Článek
Narodil se v Krhanicích u řeky Sázavy a snad proto Otakar Brousek rád říkal, že se od dětství ocitl v „dravém proudu“. Věnoval se hudbě, miloval divadlo. Jeho rodiče z něj chtěli mít lékaře, on ale medicínu studovat odmítl. V tomto ohledu mu vlastně „pomohla“ druhá světová válka, byly zavřené vysoké školy a on studovat nemohl, i kdyby chtěl. Otakar Brousek byl během válečného konfliktu totálně nasazený, to mu ale nevzalo sílu ani elán, aby se po skončení bojů opět naplno vrhl do divadelní práce. Sekundovali mu takoví velikáni, jako například Josef Kemr a mnoho dalších.
Jeho žena bojovala o život
Brousek se po několika krátkých štacích ocitl v Realistickém divadle (dnes Švandovo). Brzy však poznal, že to byl špatný krok. Scéna se totiž po roce 1948 začala soustředit zejména na socialistické „umění“ a Brousek z toho byl nešťastný. „Uvažoval jsem, že herectví pověsím na hřebík,“ přiznal později. Navíc ani jeho soukromý život nebyl v té době žádnou procházkou růžovou zahradou.
Se svou první manželkou Jaroslavou se sice oženil už v roce 1950 a když se jim narodila dcera Jaroslava Brousková, vypadalo to na idylku. Ovšem jen velmi krátce. Hercova partnerka totiž onemocněla, trápily ji ledvinové kameny, a navíc jí lékaři špatně diagnostikovali problémy. Operace nepomohla a Brouskova manželka bojovala o život. Herec se musel starat nejen o ni, ale i o domácnost a malou dcerku. Jeho kolegové přitom nic netušili, neměl v povaze „brečet“ někomu na rameni.
Tragédie a nová láska
Stav jeho manželky se naštěstí nakonec zlepšil. Dokonce natolik, že se jim narodil syn Otakar Brousek ml. Jenže spokojená rodinka si znovu neužívala štěstí příliš dlouho. Paní Jaroslavě se opět přitížilo a několik posledních let svého života trávila hodně po nemocnicích. Když bylo malému Otakarovi sedm, zemřela.
Nějakou dobu to vypadalo, že se Otakar Brousek znovu nezamiluje. Pak mu ale do cesty vstoupila okouzlující baletka Luka Rubanovičová a v ní našel pravý poklad. Vzali se v roce 1965 a zůstali spolu padesát let. Umělkyně se navíc parádně starala o jeho děti, prostě je přijala za své a mnoho lidí si myslelo, že je jejich biologickou maminkou.
Na potomky byl právem hrdý
Je zajímavé, že rodiče Otakara Brouska neměli s herectvím vůbec nic společného. Jeho tatínek byl četník, maminka byla v domácnosti. Přesto herec založil dynastii, která se jen tak nevidí. Jeho dcera Jaroslava se dala na herectví, později si vzala kolegu Ladislava Potměšila. Otakar Brousek mladší je uznávaným hercem, spousta lidí mu neřekne jinak než Ťulda.
„Byl jsem nakupovat s babičkou jako malý a byl jsem takové nemluvné dítě. Bylo mi asi tak dva a půl roku, stáli jsme frontu, za mnou stála paní a koukala na mě a říkala, co jsi, chlapeček, nebo holčička? Já jsem se prý na ni zamračil a řekl jsem: ťulda! Babička přišla domů a řekla, on je ťulda! A od té doby se mi tak říká. Pak jsem přemýšlel, jak jsem na to přišel. A on je Spejbl a Hurvínek mu říká taťulda,“ vysvětloval Brousek mladší původ své přezdívky.
Mimochodem, také vnuk Otakara Brouska staršího se stal v branži velmi úspěšným. Ondřej Brousek je nejen herec, ale také skvělý hudebník. Svým potomkům vždy vštěpoval, že na své příjmení musí být nejen hrdi, ale také ho nesmějí nijak pošpinit.
Preiss ho měl za druhého otce
On sám se tohoto kréda držel až téměř do posledního dechu. V roce 2013 to vypadalo, že se po těžké operaci plic na jeviště nevrátí, zase to ale zvládl, divadlo bylo jeho život. Za pár měsíců ale musel prkna, která znamenají svět, definitivně opustit. Zdraví už mu pokračovat zkrátka nedovolilo. Muž, který daboval Brumbála ve filmech s Harry Potterem, zemřel 15. března 2014 v Praze.
Rozloučit se s ním přišla celá řada přátel a známých tváří. Mezi nimi byl i Viktor Preiss, který Brouska považoval za svého druhého otce. Objevili se spolu třeba v představení Jistě, pane ministře.