Článek
Kdyby žila, jaká by byla Marilyn Monroe po zbytek svého života? Byla by elegantní dámou? Divoškou, které by neušel žádný večírek? Nebo matkou několika dětí, kterým by se plně věnovala? Dodnes je ikonou, inspirací i ztělesněním fascinujícího životního příběhu, který neměl, bohužel, dobrý konec.
Ztělesnění ženskosti
Pro někoho je Marilyn Monroe ztělesněním ženskosti, slávy i svobody, pro druhé je typická oběť Hollywoodu tehdejších let. Měla talent, davy ji milovaly. Její život se stal námětem pro stovky knih, dokumenty i filmy. Dodnes přitahuje spekulace a konspirace. Snad právě proto, že se Marilyn vídala s velmi vlivnými lidmi, kterým mohla být v mnohém nepohodlná.
Během své kariéry totiž navázala řadu vztahů - ať už těch přátelských, profesních či milostných. A to mnohdy s nejvlivnějšími lidmi své doby. Její okruh známých sahal od politiků přes umělce až po mocné muže filmového průmyslu.
Znala se například s J. F. Kennedym, však její slavné vystoupení „Happy birthday, Mr. President“ v roce 1962 na Madison Square Garden je ikonické dodnes. Říkalo se, že spolu měli milostný poměr, stejně jako později s jeho bratrem Robertem Kennedym, tehdejším ministrem spravedlnosti. Právě tyto dvě „známosti“ přispěly k mnoha konspiračním teoriím ohledně její smrti.
Slavní manželé i milenci
Ani další muži v jejím životě nebyli neznámí. Jeden z jejích tří manželů je například slavný dramatik Arthur Miller, autor divadelní hry Smrt obchodního cestujícího, za kterou získal Pulitzerovu cenu. Říkalo se, že Miller v mnohém Marilyn ovlivnil. Zejména v jejím vnímání světa, v názorech na americkou kulturu. Tehdy byl jedním z nejvýznamnějších umělců, které Amerika měla.
Vzala si také legendárního baseballistu Joe DiMaggio, který byl ikonou amerického sportu. Marilyn bláznivě miloval, a to celý život. Po její smrti nechal 20 let pravidelně posílat růže na její hrob a nikdy o ni neřekl křivého slova.
K jejím milencům patřil údajně i Frank Sinatra, muž s mocnými kontakty, který ji měl chránit, když prožívala těžké chvíle svého života.

Marilyn Monroe jako starší dáma ve věku, kterého se nedožila
A kdyby snad bývala ještě ve 100 letech žila, odhadla umělá inteligence, že by vypadala asi takto.

Marilyn Monroe jako stoletá dáma
Režiséři a poezie
Krátký románek měla Marilyn prožít také s některými režiséry. Její srdce si měl na krátkou dobu získat Elia Kazan, významný pro ni pak byl také Billy Wilder, který režíroval film jako Někdo to rád horké.
Zakladatel Actors Studia Lee Strasberg platil zase za jejího hereckého guru, ke kterému vzhlížela.
Méně známé je, jak moc milovala Marilyn poezii a knihy. Možná v nich nacházela klid, který ve svém životě neměla. Opojná sláva měla také své stinné stránky. Byla pronásledována bulvárem, veřejnost byla lačná po každém střípku z jejího života.
Smrt a velká záhada
Odchod Marilyn se stal jedním z nejdiskutovanějších témat 20. století. Zemřela 5. srpna 1962 ve svém domě v Brentwoodu, bylo jí pouhých 36 let.
Oficiální příčina příčina zněla, že se předávkovala léky na spaní. Koroner určil, že šlo o pravděpodobnou sebevraždu. V té době už měla Marilyn, navzdory své slávě a úspěchu, trpět psychickými potížemi, úzkostmi i častými výkyvy nálad. Její lékař Dr. Ralph Greenson uvedl, že se cítila osaměla a pod velkým tlakem.
Jenže hned několik věcí tam podle mnohých neseděla. Policie byla přivolána s podezřelým zpožděním, lékárnička byla uklizená, lahvičky od léků zůstaly prý nedotčeny. Také pitva neměla odhalit žádné zbytky léků v žaludku. Říkalo se, že v té době měla Marilyn vztah s prezidentem J. F. Kennedym i jeho bratrem Robertem. Že měla deník, ve kterém si zapisovala důvěrné informace o vládě, FBI i mafii. Dokonce ji měly sledovat tajné služby. Jak to bylo, to už se dnes ani nikdo nedozví. Dodnes však nejen bulvár spekuluje, kde je pravda.
Zdroj: people.com, elle.com, vanityfair.com, history.com