Článek
Neziskové organizace a občané vyzývají českou vládu k aktivnějšímu naplňování závazků v oblasti příspěvků na klimafinance pro nejzranitelnější země světa. České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS) u příležitosti akce Týden pro klima, která proběhl od 5. do 11. června, připomnělo podpisovou kampaň Držme slovo: snižme český klimadluh!. Podpořit ji můžete tady.
Klimatické finance označují závazek rozvinutých států finančně přispívat rozvojovým zemím, aby dokázaly lépe zvládat dopady klimatické změny. Podle ředitele FoRS Pavla Přibyla poskytuje Česká republika do klimatických fondů jen zhruba 200 milionů korun ročně, tedy pouze 2,5 procenta férového podílu.
Výzva apeluje na vládu, aby:
1) navýšila příspěvek naší země do mezinárodního Zeleného klimatického fondu z aktuálně přislíbených cca 30 milionů korun ročně alespoň na dvojnásobek,
2) Česká republika aktivně přispěla k tvorbě mechanismu pro kompenzaci ztrát a škod způsobených změnou klimatu v nejzranitelnějších oblastech světa a dále, aby v případě úvodního finančního plnění tohoto mechanismu přispěla částkou alespoň 50 milionů korun ročně.
„Změny klimatu významně přispívají k hladomorům, ozbrojeným konfliktům či k migraci desítek milionů lidí z oblastí, které se stávají neobyvatelnými. Záplavy v Pákistánu nebo sucho a neúroda v Súdánu ovlivňují i nás. Proto potřebujeme, aby byl Zelený klimatický fond pro rozvojový svět adekvátně financován. Zvyšuje odolnost zranitelných regionů vůči dopadům klimatických změn a chrání tak i nás před nestabilitou ve světě,“ upozorňuje Katarína Klamková z organizace CARE ČR.
Autorka: Anna Novák
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.