl by tento krok daleko vhodnější než celá kampaň? Místo toho aby bývalý primátor města Prahy (nyní náměstek) vydával podobné nesmyslné příspěvky na X.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz