Článek
Prakticky ihned po svém nástupu do prezidentské pozice Donald Trump pozastavil financování zahraniční rozvojové pomoci na 90 dní. Důvodem má být přezkoumání efektivity a to, zda je v souladu s americkou zahraniční politikou. Trumpova administrativa také uzavřela agenturu pro mezinárodní rozvoj USAID, která je největším americkým oficiálním poskytovatelem zahraniční pomoci.
Nařízení „stop-work“ se dotklo mnoha neziskových organizací po celém světě, včetně těch českých.
„Prostředky z rozpočtu vlády USA představují přibližně čtvrtinu našeho rozpočtu na humanitární a rozvojovou pomoc. Pokud jejich objem poklesne, nebudeme schopni pomáhat tak jako nyní. Podporu může ztratit také řada lidskoprávních aktivistů a nezávislých novinářů ohrožených pronásledováním,“ uvedla ve vyjádření k situaci organizace Člověk v tísni. Americká vláda podporovala její humanitární projekty na Ukrajině, v Sýrii, Demokratické republice Kongo či Arménii, v rámci kterých jsou zajišťovány mimo jiné výživa, přístřeší nebo zdravotní péče. Z USA získala organizace na svou práci v roce 2024 více než miliardu korun.
Americký ministr zahraničních věcí Marco Rubio po původním oznámení o zmrazení zahraniční pomoci formuloval výjimku pro „život zachraňující projekty“. Mezi ně patří i část ohrožených projektů Člověka v tísni a dalších organizací poskytující například humanitární pomoc. Není však jasně specifikované, jaké aktivity mohou organizace dále provádět.
Dopady na krizové oblasti a zranitelné skupiny obyvatel
„Spojené státy jsou světově největším poskytovatelem zahraniční rozvojové pomoci. Definitivní zastavení nebo zásadní redukce zahraniční pomoci proto způsobí obrovské problémy,“ říká Jiří Škvor, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika. Podle organizace bude mít pozastavení financí z USA zásadní dopad na poskytování zdravotní péče potřebným po celém světě, vzdělávání dětí v krizových oblastech, potravinovou bezpečnost, integraci uprchlíků a zranitelných skupin, ale i na stabilitu v mnoha krizových oblastech.
S následky Trumpova nařízení se potýká také například Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Zmrazení financí může ohrozit její práci zejména v pomoci ukrajinským uprchlíkům v ČR. „Řada z nich žijí s hendikepy, jsou onkologičtí pacienti, potřebují od OPU doprovody do nemocnic, vyplácení humanitární pomoci, finanční pomoci s nájmem, platby za léky, kroužky pro děti. Objemově se jedná asi o 700 tisíc korun,“ stojí ve vyjádření OPU k Trumpovým krokům.
Pozastavení financí se však týká i aktivit dalších českých neziskovek. Zasažené organizace vyzývají své podporovatele a podporovatelky k darování, aby jim pomohli krizovou situaci překlenout.
Autorka: Barbora Báštěcká
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svět neziskovek.