Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dějiny trestu smrti v USA

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Florida Department of Corrections/Doug Smith/ Wikimedia Commons/ Public domain

Místnost pro popravu (Florida prison).

11. 7. 6:00

Evoluce trestu smrti v USA je v podstatě cesta ke smrtící injekci. V současnosti je trest smrti legální ve 27 státech USA, nejvíce popravuje své vězně Texas.

Článek

Zastřelení

Smrt zastřelením má na území dnešních Spojených států amerických dlouhou historii, první oficiální poprava proběhla roku 1608. „Ideálně“ měla proběhnout střelením do srdce. Pravidla se měnila. Jedno období bylo několikačlenné komando, jen jeden ale měl skutečnou kulku, vystřelili všichni bez vědomí, kdo skutečně zabil.

Poslední popravy zastřelením probíhaly v 50. letech 20. století, velmi výjimečně i později. V září 1951 šel k popravě oblíbený vězeň, Eliseo Mares. Všech pět dozorců úmyslně, ale nezávisle na sobě, střelilo mimo srdce. Mares zemřel až později na vykrvácení. Skutečně posledním zastřeleným byl Gary Gilmore v roce 1977, který po pěti ranách do srdce žil ještě dvě minuty. O událostech napsal Norman Mailer knihu Katova píseň. Za knihu obdržel Pulitzerovu cenu.

Oběšení

Dlouhodobě šlo o spuštění těla z výšky, kdy se smyčka utáhla a následně došlo k udušení. To ale trvalo až deset minut. Popravenému nejdřív vypadly oči z důlků, měl vyplazený jazyk, zčervenal a ztratil kontrolu nad svěrači. Pak teprve upadl do bezvědomí a zemřel.

Později se způsob změnil tak, aby došlo k přerušení páteře a míchy. Ale docházelo k nesprávným výpočtům délky lana, v důsledku čehož docházelo k ztrátě hlavy. Další nevhodný způsob popravy.

Plynové komory

V USA se dokonce používaly i plynové komory. V roce 1983 Jimmi Lee Gray podle svědků trpěl osm minut, měl křeče a během pomalého umírání začal mlátit hlavou o sloup. „Diváci“ byli vyhnáni. Howard Brodie, novinář, popsal stejnou zkušenost při popravě Aarona Mitchela.

Elektrické křeslo

Křeslo má na svědomí „nejhorší popravu v amerických dějinách“, která zahrnovala plameny, jiskry a kouř. Vše bylo způsobeno zásahem 2000 volty, a to hned třikrát. Popravenému se nejdřív přiškvařilo maso ke kostem, pak teprve zemřel. Popravený se jmenovalo Jesse Tafero.

Smrtící injekce

Výsledkem všech předchozích zkušeností je používání smrtící injekce, což je považována v USA za milosrdnou a moderní metodu popravy. Problémy se ale také objevily – nejasnosti o síle dávky a jakou látku použít. Například v roce 1992 trvalo 47 minut, než byla injekce zavedena, popravený Billy W. White byl totiž bývalý narkoman.

Současnost

K polovině roku 2022 čekalo v řadě na smrtící trest 2414 vězňů, což souvisí i s tím, že v některých amerických státech je trest smrti pozastaven z důvodu hledání pro odsouzené milosrdné cesty.

V roce 2023 bylo zatím popraveno 10 lidí, za předchozích pět let se číslo za jeden rok pohybovalo od 11 do 25 popravených.

Zdroj:

TROMBLEY, Stephen. Popravy podle protokolu: kontroverzní a šokující pohled na americký průmysl absolutního trestu zevnitř. Brno: Schneider, [1994]. ISBN 80-85796-02-3.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz