Hlavní obsah
Zdraví

Růžový říjen či Movember. Podzim se nese ve znamení boje proti různým druhům rakoviny

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Loono - Martin Faltejsek

Organizace se na podzim věnují osvětovým kampaním. Říjen je měsícem prevence rakoviny prsu. Kampaň Movember cílí na mužské zdraví, prevenci karcinomu prostaty a varlat, ale i duševní zdraví. Na listopad připadá také měsíc boje proti rakovině plic.

Článek

Na sedm a půl tisíc žen si každý rok v České republice vyslechne diagnózu rakoviny prsu, dva tisíce z nich pak na tuto nemoc zemře. Zhruba 30 procentům případů by se dalo předcházet. To jsou data z celosvětové osvětové kampaně Růžový říjen, která je věnována prevenci rakoviny prsu a do které se letos zapojila také organizace Loono.

„Čísla jasně ukazují, jak důležitá je v případě rakoviny prsu prevence a včasná diagnostika, která výrazně zvyšuje šance na úspěšné vyléčení. Proto se Loono i v tomto roce rozhodlo zapojit do kampaně Růžového října,“ uvádí lékařka Kateřina Šédová, zakladatelka Loono. Organizace se nejen prevenci rakoviny prsou v rámci své kampaně #prsakoule věnuje už 10 let.

Rakovina prsu je druhou nejčastější onkologickou příčinou úmrtí u žen. Díky screeningovým programům se však daří odhalovat nádory včas a posledních dvacet letech se úmrtnost na tuto nemoc snížila téměř o třetinu. Loono proto vyzývá k pravidelným samovyšetřením prsu, preventivnímu ultrazvuku i screeningovému mamografu. Informuje však také o tom, že pro prevenci je důležitý zdravý životní styl – riziko může snižovat například zdravá váha a pravidelná fyzická aktivita. Kouření, pití alkoholu a stres mohou vzniku karcinomu naopak přispívat.

Movember a mužské zdraví

Nejčastějším zhoubným nádorem u mužů je podle dat organizace Muži proti rakovině rakovina prostaty. V České republice touto chorobou onemocní přes osm tisíc mužů každý rok, zhruba 1500 mužů ročně pak umírá. Ohroženi jsou především lidé nad 50 let. U mladých mužů, zejména mezi 15. a 40. rokem života, je častější rakovina varlat, tou každoročně v Česku onemocní zhruba 500 mužů.

U obou onemocnění je velmi důležitá prevence. Při včasném záchytu nemoci je nádor často dobře léčitelný. Rakovinu prostaty může odhalit testování krve. Nádor varlat odhalí z 90 procent případů samovyšetření.

Organizace Muži proti rakovině každoročně pořádá osvětovou kampaň Movember, jejíž cílem je šířit informace a vybírat prostředky na podporu mužského zdraví, vydává informační brožury a provozuje anonymní online poradnu vedenou týmem zkušených odborníků. Letos v listopadu v Praze spustila kampaň, v rámci které upozorňuje na program včasného záchytu karcinomu prostaty. Screening je určen pro muže ve věku 50-69 let.

Kampaň Movember se také soustředí na podporu duševního zdraví a prevenci sebevražd u mužů.

Foto: Muži proti rakovině

Muži proti rakovině

Nekašli na to

Listopad je také měsícem boje proti rakovině plic. Tou je v České republice diagnostikováno na 6 600 lidí každý rok a téměř 5 200 pacientů na tuto nemoc každoročně zemře. Její hlavní příčinou je kouření, ale 10-15 procent případů tvoří nekuřáci.

Na osvětu v této oblasti se v Česku soustředí organizace Moje plíce (s jejíž zakladatelkou Ilonou Mančíkovou jsme mluvili v tomto rozhovoru), která pořádá kampaň Nekašli na to. Ta upozorňuje na rizika vzniku rakoviny plic, její příznaky a možnou prevenci.

Autorka: Barbora Báštěcká

Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz