Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jako královna Alžběta: Krásné princezny současného světa, které navlékly uniformu

Foto: Profimedia (koupená licence)

Norská princezna Ingrid podstupuje tvrdý dril

Královna Alžběta II. byla první ženou královského rodu, která sloužila na „plný úvazek“ v ozbrojených silách, když v roce 1945 vstoupila do Auxiliary Territorial Service (ATS). Má zdatné nástupkyně.

Článek

Princezna Alžběta (budoucí královna Alžběta II.) se zapsala do kurzu řízení a údržby vozidel. Tam se naučila řídit těžká armádní vozidla, teorii mechaniky a čtení map. Aktivně se pak zapojila do dění ve druhé světové válce a byla platnou členkou armádních složek. Pokud jde o ženy z královských rodů, tak není v úsilí uplatnit se v ozbrojených složkách zdaleka osamocená.

Lady Louise Windsor, dcera prince Edwarda a Sophie, by mohla jít ve stopách své zesnulé babičky a vstoupit do armády. Na svém profilu na LinkedIn uvedla, že má zájem pokračovat v kariéře v „armádě, diplomacii nebo právu“. Louise, která má také vášeň pro koně jako zesnulá královna Alžběta, má podle listu The Sun velký zájem o kariéru v armádě s tím, že chce sloužit králi a zemi.

Norská princezna jako ženista

Norská princezna Ingrid zahájila svůj vojenský výcvik letos v lednu a má sloužit rok u ženijního praporu v Brigade Nord. Poté pojede do tábora Skjold v Indre Troms. Přitom byla zvyklá na život v paláci, což dobrovolně vyměnila za vytírání podlahy, poslouchání rozkazů či plazení v bahně.

Podle webových stránek norské armády jsou příslušníci ženijního praporu specialisté, „kteří mimo jiné pracují s obrannými zařízeními, mosty a dalšími stavbami a v rámci jaderné, biologické a chemické ochrany“. Pokud princezna Ingrid v budoucnu nastoupí na trůn, stane se vrchní velitelkou norské armády. Možné tedy odtud pramení její touha vojenský život poznat.

Foto: Profimedia (koupená licence)

Princezna Ingrid nemá žádné úlevy

Doručila pomoc do Gazy

Ve vojenské službě se však už před Ingrid předvedly i jiné princezny. Jordánská princezna Salma se zapsala do historie tím, že se v roce 2020 stala první pilotkou své země. V roce 2018 absolvovala prestižní britskou Královskou vojenskou akademii Sandhurst, v té době jí bylo pouhých 19 let.

Loni v prosinci Salma - nadporučík v jordánském královském letectvu - pilotovala stroj, který přepravil pomoc do jordánské polní nemocnice v severní Gaze. Vysloužila si obdiv i pochvalu svých rodičů, krále Abdulláha II. a královny Rani.

Foto: Profimedia (koupení licence)

Jordánská princezna Salma na vojenském letišti v Markě po účasti na doručení jordánské pomoci do Gazy

Španělská tradice a belgický dril

Dle španělské tradice musí každý následník trůnu absolvovat tři roky v armádě, když dovrší osmnáctý rok. Nevyhnulo se to tedy ani princezně Leonor, která jde ve stopách svého otce krále Filipa VI: Španělského na Vojenské akademii v Zaragoze. V červenci se princezna stala mladším armádním důstojníkem, jak uvádí webové stránky španělské královské rodiny.

Většině vysokoškoláků připadá jako dostatečná výzva absolvovat dostatečný počet přednášek. Pro belgickou princeznu Elisabeth, která svůj titul z historie a politiky v Oxfordu propojila s vojenským výcvikem doma. Výcvik začala na Královské vojenské akademii v roce 2021, nedávno zvládla absolvovalt Oxford. Rovnováha akademických a vojenských zkušeností je považována za nezbytný základ pro její budoucí život jako královny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz