Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Děti v Plzni se učí zvládat šikanu i vztahy díky nové stezce s virtuální realitou

Foto: Magistrát města Plzně, D. Erban

V Plzni vznikla i díky neziskovým organizacím vzdělávací stezka, která využívá moderní technologii rozšířené reality k tomu, aby dětem a mladistvým přiblížila problematiku kriminality, rizikového chování a mezilidských vztahů.

Článek

Interaktivní zážitek vzdělávací stezky Na vlastní nebezpečí kombinuje mobilní aplikaci, komiksovou animaci a konkrétní modelové situace, které děti mohou zažít a zpracovat. Vandalismus, šikana, tlak vrstevníků, problematika (ne)bezpečí na internetu, ale také složitosti prvních partnerských vztahů. Vše formou, která je přístupná a srozumitelná — pomocí QR kódů a rozšířené reality.

Na výběru témat a vývoji obsahu spolupracovalo město Plzeň a Ministerstvo vnitra s několika neziskovými organizacemi, jako jsou Člověk v tísni nebo Bílý kruh bezpečí. „Vědí, s jakými nebezpečími se nejčastěji děti potýkají, co je trápí, s čím potřebují pomoci. Na základě jejich zkušeností byla vybrána témata a začal vznikat scénář,“ uvedl radní města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Tomáš Kotora.

Autorem výtvarné podoby a animace je plzeňský designér Pavel Liška, který rovněž zpracoval scénáře jednotlivých zastavení. „Chtěli jsme, aby děti a mladí lidé, kteří se na stezku vypraví, mohli díky rozšířené realitě zažít konkrétní situace, svou reakci na ně a následnou reflexi. Zároveň se mohou proklikat na různé texty a odkazy, kde jsou rady či kontakty na pomoc,“ popsal Liška. Dodal také, že návštěvníci a návštěvnice mohou do rozšířené reality vstupovat – stát se aktéry děje a mohou si z této interakce, v níž jsou zachyceni v komiksovém prostředí, pořídit obrázek a sdílet ho se svými přáteli.

Podle Kristýny Šinko Mikéskové z organizace Člověk v tísni je projekt velmi důležitý i proto, že doplňuje oblasti, kterým se zatím ve vzdělávání příliš prostoru nedává. Teenageři se sice mohou obrátit na Linku bezpečí, ale Kristýna Šinko Mikésková říká, že: „něco specializovaného k navazování partnerských vztahů a k tématu přátelství, tak tam je zatím na internetu velká díra.“ Podle ní je sociální vybavenost dětí slabší, jsou méně ohrabané v dialozích a chybí jim odolnost. Témata stezky jsou zvolena podle zkušeností z práce v terénu, ale budou se prohlubovat a přibývat.

Plzeň tímto projektem ukazuje, že prevence kriminality nemusí být jen o statistikách a letácích, ale může mít podobu moderní, zážitkové a přístupné vzdělávací cesty, která děti skutečně osloví a přiměje přemýšlet o vlastním chování i vztazích.

Autorka: Tereza Novosadová Ocetková

Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz